Vizionarstvo znanstvene dijaspore

5 min čitanja
Novi dopisni članovi HAZU-a s predsjednikom HAZU akademikom Velimirom Neidhardtom

Vrhunske znanstvenice iz dijaspore – matematičarka Sunčica Čanić i robotičarka Danica Kragić Jensfelt te muzikologinja Katarina Livljanić – proglašene su dopisnim članicama Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Novi članovi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) svečano su proglašeni u Zagrebu, 20. lipnja 2024. Uz 17 redovitih, šest je dopisnih i 15 novih članova suradnika Akademije, koji su ostvarili postignuća trajne vrijednosti u znanosti i umjetnosti. Predsjednik HAZU-a, akademik Velimir Neidhardt, u prigodnome govoru na svečanosti proglašenja podsjetio je na djelovanje HAZU-a od osnutka 1861. do digitalne epohe i na njezinu misiju, koja se ogleda u promicanju identitetske opstojnosti hrvatskoga naroda te vrednovanju znanstvenih ostvarenja u svim granama ljudske djelatnosti, uključujući umjetnička postignuća. Posljednjih godina Akademija se više puta obratila javnosti izjavama među kojima se izdvaja zajedničko obraćanje Akademije s Maticom hrvatskom pod nazivom „Nastavak srpske jezične i kulturne agresije na Hrvatsku, hrvatski jezik i književnost“, istaknuo je akademik Neidhardt. Usto, Akademija se javnosti obratila i „Izjavom u povodu tobožnjega međunarodnog priznanja čakavskoga jezika“ te aktivno sudjelovala u procesu donošenja Zakona o hrvatskome jeziku. Nadalje, HAZU je objavila stajališta o demografskoj krizi u Hrvatskoj, o seizmičkoj aktivnosti i njezinim implikacijama, o prijetnji sraza turizma i uništavanja hrvatskoga djevičanskog prostora i o osiguranju provedbe javnih arhitektonsko-urbanističkih natječaja u RH, zaključio je Neidhardt.

Sažeto, Akademija danas ima 136 redovitih članova, 110 dopisnih članova i 81 člana suradnika. Prema tome, HAZU ima ukupno 327 članova. Novi redoviti članovi HAZU-a priznati su stručnjaci i umjetnici: u Razredu za društvene znanosti – Jasna Čapo, Nevenka Čavlek, Robert Matijašić i Igor Mikecin; u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti – Nikola Basarić i Hrvoje Buljan; u Razredu za prirodne znanosti – Marijan Herak; u Razredu za književnost – Miro Gavran, Dražen Katunarić i Helena Sablić Tomić; u Razredu za likovne umjetnosti – Gordana Bakić; u Razredu za glazbenu umjetnost – Srećko Bradić, Olja Jelaska i Krešimir Seletković; te u Razredu za tehničke znanosti – Stanislav Kurajica, Jurica Sorić i Zvonimir Šipuš.

Novi članovi suradnici HAZU-a su: u Razredu za društvene znanosti – Vladimir Arčabić, Igor Borzić i Lovro Kunčević; u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti – Ivan Halasz; u Razredu za prirodne znanosti – Danijel Belušić, Melita Peharda Uljević i Nikica Šprem; u Razredu za medicinske znanosti – Alan Ivković; u Razredu za filološke znanosti – Ivan Andrijanić i Kristina Štrkalj Despot; u Razredu za književnost – Suzana Coha i Mario Kolar; u Razredu za likovne umjetnosti – Davor Bruketa i naša Berlinčanka Ivana Franke; te u Razredu za glazbenu umjetnost – Ivan Josip Skender.

VIZIONARSKI TRANSFER ZNANJA

Novi dopisni članovi HAZU-a su: Sunčica Čanić iz SAD-a u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti; Csaba Győrgy Kiss iz Mađarske u Razredu za književnost; Francisco Javier Juez Gálvez iz Španjolske u Razredu za filološke znanosti; vodeća svjetska robotičarka Danica Kragić Jensfelt iz Švedske u Razredu za tehničke znanosti; Dimitri Krainc iz SAD-a u Razredu za medicinske znanosti; slavna muzikologinja Katarina Livljanić iz Švicarske u Razredu za glazbenu umjetnost.

Ovogodišnji izbor dopisnih članova HAZU-a odličan je primjer uspješnosti transfera znanja s inozemnih centara izvrsnosti od Amerike do Skandinavije na hrvatska sveučilišta od Zagreba do Rijeke i Zadra, osobito u primijenjenoj matematici i robotici, medicini, ali i raznim područjima umjetnosti uključujući glazbu i inovativno likovno stvaralaštvo. Ljudski kapital naše znanstvene i umjetničke dijaspore ovim je činom dopisnog članstva prepoznat kao izniman društveni i ekonomski dragulj procesa transfera znanja zahvaljujući kojemu se poboljšava kvaliteta naših sveučilišta na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

U ime izabranih članova zahvalila je akademkinja Helena Sablić Tomić koja je istaknula kako je glas HAZU-a jasan, argumentiran, kritičan, ozbiljan i odgovoran. „Takvim ste ga činili vi, akademkinje i akademici, pa se nadam da ćemo i mi pridonijeti njegovu razumijevanju ne bi li se izdigao iznad konfuzije koju često susrećemo u današnjim javnim prostorima“, rekla je akademkinja Sablić Tomić.

Tekst: Vesna Kukavica; Foto: HAZU, ustupljene fotografije

Podijeli ovaj članak
Skip to content