Završnom priredbom koja se održala 25. srpnja 2024. u Odmaralištu Crvenog križa Grada Zagreba u Novom Vinodolskom završila je 31. po redu Mala škola hrvatskoga jezika i kulture koju provodi Hrvatska matica iseljenika.
Uz brojne roditelje i rodbinu polaznika, priredbi su nazočili ispred Ministarstva demografije i useljeništva Ivanka Kunštić, načelnica Sektora za integraciju i statusna pitanja Hrvata izvan Republike Hrvatske, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić sa suradnicima, predstavnici Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Oliver Duspara i Klara Kamenar te predstavnici Crvenog križa Grada Zagreba Ante Baričević i Marin Komadina. Pozdravljajući sve nazočne, ravnatelj HMI-ja Mijo Marić zahvalio je djeci polaznicima i njihovim roditeljima na sudjelovanju u ovom jedinstvenom programu gdje se učeći hrvatski jezik i kulturu stječu dugotrajna prijateljstva ali i rađaju brojne ljubavi.
Završna produkcija je objedinila sadržaj svih radionica, jezičnih i kreativnih prezentirajući dio onoga što su naučili, osmislili, izradili i kreirali u dramskoj, lutkarskoj, likovnoj, novinarskoj, filmskoj radionici, radionici animacije te radionici hrvatskoga folklora.
Lutkari su izveli predstavu Crvenkapica za koju su sami osmislili tekst i izradili lutke, dok su dramske skupine zajednički izvele predstavu U moru gledam mjesec gdje se suncu penje. Filmske radionice predstavile su se filmovima Čudesna abeceda Hrvatske i Šećernica, a radionica animacije, koja se po prvi puta održala u Maloj školi, pripremila je animirani film Hrvatske legende. Odlično uvježbanom koreografijom na pjesmu Zbira junak deklice predstavila se radionica hrvatskoga folklora. Likovna radionica i radionica izrade nakita pripremili su zajedničku modnu reviju ručnih radova prošetavši nakit i torbe koje su sami osmislili i izradili/oslikali.
Dvorište Odmarališta pretvoreno je u izložbeni prostor radova likovne radionice na teme U svijetu likovnih umjetnika i olimpijske igre izrađenih različitim tehnikama, radionice kreativnog pisanja s tekstovima i stripom, a izložen je i tiskani oblik novina Spomenak – uradak novinarske radionice.
U ovogodišnjem su programu sudjelovala djeca u dobi od 9 do 14 godina iz 15 europskih i prekooceanskih zemalja: Austrije, Njemačke, Poljske, Švicarske, Luksemburga, Nizozemske, Švedske, Italije, Francuske, Kosova, Španjolske, Ujedinjenog Kraljevstva (Sjeverna Irska, Škotska, Velika Britanija), Irske, Sjedinjenih Američkih Država te Ujedinjenih Arapskih Emirata. Također, zahvaljujući Ministarstvu vanjskih i europskih poslova u školi je boravila skupina od 10 sudionika iz Janjeva. Svi su oni zajedno, pod budnim okom voditeljice Lade Kanajet Šimić i stručnih voditelja-suradnika proveli deset nezaboravnih dana, gdje su na drukčiji, zabavan, kreativan i neposredan način učili hrvatski jezik i kulturu te stvorili prijateljstva koja će zasigurno dugo potrajati.









