“Ovo sveučilište ima ključnu ulogu u opstanku hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, a time i u očuvanju našeg obrazovnog sustava” – naglasio je ministar Fuchs.
Hrvatski ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs i rektor sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić potpisali su 14. ožujka ugovor po kojem će Hrvatska s deset milijuna eura godišnje financirati tu visokoškolsku ustanovu u susjednoj zemlji.
Novac će se doznačavati svaka četiri mjeseca u iznosima od 2,5 milijuna eura.
Fuchs je istaknuo da ugovor predstavlja dodatni poticaj za unaprjeđenje obrazovnih uvjeta. “Ovo sveučilište ima ključnu ulogu u opstanku hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, a time i u očuvanju našeg obrazovnog sustava”, rekao je ministar novinarima.
Tomić je zahvalio hrvatskoj vladi na kontinuiranoj potpori. “Ovaj ugovor predstavlja ključnu potporu za našu stabilnost i omogućit će nam daljnji napredak u svim aspektima rada”, rekao je rektor.
Sveučilište u Mostaru jedino je u BiH na kojem se nastava odvija na hrvatskome jeziku. Sastoji se od akademije i deset fakulteta na kojima radi tisuću nastavnika i pohađa 12.000 studenata.

Tekst i foto: HINA

Predsjednik Vijeća za hrvatski jezik, prof. dr. sc. Marko Tadić, održao je predavanje na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru (SUM) o Zakonu o hrvatskom jeziku i njegovim implikacijama za hrvatski jezik u BiH.
Foto: RTV HB
Tadić je podsjetio da je Hrvatski sabor nakon 30 godina pokušaja u siječnju 2024. usvojio Zakon o hrvatskom jeziku, koji može biti koristan i govornicima u BiH, posebice na SUM-u, gdje se kompletna nastava odvija na hrvatskom jeziku.
Prodekan za znanost Filozofskog fakulteta SUM-a, prof. dr. sc. Marko Odak, istaknuo je kako zakon omogućava sustavan razvoj jezika te podsjetio na dugu tradiciju studija hrvatskog jezika u Mostaru.
Prof. dr. sc. Marko Tadić redoviti je profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te stručnjak za korpusnu i računalnu lingvistiku. Autor je više od 70 znanstvenih radova i jednog od najvažnijih hrvatskih rječnika – Hrvatskog čestotnog rječnika (1999).