32. Festival hrvatske kulture

2 min čitanja

U Muzeju kulture Hrvata u Slovačkoj otvorili su izložbu „30 godina Hrvatskog kulturnog saveza u Slovačkoj, a u Hrvatskom Jandrofu održani su Hrvatski dani kao i 19. festival zborova

 

Hrvati u Slovačkoj ovaj su vikend imali ‘gusti’ kulturni program. Dva društva iz Hrvatskoga Jandrofa, i to Ljuljanka i Muško pjevačko društvo slavili su okrugle jubileje a, uz festival zborova, u Devinskom Novom Selu priređen je Festival hrvatske kulture po 32. puta.

U subotu, 4. rujna u Muzeju kulture Hrvata u Slovačkoj otvorili su izložbu „30 godina Hrvatskog kulturnog saveza u Slovačkoj“. Obljetnica je zapravo bila već lani, ali zbog pandemije  svečanost nisu mogli održati, kazao je Rado Janković, predsjednik Hrvatskoga kulturnoga saveza u Slovačkoj.Na 11 panela pokazano je djelovanje Saveza od samoga početka: npr. Festival hrvatske kulture u Devinskom Novom Selu, kongresi, kulturne i folklorne grupe kao i različita izdanja i hrvatske značajne  ličnosti iz Slovačke.

Gostima su ponudili različite hrvatske kulinarske delicije, a poslije je slijedio mali kulturni program, na kome je nastupila hrvatska grupa iz Svetoga Ilije, s kojom Devinsko Novo Selo njeguje partnerske veze. U subotu popodne kroz Devinsko Novo Selo krenula je povorka članova folklorne grupe iz Hrvatskoga Groba i mjesne folklorne grupe. Potom je održan folklorni program sa svim folklornim grupama iz Devinskoga Novoga Sela, ispričao je Radoslav Janković.

U nedjelju su se u Hrvatskom Jandrofu održali Hrvatski dani kao i 19. festival zborova. Ondje je folklorno društvo Ljuljanka slavila svoju 10. obljetnicu postojanja, a Muško pjevačko društvo 30. obljetnicu. (https://volksgruppen.orf.at/hrvati/) Prijevod: dšš

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content