Drugi dan održavanja međunarodne konferencije obilježila su izlaganja Jure Vujića, Marina Knezovića, Bože Vukušića, Anđelka Mijatovića, Ivana Tepeša, Mislava Rubića, Krešimira Bušića, Vlatka Smiljanića i Jakova Žižića
Drugi dan održavanja međunarodne konferencije Povijest hrvatske političke emigracije u 20. stoljeću“, 22. veljače počeo je izlaganjem Jure Vujića o nedoumicama oko legitimnosti nasilne borbe hrvatske političke emigracije u kontekstu hladnog rata. Na to se nadovezalo kratko predavanje o nasilju kao sredstvu političke borbe hrvatskih iseljenika početkom 20. st. Marina Knezovića. O represiji jugoslavenskih tajnih službi usmjerenoj protiv hrvatske političke emigracije, u sklopu ovog panela govorio je Bože Vukušić. Prvi panel drugoga radnoga dana zatvorio je svojim izlaganjem o jednom od simbola hrvatske političke emigracije Bruni Bušiću, Anđelko Mijatović.
O različitim percepcijama čelnika HSS-a Vladka Mačeka i Juraja Krnjevića u hrvatskoj emigraciji govorio je Ivan Tepeš. Političkim strankama u emigraciji bavilo se i izlaganje Marka Paradžika koje je u svom žarištu imalo Hrvatsku republikansku stranku. Vlado Glavaš je napravi odmak od većine izlaganja predstavljanjem djelovanja NK „Hrvat“ iz Chicaga.
Djelovanje Ante Cilige u iseljeništvu u razdoblju poslije Drugog svjetskog rata predstavio je Mislav Rubić. Predavanje o slojevitom životu i radu bačkog Hrvata i hrvatskog političkog emigranta profesora Marka Čovića predstavio je Krešimir Bušić. Izvan teme skupa, ali ne zbog toga manje zanimljivo bilo je izlaganje Stipe Ledića o važnoj osobi hrvatskog i srednjoeuropskog prosvjetiteljstva, Josipu Keresturiju.
Jedinu temu o utjecaju žena na hrvatsku političku emigraciju predstavio je Vlatko Smiljanić radom o Mari Matočec i iseljeničkom HSS-u. Malo poznatu osobu iz emigrantskog miljea predstavio je Domagoj Novosel svojim radom o Nikoli Holjevcu. Skup je zatvorio vrlo uspjelim predavanjem o emigrantskom časopisu „Poruka slobodne Hrvatske“ Jakov Žižić.
Tekst: Marin Knezović; Fotografije: Hrvoje Salopek
The gallery was not found!