U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu će se predstaviti najbolje i najaktualnije od domaće i inozemne historiografske produkcije, među kojima su kvalitetne knjige iz budimpeštanske Naklade Croatica i subotičkog Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata
Nakon dvije godine „novog normalnog“, deveto izdanje Festivala povijesti Kliofesta vraća se u punom formatu! Od 17. do 20. svibnja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici te na nekoliko lokacija diljem zemlje i našega glavnoga grada Zagreba predstavit će najbolje i najaktualnije od domaće i inozemne historiografske produkcije. Očekuje nas niz okruglih stolova i tribina, od onih posvećenih „zanatu povjesničara“ do rasprava vezanih za rat u Ukrajini, odnose Kine i jugoistočne Europe, žensku povijest, povijest Slovenaca i dr. Predstavit će gotovo 40 novih historiografskih izdanja.
Među njima izdvajamo dvije jedinstvene nove knjige iz europskoga susjedstva, čiju promociju suorganizatorski podupire Hrvatska matica iseljenika.
Promocija knjige „Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj“ (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) povjesničara dr. sc. Dinka Šokčevića održat će se u utorak, 17. svibnja 2022. u 15 sati. Uz autora Dinka Šokčevića iz Mađarske, sudjeluju: dr. sc. Željko Holjevac i dr. sc. Robert Skenderović iz Zagreba.
Promocija knjige „Demografska i društvena održivost Hrvata u Vojvodini: aktualni trendovi, izazovi i perspektive“ (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – podružnica Vukovar i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice) autorskog trojca dr. sc. Dražen Živić, dr. sc. Sandra Cvikić i profesor Tomislav Žigmanov održat će se u četvrtak, 19. svibnja u 16 sati. Na promociji sudjeluju urednica ove knjige dr. sc. Ivana Bendra i dvoje autora – dr. sc. Sandra Cvikić iz Vukovara (linkom) te profesor Tomislav Žigmanov koji dolazi u Zagreb iz Subotice.
Kad je o knjigama riječ, i ove godine u auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice možete obići prigodni sajam na kojem će naslove po promotivnim cijenama ponuditi pedesetak najznačajnijih domaćih nakladnika s područja društveno-humanističkih znanosti (radno vrijeme sajma: 11-19 h). U raspravama i promocijama sudjelovat će i niz sudionika iz inozemstva (Austrije, BiH, Bugarske, Kine, Mađarske, Njemačke, Slovenije, Srbije, Ukrajine i dr.)
Osim pet tematskih izložbi (o iseljavanju Talijana nakon Drugog svjetskog rata, radnim akcijama, Hrvatima u Tridesetogodišnjem ratu…), očekuju nas i dva povjesničarska pub-kviza. Festival će završiti u petak, 20. svibnja tradicionalnom dodjelom nagrada najboljim povjesničarima u nekoliko kategorija.
Program Kliofesta kreira tim povjesničara među kojima je utemeljitelj ove prestižne manifestacije prof. dr. sc. Damir Agičić s Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.
Organizatori Festivala su Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti, Društvo za hrvatsku povjesnicu, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u i Udruga Kliofest.
Suorganizatori su Hrvatska matica iseljenika, Hrvatska udruga nastavnika povijesti, Hrvatski državni arhiv, Hrvatski institut za povijest, Hrvatsko etnološko društvo, ICARUS Hrvatska, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Odsjek za povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Poljska kulturna udruga Mikołaj Kopernik, Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA i Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore.
Najveći dio događanja prenosit će se i putem Kliofest Youtube kanala https://www.youtube.com/channel/UCx3zjVJgoz_WpvprYF1lvQw.
Detaljni program Festivala pogledajte na poveznici https://www.kliofest.hr/wp-content/uploads/2022/05/Kliofest-2022-program-preview-edt.pdf , a sve festivalske novosti pratite i putem Kliofest Facebooka (https://www.facebook.com/kliofest?_rdc=1&_rdr).
S ciljem što veće vidljivosti i posjećenosti, Festival promoviramo i u virtualnom svijetu. U tom smislu, Kliofest 2022. pratite i dijelite putem svojih Facebook stranica i/ili profila. Link: https://www.facebook.com/events/1404985826606678?ref=newsfeed
Tekst: Vesna Kukavica
Foto: Kliofest, festival povijesti