Predstavljena Hrvatska tehnička enciklopedija LZMK-a

2 min čitanja

Enciklopedički projekt, koji će obuhvatiti četiri svezaka, razvija se u suradnji s HAZU i HATZ-om. Njime se obrađuje povijest i razvoj tehnike na području današnje Hrvatske, od pretpovijesti do suvremenosti, a najšira područja tehnika sagledana su, ne samo iz tehničkoga već iz kulturnopovijesnoga, gospodarskoga, sociološkoga i drugih gledišta

Prvi svezak Hrvatske tehnička enciklopedije Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža, projekta kojim se prvi put enciklopedički obrađuje povijesti i sadašnjosti tehnike u Hrvatskoj, s ciljem podizanja svijesti o bogatoj hrvatskoj nacionalnoj tehničkoj baštini, predstavljena je 10. prosinca u auli Sveučilišta u Zagrebu. 

Enciklopedički projekt, koji će obuhvatiti četiri svezaka, razvija se u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti (HAZU) i Akademijom tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ). Njime se obrađuje povijest i razvoj tehnike na području današnje Hrvatske, od pretpovijesti do suvremenosti, a najšira područja tehnika sagledana su, ne samo iz tehničkoga već iz kulturnopovijesnoga, gospodarskoga, sociološkoga i drugih gledišta.

Prvi svezak obuhvaća područja strojarstva, prometa, pomorstva, brodogradnje, zrakoplovstva, vojne tehnike. Na 815 stranica obuhvaćeno je 993 članaka, s oko 60 tisuća redaka i dvije tisuće ilustracija. Na tom je izdanju radilo devedesetak suradnika.

Enciklopedija je oblikovana kao usporedno mrežno (online) i tiskano izdanje – mrežno izdanje Portal hrvatske tehničke baštine, obogaćeno je dodatnim sadržajima i prednostima novih informacijskih tehnologija, a svako od četiri sveska tiskanog izdanja obradit će jednu zaokruženu tematsku cjelinu.

Glavni urednik Hrvatske tehničke enciklopedije Zdenko Jecić rekao je kako su rezultate rada željeli objavljivati u formi prilagođenoj današnjem vremenu, pa će se mrežne stranice obogaćivati člancima i ažurirati će se postojeći, a imat će i dodatne rubrike i sadržaje.

Na mrežnim stranicama je objavljena i digitalizirana inačica Tehničke enciklopedije (1963‒97) Leksikografskog zavoda, kojega se posljednji svesci mogu nabaviti samo u antikvarijatima.

Namjerava se i napraviti virtualno središte koje će povezivati digitalizirane dokumente i multimedijske sadržaje hrvatskih muzeja, arhiva, knjižnica i drugih institucija koje čuvaju građu o hrvatskoj tehničkoj baštini.

(Hina)

Podijeli ovaj članak
Skip to content