U organizaciji Turističke zajednice Općine Velika i Kud-a Ivan Goran Kovačić Velika, a pod pokroviteljstvom Općine Velika 30. i 31. svibnja do 1. lipnja o.g. održana je tradicionalna manifestacija, 24. Međunarodna smotra folklora u Velikoj pod geslom „Čuvajmo običaje zavičaja“, koju su najavili načelnik općine Velika Vlado Boban, direktor TZ Velika Tomislav Galić i predsjednik Kud-a Ivan Goran Kovačić Velika Stanko Raguž.
Produženog vikenda krajem svibnja i početkom lipnja Folklorni ansambl Kolo-Slavuj je koristio za kratku turneju u Hrvatsku. Povod je bio poziv na 24. Međunarodnu smotru folklora »Čuvajmo običaje zavičaja« u mjestu Velika u Slavoniji. Ova smotra je bila osnovana kao regionalna, natjecateljska smotra, kakvih ima u velikom broju u svim regijama širom Hrvatske. Prije nekoliko godina je prerasla u međunarodnu smotru s ciljem, da bi se na toj manifestaciji uz domaće grupe i ansamble iz različnih krajeva Hrvatske prezentirale folklorne grupe svih hrvatskih manjina širom Europe. Do sada su bili zastupani Hrvati iz Vojvodine, Rumunjske, Ugarske, Bosne i Hercegovine, a ovo ljeto sa Kolo-Slavujem po prvi put i gradišćanski Hrvati.
Cilj Međunarodne smotre folklora je da postane vodeća etno-gastro manifestacija u regiji kako bi se općina Velika prezentirala kao prihvatljiva turistička destinacija koja svako ljeto pruža sve više mogućnosti i organizira sve više manifestacija.
U okviru trodnevne priredbe »Čuvajmo običaje zavičaja« je priređena i manifestacija „Najduži stol u Hrvata“, na kojem su Koloslavujci isto sudjelovali sa velikim stolom nudeći tradicionalna jela iz svih krajeva odakle dolaze članovi ansambla kao i vina hrvatskih vinara iz Gradišća (Hrvatske novine su već pisale o tome). Program u subotu je završio s pravom tamburaškom feštom, kakva se samo može doživjeti u Slavoniji. Jedan sastav je mijenjao drugoga, ogromni šator dupkom pun, a svi plešu slavonska kola i drmeš.
Vrhunac manifestacije je bio u nedjelju, koja je počela sa sv. misom na kojoj su sudjelovali svi sudionici smotre, po jedan par svakoga ansambla u svojoj narodnoj nošnji. Otpodne je slijedila povorka od kraja sela do šatora, gdje su na pozornici nastupili svi ansambli prezentirajući folklor svojega kraja u programu od deset do petnaest minuta. Kolo-Slavuj je predstavio tance i jačke Hrvatov Poljancev (sjeverno Gradišće) i Dolincev (sridnje Gradišće).
Organizatoru i domaćinu treba odati priznanje i hvalu, ne samo na velikoj gostoljubivosti, nego i na perfektnoj organizaciji. Bilo je zapanjujuće šta sve može stvoriti i ostvariti angažiran i motiviran tīm i to bez velikih troškova. Rijetko kada se na takvoj vrsti manifestacije moža doživjeti potpuno odgovarajuća i funkcionirajuća tehnika, disciplina u programu profesionalnost u najavljivanju programa itd. — i to sve u šatoru.
Za sudionike smotre je bila priređena i zajednička večera u vatrogasnom domu, gdje su se Koloslavujci morali oprostiti odmah po predaji diploma i poklona, jer ih je čekao još daleki put kući.
Kolo-Slavuj je poziv na smotru u Velikoj bio povezao i s malom ekskurzijom, studijskim putovanjem u Zagreb. Kao nastavak seminara o narodnim nošnjama Hrvatske su posjetili Posudionicu i radionicu narodnih nošnji u Zagrebu, gdje su im ravnatelj, prof. Josip Forjan i stručni djelatnik predstavili djelovanje ustanove uz razgledavanje prostorija u Trenkovoj ulici, u centru Zagreba. Koloslavujci su imali mogućnost pogledati aktualnu izložbu i zaštićenu zbirku nošnji iz različnih krajeva Hrvatske. Posebno za goste iz Austrije su priredili i malu smotru najznamenitijih i primarnih nošnji za pojedine regije.
Navečer su članovi ansambla nastupali na folklornom natjecanju „Drmeš, da“, koje je pokrenuo etnokoreolog i stručnjak za kinetografiju, Goran Knežević, a koji se po sedmi put održao u Kazalištu lutaka.
Ansambl Kolo-Slavuj će nastaviti i dalje prema mogućnostima još intenzivirati suradnju s ovim i drugim ustanovama i stručnjacima na području folklora u Zagrebu odnosno u Hrvatskoj. Na jesen je planirano i sudjelovanje na velikom i značajnom festivalu »Vinkovačke jeseni«, koje se održava sredinom listopada u Vinkovcima. Znači, Kolo-Slavuj „on tour“ — opet u Slavoniju.
(gnk)