Predstavljena dva sveska Velike geografije Hrvatske

4 min čitanja

Knjigu su na Interliberu  predstavili autori Damir Magaš, Mladen Klemenčić, Ante Nazor i Ivana Crljenko i predsjednik Uprave Školske knjige Ante Žužul

 

Dva sveska knjige “Velika geografija Hrvatske – Geografski položaj, granice i političko-geografska obilježja Hrvatske”, prvi i sedmi od sedam planiranih, predstavljena su u srijedu, 10. studenoga na štandu Školske knjige na Interliberu.

Knjigu su predstavili autori Damir Magaš, Mladen Klemenčić, Ante Nazor i Ivana Crljenko i predsjednik Uprave Školske knjige Ante Žužul.

Magaš je istaknuo kako je s ta dva sveska počelo objavljivanje sintetskoga djela u sedam knjiga o prostoru srednjoeuropske jadransko-podunavske zemlje koja već 14 stoljeća traje na zemljovidima Starog svijeta.

Naglasio je da su u prvoj knjizi obrađena obilježja zemljopisnog položaja, teritorijalni obuhvat, geneza i suvremena pitanja o granicama i političko-geografske osobitosti.

Od osamostaljenja nove hrvatske države prošlo je više od četvrt stoljeća i jasna je potreba javnosti, posebice znanstvene, za sveobuhvatnom integralnom zemljopisnom sintezom njezina prostora, rekao je dodavši kako je ovaj monografski sklop nastao u suradnji sa Sveučilištem u Zadru.

Temelji se, naglasio je, na metodološkom konceptu cjelovite obradbe zemljopisnih obilježja, strukture i procesa neovisne i suvremene Republike Hrvatske gotovo 40 godina poslije starijega prethodnog izdanja.

Po Magaševim riječima ovo je kapitalno djelo od nacionalne važnosti. Ovim monografijama počinje reprezentativno izdanje sa sedam knjiga o zemljopisnom prostoru i stoljetnim mijenama na teritoriju Republike Hrvatske, rekao je dodavši kako je riječ o literaturi za raznovrsne korisnike, koja ima prvorazredno nacionalno značenje i iznimno je važna i za struku.

Ocijenio je da je zadaća geografa taj prostor proučavati, a stručne i znanstvene spoznaje o njemu predstavljati kao građu čije je poznavanje korisno za razvoj, prosperitet i promicanje zamisli o očuvanju, vrednovanju, namjeni i uređenju teritorija Hrvatske.

Dodao je i kako je to bio glavni poticaj za to da se s regionalno-geografskog motrišta, u sedam zasebnih knjiga, što iscrpnije objasne geografska obilježja suvremene Hrvatske, njezin položaj, veličina i obuhvat s ulogom Hrvatske u međunarodnoj zajednici, prirodno-geografska osnova, prirodna, odnosno uvjetno homogena ili fizionomska regionalizacija, povijesno-geografske mijene, stanovništvo i naselja, gospodarstvo, gravitacijska, odnosno nodalno-funkcionalna regionalizacija i sustav središnjih naselja.

S obzirom na korjenite prostorne, demografske, gospodarske i okolišne promjene potkraj 20. i na početku 21. stoljeća, ovim se kapitalnim djelom, smatra Klemenčić, nastojalo zadovoljiti potrebe šire javnosti, znanosti i struke, pa i nastave geografije na sveučilišnoj razini, i proširiti integralnu zemljopisnu literaturu o Hrvatskoj.

To ima, istaknuo je, osim općega značenja za struku i iznimno opće obrazovno značenje za mnoge zainteresirane.

U prvoj knjizi “Geografski položaj, granice i političko-geografska obilježja Hrvatske” autori Damir Magaš, Mladen Klemenčić, Ante Nazor i Branimir Vukosav razmatraju činjenice o važnosti geografskoga, posebice prometno-geografskog položaja i značenju Hrvatske u suvremenom okružju te stoljetne mijene i probleme u oblikovanju i uređivanju granica, posebice suvremenih.

Znatan dio knjige posvećen je političko-geografskim i geostrateškim okolnostima i odnosima Republike Hrvatske, a u skladu s time i odnosima s međunarodnom zajednicom, susjednim i drugim zemljama te prekograničnoj regionalnoj suradnji. U sedmom svesku autori Damir Magaš, Ante Blaće i Ivana Crljenko obrađuju razvoj i značenje hrvatske geografije.

Knjigu “Velika Geografija Hrvatske” objavljuju Školska knjiga i Sveučilište u Zadru, a glavni urednik projekta je Damir Magaš. (Hina)

 

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content