Večer glagoljice u Rimu

3 min čitanja

Predavanje “Večer glagoljice” u Rimu naglasilo je jedinstvenu ulogu glagoljice kao kulturnog simbola i inspiracije za hrvatski nacionalni identitet. Profesorice Jasna Horvat i Josipa Forjan prikazale su kako se kroz povijest glagoljaška baština transformira u suvremeni brend, povezujući tradiciju s modernim umjetničkim i kulturnim izričajem.

U prostorima Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu u utorak 12. studenoga održano je predavanje pod nazivom “Večer glagoljice. Tradicija kao inspiracija i impuls u brendiranju Hrvatske” koje su održale prof. dr. sc. Jasna Horvat i prof. dr. Josipa Forjan s Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Predavanje je održano u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i Suverenom viteškom malteškom redu i Papinskog hrvatskog zavoda svetog Jeronima.

Na početku je sve prisutne pozdravio rektor zavoda Marko Đurin koji je istaknuo kako je lijepa i zanimljiva podudarnost da se predavanje o glagoljici održava na dan na koji je tijekom II. vatikanskog sabora u bazilici sv. Petra slavljena misa na staroslavenskom jeziku koju je pred koncilskim ocima predvodio tadašnji šibenski biskup Josip Arnerić 12. studenoga 1962.

Nakon rektora Đurina, sve je prisutne pozdravila Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

Prof. Horvat i prof. Forjan su u svojem izlaganju na engleskom jeziku upoznale prisutne s poviješću nastanka prvog hrvatskog pisma i glagoljaške kulture nadahnutih kršćanstvom. Potom su predstavile nekoliko konkretnih projekata preko kojih su nastojale pokazati kako se tradicija i identitet, ugrađeni u suvremenost, mogu pretvoriti u živo kulturno iskustvo. Glagoljica tako postaje zaštitni znak koji predstavlja autentičnost, kontinuitet i trajnost te je time neiscrpan izvor nadahnuća u umjetničkom stvaralaštvu i u oblikovanju hrvatskog brenda.

Izlaganju su nazočili mons. Petar Rajič, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu, Tea Zupičić, otpravnica poslova Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici, mons. Janusz Błachowiak i mons. Hrvoje Škrlec iz Državnog tajništva Svete Stolice, p. Bernard Ardura O. Praem., predsjednik emeritus Papinskog odbora za povijesne znanosti te brojni veleposlanici i drugi predstavnici diplomatskog zbora pri Svetoj Stolici i članovi hrvatske rimske zajednice.

Tekst: Marin Mlađenović    Foto: Mate Žilić

Podijeli ovaj članak
Skip to content