Predstavljena knjiga „Poezija bokeljskih Hrvata” u HMI-ju

6 min čitanja

Javna ustanova Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore, Hrvatska matica iseljenika i Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore predstavili su 5. studenoga u Zagrebu pjesničko bogatstvo bokeljskih Hrvata.

U dvorani Hrvatske matice iseljenika održana je promocija knjige „Poezija bokeljskih Hrvata – antologija hrvatskog pjesništva od 16. do 21. stoljeća“, još jednoga književnog djela s ciljem očuvanja hrvatske baštine. Riječ je o zajedničkome projektu poznate hrvatske književnice i lingvistkinje dr. sc. Željke Lovrenčić te uglednoga crnogorskog književnika i publicista Božidara Proročića, koji pridonosi kulturnom zbližavanju Hrvatske i Crne Gore.

„O bokeljskim Hrvatima već je toliko toga rečeno da je zapravo sve manje-više poznato, barem što se tiče nas u Hrvatskoj matici iseljenika, ali svaki put treba ponovno zahvaliti toj maloj, živoj, uspješno organiziranoj zajednici koja radi jako puno i to na dobrobiti kulture, kako Crne Gore tako i Republike Hrvatske. Zaista smo ponosni na vas. Hvala svima koji su došli na današnje predstavljanje poezije jer je poezija romantična stvar i obično se ona ostavlja zadnja. Kao fini dodatak na nešto. U vremenu kada svi žurimo negdje, poezija je ta koja čuva ovaj svijet kako bi koliko- toliko bio bolji“, istaknuo je ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić.

U ime Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske promociju je uveličao dr. sc. Milan Bošnjak, savjetnik s posebnim položajem za pitanja hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu, Silvija Jesenaš iz Službe za Crnu Goru, Srbiju i Tursku Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Zoran Janković, privremeni otpravnik poslova Veleposlanstva Crne Gore u Republici Hrvatskoj, Jelena Ražnatović, prva savjetnica u Veleposlanstvu Crne Gore u Republici Hrvatskoj, Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore, Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative i predstavnik Hrvata u Skupštini Crne Gore, Marko Gorvoković, predsjednik Savjeta Javne ustanove Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina u Crnoj Gori te Jasminka Lončarević, konzulica Republike Hrvatske u Kotoru u Crnoj Gori.

„Ovu ćemo antologiju predstaviti i našim susjednim državama – Kosovu, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Albaniji. Tako će i oni čuti o vrijednostima koje Crna Gora ima u svome hrvatskom narodu“

– istaknuo je Gzim Hajdinaga, predsjednik Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina u Crnoj Gori te je zahvalio koautorima na ovoj dosad najopširnijoj antologiji.

Koautorica ovoga vrijednog izdanja dr. sc. Željka Lovrenčić istaknula je kako se narodi međusobno najbolje povezuju putem kulture, a Hrvatska i Crna Gora njeguju višestoljetne kulturne veze koje su u prošlosti bile osobito snažne za vrijeme duge dinastije Petrovića.

„U ovo naše suvremeno doba bogatstvo pojedine zemlje ljudima je još dostupnije, a međusobne veze između različitih naroda na svim su područjima lakše ostvarive. Naše dvije zemlje također snažno povezuje hrvatska zajednica koja u najvećem broju živi na području Boke kotorske te crnogorska manjina u Hrvatskoj. Moj koautor knjige i ja odlučili smo dati svoj doprinos svekolikoj kulturnoj suradnji između Crne Gore i Hrvatske i na svoj način osnažiti kulturne i književne veze između naših zemalja. Rezultat našeg truda su tri knjige – o panorami suvremenoga hrvatskog pjesništva ‘Razlog za pjesmu’ iz 2020., ‘Ulazak u stihove’ također iz 2020., koja je panorama suvremenoga crnogorskog pjesništva, te ova antologija u kojoj je obuhvaćeno razdoblje od čak pet stoljeća. Iako je dosad već bilo takvih antologija u odnosu na prethodne, u ovu su uvršteni i novi autori kao što su Maro Dragović, Viktor Besali, Pjerko Bunić Luković, Stjepan i Miroslav Zanović te Vladimir Brguljan“, zaključila je Željka Lovrenčić.

Drugi koautor Božidar Proročić rekao je kako je u knjigu uvršteno 55 autora, a cijeli proces trajao je gotovo dvije godine jer je trebalo pregledati postojeće publikacije i istražiti mnogobrojne izvore u literaturi i nacionalnim knjižnicama.

„Trud se isplatio jer je danas Antologija poezije bokeljskih Hrvata prva knjiga s kompletnom sistematiziranom građom koja predstavlja građu bokeljskih Hrvata i njihove biografije i sve ono što su oni tijekom svog života radili i o čemu su pisali. A najviše su pisali o ljubavi prema Hrvatskoj, Mediteranu i Boki kotorskoj, koje su zapravo tri najveće ljubavi koje jedan Hrvat može imati“, istaknuo je Božidar Proročić.  

Predstavljači i organizatori zaključili su da je gotovo sigurno kako će Antologija hrvatskog pjesništva od 16. do 21. stoljeća ostati vrijedan zapis hrvatske kulturne baštine i pravi užitak za zaljubljenike u poeziju.

Tekst: Željka Sablić Odrljin                   Foto: Snježana Radoš 

Podijeli ovaj članak
Skip to content