Web stranica Hrvatskog arhiva Australije

3 min čitanja

Društvo Hrvatski arhiv Australije pokrenulo je u petak 1. prosinca 2023. godine svoju web stranicu (www.croarchive.org) u Hrvatskom katoličkom centru sv. Nikola Tavelić u Sydneyju.

Događaj je uz domaćina fra Klaudia Milohanovića, župnika i voditelja Hrvatskog katoličkog centra sv. Nikole Tavelića u St Johns Parku pozdravilo oko 50-tak prisutnih gostiju, a uključujući i posebne goste na službenom predstavljanju:

  • Ivica Glasnović, generalni konzul Republike Hrvatske u Sydneyju;
  • Sandra Tvrtković, ministrica savjetnica Veleposlanstva Republike Hrvatske u Canberri;
  • fra Ivo Tadić, župnik u Hrvatskom katoličkom centru Marija Kraljica Hrvata u Wollongongu;
  • dr. Ivana Hebrang Grgić, izvanredna profesorica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu;
  • dr. Ana Barbarić, profesorica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu;

zatim mnogi cijenjeni gosti iz hrvatske zajednice u Australiji, predstavnici Zaklade hrvatskih studija na Macquarie sveučilištu, predstavnici raznih društava, škola, medije, klubova i drugih ustanova iz zajednice.

Večer je otvorio tajnik društva Bože Žuro, koji je svima zaželio srdačnu dobrodošlicu i uputio uvodne riječi, nakon čega je uslijedilo intoniranje hrvatske i australske himne. Potom je fra Klaudio svima zaželio dobrodošlicu kao domaćin večeri i ponudio Božji blagoslov na pohod.

Predsjednica Hrvatskog arhiva Vesna Žuro zatim je govorila o ukupnom radu društva i razvoju web stranice arhiva u proteklih 12 mjeseci te njegovom zacrtanom cilju digitalizacije zapisa i očuvanja povijesti hrvatske zajednice u Australiji.

Gospođa Žuro posebno je zahvalila Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske koji je izdašno financirao izradu web stranice.

Zahvalila je svima koji su sudjelovali u izradi web stranice, a posebno je istaknula mladu gospodičnu Ivanu Brkić, informatičaru, koja je izradila web stranicu, mladog grafičkog dizajnera Vinka Kraljevića koji je izradio novi logo društva i dopredsjedniku Šimi Duševiću, koji je pomagao na odabiru gradiva i radio na skeniranju velikog dijela početnih zapisa web stranice.

Gospođa Žuro potom je zamolila hrvatskog generalnog konzula g. Ivicu Glasnovića da službeno pusti u rad web stranicu.

Glasnović je u svom obraćanju pohvalio projekt web stranice kao modernizaciju arhiva koja omogućuje pristup svim zainteresiranima u njegove zapise i gradivo te čestitao predsjednici Vesni Žuro, cijeloj upravi arhiva i cijeloj hrvatskoj zajednici na pokretanju ovako značajnog projekta web stranice.

Prisutnima je zatim prikazana video prezentacija web stranice koju je pripremila gospodična Brkić i predsjednica gđa. Žuro je završila formalni postupak i program večeri riječima zahvale te pozvala sve prisutne na malo osvježenje i druženje u lijepo uređenoj prostoriji “Konoba” centra u St Johns Parku.

Za više informacija obratite se Hrvatskom arhivu Australije na: croatianarchiveaustralia@gmail.com

Tekst i foto: Šime Dušević;  Naslovna fotografija: (S lijeva) Bože Žuro, Šime Dušević, Sandra Tvrtković, Vesna Žuro, Ivica Glasnović, Ivana Brkić i Ivana Hebrang Grgić

 

The gallery was not found!

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content