Svečano otkrivanje spomen-ploče jednom od najistaknutijih hrvatskih mislilaca europskoga kruga Matiji Vlačiću Iliriku u Regensburgu
U ponedjeljak, 11. prosinca 2023., u Regensburgu se svečano otkriva spomen-ploča hrvatskom protestantskom teologu, crkvenom povjesničaru i filologu Matiji Vlačiću Iliriku (Labin, 3. III. 1520 – Frankfurt na Majni, 11. III. 1575), izvan Hrvatske zvanom Matthias Flacius Illyricus. Ploča će biti postavljena na zapadno pročelje zgrade Staatliche Bibliothek Regensburg (Državna knjižnica) koje se proteže uz Poetengäßchen (Pjesnička uličica), a do katedrale Sv. Petra nema ni osam minuta hoda. Manifestacija počinje u 15.30 sati s pozdravnim govorom ravnatelja knjižnice dr. Bernhardom Lübbersom.
Nakon Lübbersa govorit će nadogradonačelnica Gertrud Maltz-Schwarzfischer, dekan Evangeličke crkve u Dunavskom dekanatu Jörg Breu i generalni konzul Republike Hrvatske u Münchenu Vladimir Duvnjak. O Flaciusu i njegovom značenju za Regensburg kratko će predavanje održati teolog i povjesničar reformacije dr. sc. Luka Ilić.
Spomen-ploču su dali izraditi Grad Regensburg, Evangelički-luteranski crkveni okrug Regensburg i Državna knjižnica, a inicijativa je Ilićeva. Luka Ilić je inicirao postavljanje spomen-ploče Vlačiću i u Wittenbergu (2020.) kao i u Magdeburgu (2022). Ilić, inače rođeni Karlovčanin, živi u Balzheimu i pastor je u evangeličko-luteranskoj crkvi Dreifaltigkeitskirche (Crkva Trojstva).
Matija Vlačić Ilirik rođen je 3. ožujka 1520. u Labinu, a preminuo je 11. ožujka 1575. u Frankfurtu na Majni. U Regensburg je došao iz Jene i u tom gradu na Dunavu živio je samo četiri godine, od 1562. do 1566. godine. Za to je vrijeme „utemeljio sveučilište i pokušao je osnovati tiskaru u kojoj bi izdavao djela na južnoslavenskim jezicima“. U Regensburgu mu je umrla prva žena, ali se drugi put oženio već 1564. Imao je osamnaestero djece. U regensburškoj Državnoj knjižnici čuvaju se mnogi Vlačićevi spisi s njegovim posvetama, a pisma su mu pohranjena u Gradskom arhivu.
Bio je jedan od najplodnijih pisaca svojega doba i napisao je oko 200 djela. Većina se tih njegovih rukopisa nalazi u knjižnicama i arhivima u Beču, Weimaru, Regensburgu, Strasbourgu i Wolfenbüttelu.
Tekst: Aleksandra Brnetić
Fotografije: Herbert Scholz, Staatliche Bibliothek Regensburg, (de.wikipedia.org)