Ususret jedanaestom festivalu povijesti –  Kliofestu

6 min čitanja

Izdvajamo kao posebnu zanimljivost promociju „Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca“, koja će se održati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu prigodom izlaska novoga 16 sveska, u srijedu 8. svibnja s početkom u 15 sati u suorganizaciji Hrvatske matice iseljenika. 

Tekst: V. Kukavica; Foto: Kliofest

Na tradicionalnom Festivalu povijesti Kliofest, koji će se održati u Zagrebu od 7. do 10. svibnja, bit će predstavljeno niz knjiga i filmova, održani okrugli stolovi i tribine o povijesnim knjigama i filmovima, priopćio je organizator. Među suorganizatorima ovog prestižnog festivala je Hrvatska matica iseljenika, koja sustavno prezentira historiografsku i leksikografsku građu hrvatskoga iseljeništva. Okrugli stolovi posvećeni su 500. obljetnici smrti Marka Marulića, 150. obljetnici početka rada modernoga Sveučilišta u Zagrebu, 50. obljetnici Ustava SFRJ iz 1974. godine, te raspravi što se deset godina nakon početka Prvoga svjetskog rata u hrvatskoj historiografiji promijenilo u odnosu na istraživanja i viđenja toga velikog svjetskog ratnog sukoba.

Ovdje – Programska knjižica 11. Kliofesta

Tribine su posvećene važnim knjigama i izazovima koje te knjige stavljaju pred povjesničare kao što su memoari neopravdano zaboravljenoga hrvatskog političara Ivana Bukovića Ćire (Disput), o starome Egiptu (Školska knjiga) ili pak o nacionalnom pamćenju traumatičnih iskustava 20. stoljeća (Disput). Na jednoj će se tribini prvi put susresti studenti povijesti s Filozofskog fakulteta, Fakulteta hrvatskih studija i Hrvatskoga katoličkog sveučilišta te porazgovarati o studiranju, mogućnosti suradnje i o tom što nakon studija.

Na festivalu će biti niz predstavljanja knjiga hrvatskih povijesnih i arhivističkih institucija, među njima Hrvatskoga instituta za povijest i Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Hrvatskoga državnog arhiva i FF pressa, kao i nekoliko nakladnika. Bit će predstavljen i Centar za istraživanje Holokausta i genocida na jugoistoku Europe s Filozofskog fakulteta u Rijeci. Predstavit će se i makedonski povjesničari te ukazati na aktualno stanje svoje historiografije, povjesničari iz dva slovenska povijesna instituta – Instituta za suvremenu povijest i Povijesnog instituta Milko Kos Slovenske akademije znanosti i umjetnosti. Također, bit će predstavljene nove knjige Udruženja za modernu historiju u Sarajevu i ovogodišnji History Festa toga udruženja, kao i nove knjige dugovjeke Biblioteke XX vek iz Beograda.

Na Kliofestu će sudjelovati nekoliko čeških povjesničara i bit će predstavljene njihove knjige, napose zbornik radova posvećen Janu Pelikánu, današnjem nestoru češke balkanistike. Sudjelovat će gosti iz Poljske, Italije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Francuske i drugih zemalja. Glavni dio programa odvija se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu – i ovoga puta na dvije pozornice. Nekoliko promocija knjiga bit će u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, a filmovi će biti prikazani u sjedištu Poljske kulturne udruge Mikolaj Kopernik.

Izdvajamo kao posebnu zanimljivost promociju „Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca“, koja će se održati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu prigodom izlaska novoga 16 sveska, u srijedu 8. svibnja s početkom u 15 sati u suorganizaciji Hrvatske matice iseljenika.  Uz ravnatelja HMI profesora Miju Marića, u promociji sudjeluje glavni urednik Leksikona dr. sc. Slaven Bačić iz Subotice te nagrađivani povjesničari  dr. sc. Mario Bara s Hrvatskog katoličkog sveučilišta i dr. sc. Robert Skenderović s Hrvatskog instituta za povijest iz Zagreba.

O Leksikonu podunavskih Hrvata

Podsjetimo, u dosadašnjih 16 svezaka „Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca“ uključeno je (od slova A do M) ukupno 2203 članka, 1122 biografije te 1276 ilustracija. Ovaj 16. svezak Leksikona okupilo je 182 autora koji su napisali ukupno 272 natuknice, od čega su čak 204 biografije značajnih osoba. Hrvatsko akademsko društvo, udruga intelektualaca sa sjedištem u Subotici, sustavno provodi ovaj leksikonski nakladnički projekt 21. stoljeća kojim se memorira uloga i značaj hrvatske zajednice na prostorima od Titela na jugu Bačke na spoju sa Srijemom, sve do Senandrije iznad Budimpešte na sjeveru. Sadržaj Leksikona u tiskanih 16 svezaka i internetskoj inačici svjedoči o višestoljetnoj nazočnosti Hrvata u panonskome kulturnom prostoru, o čemu govori bogato naslijeđe od graditeljstva, toponima, jezične baštine, tradicijskih vještina, običaja, umjetnosti, književnosti, velikog broja osoba i drugih natuknica koje su našle svoje mjesto u njemu. U svakom od svezaka uključeni su makropedijski članci koji tematiziraju neki od društvenih fenomena, institucija ili povijesnih događaja važnih za podunavske Hrvate. Riječ je o člancima koji se bave manjinskom politikom, manjinskim pravima, mirovnim konferencijama i slično. Glavni urednik Slaven Bačić odlikovan je Redom hrvatskog pletera u RH za postignuća u leksikografskome radu na ovom Leksikonu. Ovaj jedinstveni leksikonski projekt među našim manjinama u europskome susjedstvu izlazi i uz potporu  Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Hrvatske matice iseljenika, kao i partnera iz Republike Srbije.

Radujemo se susretu na Kliofestu!

Podijeli ovaj članak
Skip to content