Hrvatska u srcu: Sao Paulo ugostio najveći susret hrvatskih iseljenika u Južnoj Americi

14 min čitanja
Foto: HINA

U Brazilu održan 8. Susret hrvatske dijaspore Južne Amerike čiji je cilj povezati hrvatske iseljenike i ojačati njihove veze s domovinom Hrvatskom.

Od 20. do 23. ožujka 2025. brazilski grad Sao Paulo bio je domaćin 8. Susreta hrvatske dijaspore Južne Amerike, događaja posvećenog jačanju veza između hrvatskih iseljenika i njihove domovine. U Južnoj Americi danas živi oko milijun Hrvata i njihovih potomaka, a ovakva okupljanja dodatno učvršćuju njihovo zajedništvo i kulturnu povezanost s Hrvatskom.

“Iz godine u godinu se učvršćuje zajedništvo potomaka Hrvata. Postajemo vidljiviji i otkrivamo jedni druge, a također i poduzetničke vrline hrabrog hrvatskog naroda”, izjavila je Dubravka Sidonija Šuto u ime hrvatskog organizacijskog odbora u Brazilu. “Kada se gledamo shvaćamo koliko smo različiti zbog kultura zemalja koje smo prigrlili, ali svi u sebi nosimo Hrvatsku”, napomenula je Šuto u kulturnom centru u Sao Paulu gdje je otvoren skup.

Prvi susret bio je organiziran 2015. u Limi, glavnom gradu Perua, te se pretvorio u tradicionalno okupljanje na kojem sudjeluju hrvatski iseljenici, njihove udruge te hrvatske institucije.

PREDSJEDNIK MILANOVIĆ DAO POTPORU SKUPU

“Izražavam svoju potporu odražavanju ovog tradicionalnog skupa, najvažnijeg u Južnoj Americi”, rekao je predsjednik Zoran Milanović u video poruci. “Upravo ovakav skup pridonosi očuvanju vašeg identiteta, ali i gospodarskoj suradnji”, dodao je.

Milanović je tijekom svog prvog mandata posjetio Čile i Brazil gdje se susreo s hrvatskom zajednicom i “uvjerio da su ostali povezani s Hrvatskom”. “Ponosni smo na vas. Očuvali ste svoj nacionalni identitet. Hrvatski čovjek uspio se prilagoditi, postali ste cijenjena zajednica, integrirali ste se”, rekao je Milanović. Drago mu je što je naglasak na mladima, što uče hrvatski jezik te čuvaju hrvatsku kulturu i tradiciju.

POVRATAK ISELJENIKA JEDAN OD KLJUČNIH CILJEVA VLADE RH

Državni tajnik u Ministarstvu demografije i iseljeništva Frane Tokić rekao je da je jedan od ključnih ciljeva Vlade povratak iseljenika u Hrvatsku, u cilju čega su uvedene razne mjere. “Vjerujemo da Hrvatska nudi mogućnosti”, izjavio je.

Hrvatski veleposlanik u Brazilu Ranko Vilović također je naveo da povratak iseljenika dobiva sve više na važnosti. “Vi niste zaboravili Hrvatsku, ali niti ona nije zaboravila vas i niti neće”, istaknuo je.

Zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier i sam je prije 30-ak godina došao iz Argentine u Hrvatsku. Pozvao je mlade iz Južne Amerike da iskoriste stipendije i programe koji im se nude te dođu u domovinu svojih predaka. Stier, koji je četvrti put na okupljanju južnoameričke dijaspore, rekao je da ti susreti služe svrsi: “Povezuju se iseljenici i njihove udruge međusobno i s Hrvatskom”.

Predsjednica parlamentarnog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske Zdravka Bušić rekla je da su joj ovakvi susreti “pri duši”. “Nama iz Hrvatske ovo puno znači, a koliko vidim i vama. Htjela bih da se bar netko od mladih vrati. To je zemlja vaših djedova i pradjedova”, izjavila je. Podsjetila je da je i ona živjela dugo u SAD-u, ali je “srce uvijek bilo u Hrvatskoj”.

Ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić uvjeren je da će na desetu obljetnicu od prvog susreta hrvatske dijaspore u Južnoj Americi biti još više sadržaja.

“Vi hrvatski iseljenici imate i dalje važnu ulogu u napretku Hrvatske. Imate ogroman potencijal”, izjavio je Dario Magdić, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.

NASTUPI FOLKLORNIH GRUPA I ZBOROVA

Okupljenima su se obratili i predstavnici grada Sao Paula i parlamentarnog hrvatsko-brazilskog prijateljstva, a emotivnu večer u vrućem Brazilu uljepšale su i hrvatske folklorne grupe i zborovi iz južnoameričkih zemalja. “Kud god idem sa mnom je Hrvatska”, reklo je dvoje mališana u hrvatskim nošnjama prilikom recitacije pjesme.

Tamburaški orkestar Hrvatskog doma iz Montevidea iz Urugvaja izveo je uspješnice “Da te mogu pismom zvati” i “Lijepa li si”, a ugođaju su pridonijele i folklorne skupine iz čileanske Antofagaste – Hrvatska Mladost, Hrvatska udruga za uzajamnu pomoć i Hrvatska Jeka, izvevši plesove iz središnje Hrvatske i Turopolja.

Folklorni ansambl Jadran iz društva SADA izveo je adaptaciju završnog čina opere “Ero s onoga svijeta”, a svojim su nastupima događaj uveličali i zbor hrvatskog društva Croatia Sacra Paulistana iz Sao Paula te Liam Kvaternik Fernandes Leite, Ariana Gomez Morales, Yuri Ber i Mirko Kelemen.

KLJUČNE RASPRAVE I PANELI SUSRETA

Uz prisustvo visokih predstavnika brojnih institucija iz Hrvatske i Brazila u radnom dijelu programa 8. Susreta hrvatske dijaspore u Južnoj Americi govorili su brojni izlagači iz Hrvatske i Južne Amerike u cilju jačanja kulturnih, ekonomskih i društvenih veza između Hrvatske i Južne Amerike te iznijeli svoja rješenja u okolnostima novih izazova s posebnim naglaskom na angažman novih generacija. To je ujedno i glavni moto ovog važnog događanja kojeg je drugu godinu zaredom Vlada Republike Hrvatske proglasila projektom od strateške važnosti za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Na nizu panela, prezentacija i izlaganja moglo se čuti kako je svima u cilju da se veze Hrvatske i iseljeništva pojačaju i osnažuju uz međusobnu suradnju. Iseljenicima je poručeno od strane hrvatskih institucija među kojima su bili Hrvatska matica iseljenika, Središnji državni ured izvan RH, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvo demografije i useljeništva, Hrvatska turistička zajednica te brojne druge, da predlože projekte i programe kojima će se ti ciljevi i ostvariti, a oni će im u tome dati punu podršku.

– Ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić održao je prezentaciju na temu Društvenih i kulturnih veza Hrvatske matice iseljenika s hrvatskim zajednicama zemalja Južne Amerike

PREDSTAVLJANJE TURISTIČKE PONUDE HRVATSKE

Hrvatska turistička zajednica (HTZ) predstavila je ponudu. “Interes je izuzetan. Svi su iskazali veliki interes za dolazak u Hrvatsku i njeno upoznavanje”, kaže savjetnica za međunarodnu suradnju u HTZ-u Marina Šimun nakon sastanka s brazilskim medijima i turoperatorima. Među medijima su bili O Globo i CNN. “CNN je iskazao želju da dođe u Hrvatsku i snimi reportažu pa smo rekli da ćemo učiniti nešto po tom pitanju kako bismo još i više približili Hrvatsku brazilskim gostima”, rekla je Šimun.

Stanovnici Brazila, najveće zemlje Južne Amerike, zainteresirani su za turistička putovanja u Hrvatsku, a pokušava ih se privući alternativnim oblicima poput vjerskog, gastronomskog i zimskog turizma. Pokazalo se da Brazilci znaju za Hrvatsku, ali premda ih iz godine u godinu dolazi sve više, još uvijek je ne poznaju dobro. “Na našem tržištu ima potencijala za puno više dolazaka”, ističe Šimun.

HTZ je u Sao Paulu, tijekom okupljanja hrvatske dijaspore, prikazao promotivni video. Na njegovom početku nogometaš Luka Modrić, poznat među 213 milijuna Brazilaca, na portugalskom jeziku kaže: “Morate vidjeti ovaj video”. “Ispalo je fantastično”, ističe Šimun. “Nakon filma su neki došli pitati još i više. Rekli su da neke stvari o Hrvatskoj uopće nisu znali”.

U Južnoj Americi živi oko milijun Hrvata i njihovih potomaka pa ih je HTZ pozvao da pozovu svoje prijatelje, susjede i rođake da posjete Hrvatsku. “Ove godine očekujemo veći broj gostiju posebno zato jer su se aktivno uključila neka hrvatska udruženja poput Brazilsko-hrvatske gospodarske komore”, objašnjava Šimun.

GOSTI IZ JUŽNE AMERIKE OSTVARILI SU LANI OKO 200.000 NOĆENJA U HRVATSKOJ

“Moramo potaknuti alternativne točke turizma u Hrvatskoj, a ne samo turizam na plažama u visokoj sezoni”, smatra Solange Juvela, predsjednica Brazilsko-hrvatske gospodarske komore osnovane 2023., koja je također bila na sastanku.

“Imamo druge mogućnosti koje mogu biti izuzetno zanimljive izvan sezone poput gastronomskog turizma ili posjete zimi Zagrebu i drugim gradovima s adventom”, dodaje. Juvela smatra da je potrebno tražiti alternative za mjesece koji nisu ispunjeni turistima.

Miroslav Deur, vlasnik i vodič agencije Prismazul, već 25 godina dovodi Brazilce u Hrvatsku na vjerska putovanja.

“Turisti dođu, nešto fotografiraju, i već čekaju novo putovanje da opet fotografiraju. Hodočašće je drugačije jer ljudi traže promjenu u svom životu. Ona se događa kroz hodočašće”, objašnjava ovaj Hrvat rođen u Sao Paulu.

Dosad je doveo 60 grupa s ukupno 2.000 hodočasnika iz Brazila koji su upoznali svetišta u Ludbregu, Mariji Bistrici, Međugorju, Svetog Nikole Tavelića u Šibeniku, a također i sveta mjesta u Dubrovniku, Širokom Brijegu, Rami, Perastu, Herceg-Novom…

Deur, kada ih vodi, objašnjava im hrvatsku povijest te na simboličan način približava im duhovne vrijednosti.

Deur će idući mjesec povesti novu grupu od 25 hodočasnika. Kaže da Brazilci nekada dođu slomljena srca i zavole Hrvatsku. “Kada se vraćaju u Brazil nose vino, smilje, pelinkovac…No mogu ponijeti težinu od samo 23 kilograma”, napominje. “Ali ono što ponesu u srcu je ogromno. To su ljubav i promjena života”.

POSJET HRVATSKIM UDRUGAMA

Posljednjeg dana Susreta sudionici su proveli prekrasan dan u Sao Paulu. Nakon jutarnje mise u crkvi Nossa Senhora Mae koju su služili fra Ivica Vrbić, vlč. Marko Jukić i vlč. Milan Knezović, posjetili su stadion nogometnog prvoligaša São Paulo Futebol Clube, ujedno i jednog od najtrofejnijih klubova u Brazilu za kojeg je svojevremeno igrao i legendarni Cafu. Organizatori susreta na stadionu i vizualno su upotpunili sliku posjeta hrvatskih delegacija pa je tako jedan cijeli dio unutarnjih prostorija bio ukrašen hrvatskim simbolima.

Posjet stadionu nogometnog prvoligaša São Paulo Futebol Clube

Putem do stadiona braća Miroslav i Tomislav Deur pričali su o povijesti grada koji je ovdje nakon dolaska portugalskih svećenika u 16 st. dugo bio samo provincija. Tristotinjak godina kasnije u Sao Paolu se počela intenzivno uzgajati kava, što je gradu, uz njezinu luku Santos, omogućilo golemo probijanje na tržište i ekonomski rast. Sao Paulo danas na razini mega polisa ima 23 milijuna stanovnika, 8 milijuna automobila i čini čak ¼ ukupnog BDP-a cijelog Brazila.

U Južnom dijelu grada nalazi se kuća najstarijeg hrvatskog društva Croatia Sacra Paulistana koja je nedavno obnovljena sredstvima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH. U klubu se godišnje izvede cijeli niz događanja, a njihove aktivnosti sažete su tematski na panelima koji prikazuju povijest hrvatskih iseljenika. Prepun uspomena, nošnji i posveta ovaj klub priča priču o narodu koji je ovdje došao tražeći bolji život, a ova ih je zemlja prihvatila.

– Posjet najstarijem hrvatskom društvu “Croatia Sacra Paulistana”

Inače, upravo u toj kući rođen je Tomislav Deur, jedan od organizatora susreta. U centru grada se nalazi i crkva u kojoj se za vrijeme bivše države jednom mjesečno služila misa na hrvatskom jeziku. Danas je i dalje otvorena za posjet, no u njoj nema svećenika.

Velikom i srdačnom dobrodošlicom sudionike su dočekali i u drugom hrvatskom klubu, Društvu prijatelja Dalmacije, gdje je folklorna grupa Jadran održala jednu plesnu točku, a nakon nje zaplesala s gostima. U Društvu prijatelja Dalmacije otvoren je i Memorijalni centar stogodišnjice doseljavanja Hrvata u Brazil, jednog od važnijih trenutaka u odnosu ovih dviju zemalja, a koji još nije dovršen do kraja. Izložba sastavljena od niza eksponata istovremeno odaje počast stogodišnjici hrvatskog iseljeništva u Brazilu čija je polazišna točka bila otok Korčula i njezini ljudi. Njima se otkrivaju osnovne značajke društva, mjesta susreta i zajedništva hrvatskih iseljenika još od njegovog osnutka prije 65 godina.

Izvor i FOTO: HINA i HMI  

Podijeli ovaj članak
Skip to content