U Napretkovu kulturnom centru održano predavanje Magični Čile

3 min čitanja

Uz dvjestotinjak slajdova i zanimljivim pričama, Tuga Tarle je oduševila sve one koji su tu večer proveli u Napretkovom kulturnom centru

U organizaciji Planinarskog društva Napredak – Stjepan Planić“ 26. ožujka održano je drugo po redu, predavanje uz projekcije „Magični Čile – tragom osobnog iskustva”. To je nastavak putopisnih predavanja – predviđenih za posljednji tjedan u mjesecu – gdje Napredak ugošćuje nekog od putopisaca koji kroz razgovore i projekcije dijeli svoja iskustva i doživljaje s publikom. Ovaj je put predavanje bilo posvećeno južnoameričkoj zemlji Čileu u kojoj živi velika kolonija Hrvata i njihovih potomaka. Gošća večeri bila je Tuga Tarle, spisateljica,  dugogodišnja diplomatkinja i promotorica hrvatske kulture u svijetu.

Da je Čile uistinu magičan uvjerila nas je Tuga Tarle, koja je za vrijeme svog diplomatskog angažmana uspjela proputovati od sjevera do krajnjeg juga južnoameričkog kontinenta nastojeći se susresti i upoznati s potomcima Hrvata. Neki od njih su bitno utjecali na kulturna, gospodarska i politička kretanja u Čileu.  Čile se proteže od Perua i Bolivije na sjevernim granicama do Drakeovog tjesnaca na jugu, s istočne ga strane Ande dijele od Argentine, a zapadna strana Čilea uranja u Pacifik. Čileanski teritorij pokriva i dobar dio Antarktika, Uskršnji otok te pustinja Atacamu. Čile se nalazi usred pacifičkog „Vatrenog prstena“, vulkanskog područja visoke seizmičke aktivnosti. Glavni grad Čilea, Santiago de Chile, obiluje veoma visokim neboderima. Visoke zgrade izgrađene su na posebnim temeljima i praktički su otporne na potrese.

Čile je jedna od ekonomski najstabilnijih zemalja Južne Amerike, a u posljednje se vrijeme i turizam ugurao u značajne izvore prihoda Čilea. Između bogatih i siromašnih je prilično velika i vidljiva razlika.

U ukupnom stanovništva Čilea oko 200.000 stanovnika čine osobe hrvatskog podrijetla. Riječ je o trećoj, četvrtoj, u pojedinim slučajevima i petoj generaciji potomaka hrvatskih doseljenika. Prvi Hrvati počeli su stizati u Čile polovicom devetnaestog stoljeća, privučeni „zlatnom groznicom“ u Ognjenoj zemlji. Hrvati među najbogatijim Čileancima nisu rijetkost. Prvi je bio Paško Baburica. Hrvati u Čileu obogatiti su se i uzgojem vinove loze i proizvodnjom vina. Obitelj Lukšić vjerojatno ne treba posebno predstavljati, jer posljednjih su godina sve više prisutni i u Hrvatskoj.

Uz dvjestotinjak slajdova i zanimljivim pričama, Tuga Tarle je oduševila sve one koji su tu večer proveli u Napretkovom kulturnom centru.

(hkdnapredak.com)

Podijeli ovaj članak
Skip to content