Ovo je prvi dio dvodijelne izložbe u okviru Leader-projekta s naslovom „Tajne Jantarske ceste“. Autor izložbe je Franjo Pajrić iz Instituta PannonIQm
Izložba „Jantarska cesta drugačije“ je prošli vikend otvorena u Koljnofu. Ovo je prvi dio dvodijelne izložbe u okviru Leader-projekta s naslovom „Tajne Jantarske ceste“. Autor izložbe je Franjo Pajrić iz Instituta PannonIQm https://www.gradisce.eu/pannoniqm-institut-sopron/.
Jantarska cesta je vjerojatno najstarija trgovačka cesta kojom su prevozili jantar od obale Baltičkoga mora peko europskoga kontinenta do Sredozemlja. I danas se mogu naći originalni dijelovi trase, a Gradišćanski Hrvati do dandanas žive na toj staroj rimskoj cesti, poveznici sjevera i juga. Rimljani ovim panonskim prostorom, po mišljenju Franje Pajrića, nego su bili u dogovoru sa stanovnicima. Cesta je posebno za ovu regiju kod Šoprona bila važna, tvrdi Pajrić.
Cesta je vodila od Akvileje u Italiji do Baltika. Izložbom predstavljaju tezu da je cesta išla i drugim putem, odnosno da se širila na više strana i tako povezivala ljude, kazao je Pajrić. Znanstvenik Igor Šipić http://dhk.hr/clanovi-drustva/detaljnije/i.s?fbclid=IwAR2NtfrNMnI6MSSMrW3uT-yLs_UT_pfKxTLO1-SO5heDP4zYKLAEO5JOLV0 je dokazao da je cesta konstruirana kao dvostruka spirala, nalik dvojnoj zavojnici ljudskoga DNA. Zbog toga je u izložbi nazivaju „Cestom života“.
Naziv ukazuje i na to da su se putem ceste širili jezici, znanje kao i ideje, a usto se po njoj i putovalo, rekao je Pajrić. Čudesna fosilizirana smola – jantar i u Hrvatskoj je bila važna. Ove spoznaje otvaraju potpuno novo gledište i ruše dosadašnje znanje, kojih se javnost drži kao dogme, misli Pajrić. (https://volksgruppen.orf.at/hrvati/stories/3071492/) Prijevod: dšš