Zbornik od preko 900 stranica sadrži 47 članaka autora – muzikologa, povjesničara, povjesničara likovnih umjetnosti, teatrologa i povjesničara književnosti, te po jednog skladatelja i povjesničara medicine – iz Austrije, BiH, Češke, Hrvatske, Irske, Italije, Kosova, Mađarske, Njemačke, Poljske, SAD-a, Slovenije, Srbije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva, posebno pripremljenih, znanstveno artikuliranih i recenziranih za potrebe tiska
U izdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – Odsjek za povijest hrvatske glazbe i Hrvatskog muzikološkog društva objavljen je zbornik odabranih radova predstavljenih na međunarodnom muzikološkom i interdisciplinarnom skupu ‘Glazba, umjetnosti i politika: revolucije i restauracije u Europi i Hrvatskoj 1815.-1860.’ organiziranom i održanom u povodu 200. obljetnice rođenja hrvatskog skladatelja Vatroslava Lisinskog (1819.–1854.) i 160. obljetnice smrti hrvatskog bana, političara i vojskovođe Josipa Jelačića (1801.–1859.) u HAZU 2019. http://www.hazu.hr.
Zbornik od preko 900 stranica sadrži 47 članaka autora – muzikologa, povjesničara, povjesničara likovnih umjetnosti, teatrologa i povjesničara književnosti, te po jednog skladatelja i povjesničara medicine – iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Češke, Hrvatske, Irske, Italije, Kosova, Mađarske, Njemačke, Poljske, SAD-a, Slovenije, Srbije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva, posebno pripremljenih, znanstveno artikuliranih i recenziranih za potrebe tiska.
Zbornik je prema sadržaju i artikulaciji pojedinih priopćenja/članaka podijeljen u pet tematskih skupina: plenarna izlaganja; Vatroslav Lisinski; Josip Jelačić; glazba; književnost, kazalište i kultura. Urednici zbornika „Glazba, umjetnosti i politika: revolucije i restauracije u Europi i Hrvatskoj 1815.-1860.“ su akademik Stanislav Tuksar, članica suradnica HAZU Vjera Katalinić, Petra Babić i Sara Ries.
Skup „Glazba, umjetnosti i politika: revolucije i restauracije u Europi i Hrvatskoj 1815.-1860.“ organizirali su Hrvatsko muzikološko društvo, Odsjek za povijest hrvatske glazbe HAZU i Hrvatski institut za povijest. Temeljne ideje vodilje bile su dovođenje u šire veze glazbe, likovnih umjetnosti, književnosti i kazališta, tj. kontekstualizacija kulture općenito u društvenim i političkim pojavama unutar kojih su pojedina umjetnička djela i pokreti nastali, te kontekstualizacija pojedinih regionalnih i nacionalnih pojava u širim nadnacionalnim okvirima.
Izdavanje zbornika novčano su poduprli Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. (HAZU)