Ples, glazba i gastronomija u Tavankutu

3 min čitanja

Zbog proglašene epidemije, nije bilo polaznika iz inozemstva, već su bili samo oni sa sjevera Bačke – iz Tavankuta, Mirgeša, Bajmaka i Subotice. Njih četrdeset i dvoje su se u tri dana okušali u različitim radionicama, teorijskim i praktičnim vještinama

 

Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo Matija Gubec iz Tavankuta organiziralo je od 15. do 17. srpnja IX. Seminar bunjevačkog stvaralaštva https://www.facebook.com/events/seminar-bunjeva%C4%8Dkog-stvarala%C5%A1tva/ix-seminar-bunjeva%C4%8Dkog-stvarala%C5%A1tva/752611668878397/.

Zbog proglašene epidemije, nije bilo polaznika iz inozemstva, već su bili samo oni sa sjevera Bačke – iz Tavankuta, Mirgeša, Bajmaka i Subotice. Njih četrdeset i dvoje su se u tri dana okušali u različitim radionicama, teorijskim i praktičnim vještinama. Osim što je bilo moguće uvježbati postojeće plesne i glazbene vještine, seminar se pokazao kao prigodno mjesto za učvršćivanje prijateljstava, timskoga rada, ali i aktivnog odmora.

Ovogodišnja tema seminara bio je običaj Bunjevački svatovi, a u svojem programu obuhvatio je pet tematskih cjelina u kojima su se šire obrađivali pojedini elementi tradicijske kulture bunjevačkih Hrvata: ples, tamburaška glazba, tradicijski instrumenti – gajde i frula, slamarstvo kao izvorna likovna tehnika, a priređena je i gastro radionica.

Na plesnom dijelu seminara, koji je vodio Ivica Dulić, prezentiran je izvorni način izvedbe bunjevačkih plesova. U okviru ovog dijela seminara prof. Emina Tikvicki održala je sate tradicijskog pjevanja, na kojima su polaznici učili pjesme vezane za Bunjevačke svatove poput Majkino ruvo svlači.

Polaznici seminara posvećenog tamburaškoj glazbi, odnosno temi Glazbena pratnja bunjevačkih pjesama i plesova, a koji je vodio prof. Vojislav Temunović, obradili su brojne segmente među kojima i Pjesme za bunjevačke svatove. U sekciji tradicijskih instrumenta ove se godine radilo samo na gajdama. Predavač na ovom dijelu seminara bio je Augustin Žigmanov koji je ovoga puta radio »online« zbog nemogućnosti da se okupi veći broj polaznika.

Na ovogodišnjem seminaru novost je bila gastro radionica u koju se uključilo osam polaznika, a koji su se oprobali u izradi domaće tarane s divenicom (sitnoga tijesta s kobasicom). Voditelji radionice su bili Vesna i Goran Francišković. Dobrinka Babijanović prezentirala je način izrade tzv. duvani listića dok su Ruža Stantić i Branka Vujić prikazale izradu domaćeg pekmeza od zerdelija (marelica).

Zbog epidemije koronavirusa i zabrane okupljanja većeg broja ljudi na otvorenom i zatvorenom prostoru, uobičajeni svečani program završetka Seminara bunjevačkog stvaralaštva, na kojem se prezentira naučeno, nije se mogao realizirati. (Hrvatska riječ)

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content