O ljetopisu će govoriti ravnatelj Matice prof. Mijo Marić, povjesničar dr. sc. Željko Holjevac, kroatologinja dr. sc. Sanja Vulić, geograf dr. sc. Tomislav Jelić i urednik dr. sc. Robert Hajszan
Hrvatska matica iseljenika u prigodi Europskoga dana jezika poziva na svečano predstavljanje Panonskoga ljetopisa 2018. koje će se održati u srijedu, 26. rujna u 13.00 sati u Matici. O ljetopisu će govoriti prof. Mijo Marić, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika; dr. sc. Željko Holjevac, povjesničar; dr. sc. Sanja Vulić, kroatologinja; dr. sc. Tomislav Jelić, geograf i dr. sc. Robert Hajszan, urednik. Predstavljanje vodi Vesna Kukavica, rukovoditeljica Odjela za nakladništvo HMI-ja.
Hrvatska matica iseljenika predstavlja višejezičnu serijsku publikaciju Panonski ljetopis, kojemu je nakladnik punih 25 godina Panonski institut iz Pinkovca (Austrija). Publikacija ima za cilj promicanje razumijevanja među srednjoeuropskim narodima srodne kulturne baštine na panonskome prostoru. Tekstovi se objavljuju na suvremenom hrvatskom književnom jeziku, na hrvatskom književnom jeziku s čakavskom osnovicom kojim se služe Hrvati u Gradišću, ali i na njemačkome, mađarskome i slovenskome jeziku.
Živimo u vremenu kada se gotovo 800 milijuna Europljana, okupljenih u Vijeću Europe s 47 država članica, sustavno potiču na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe zagovara višejezičnost u cijeloj Europi. Na inicijativu Vijeća Europe (Strasbourg) Europski dan jezika obilježava se svake godine od početka 21. stoljeća.
Hrvatska matica iseljenika, ispunjavajući svoju misiju prepoznaje stoga blagodati afirmacije hrvatskoga jezika u domicilnim višejezičnim odredištima vlastite polutisućljetne dijaspore – koju susrećemo kao višestoljetne manjinske autohtone zajednice u 12 zemalja srednje i jugoistočne Europe. Eto razloga da zajedno s nama prelistate najnoviju građu višejezičnog Panonskog ljetopisa iz južnoga Gradišća.
Hrvatska matica iseljenika, ispunjavajući svoju misiju prepoznaje stoga blagodati afirmacije hrvatskoga jezika u domicilnim višejezičnim odredištima vlastite polutisućljetne dijaspore – koju susrećemo kao višestoljetne manjinske autohtone zajednice u 12 zemalja srednje i jugoistočne Europe.
Tekst: Vesna Kukavica