Inicijator i skupljač zbirke fra Rafael Romić zahvalio je voditeljicama podružnica Hrvatske matice iseljenika Split i Dubrovnik, Branki Bezić Filipović i Maji Mozari, na svekolikoj pomoći oko realizacije ovog projekta
U Splitu je krajem kolovoza svečano otvorena Galerija slika hrvatske dijaspore Fra Rafael Romić, u franjevačkom samostanu Svetog Ante na Poljudu.
Fra Rafael je, kao veliki štovatelj umjetnosti prepoznao bogatstvo koje imamo među umjetnicima u iseljeništvu pa je godinama skupljao njihove radove. Dio njih je već bio izložen u HMI Dubrovnik, da bi zatim bio prebačen u Split gdje fra Rafael odnedavno živi. Uređenje postava je posredstvom HMI Split vodio Branko Franchesci, ravnatelj Galerije umjetnina u Splitu, koji je govorio na otvorenju i izrazio zadovoljstvo što je imao prilike sudjelovati u ovom projektu. Osim njega, nazočnima su se obratili fra Bernardin Škunca, ali i sam inicijator i skupljač zbirke fra Rafael Romić zahvalivši voditeljicama podružnica Hrvatske matice iseljenika Split i Dubrovnik, Branki Bezić Filipović i Maji Mozari na svekolikoj pomoći oko realizacije ovog projekta, a jednako tako i fra Anti Bilokapiću.
S puno emocija govorio je fra Rafael Jakov Romić o svom životu izvan domovine, o ljubavi prema umjetnosti, o izlaganju tih istih radova u Dubrovniku u galeriji Hrvatske matice iseljenika, 2013. i 2017. godine kad su izložene skulpture iz njegove zbirke umjetnina.
Čestitku fra Rafaelu uputio je provincijal fra Andrija Bilokapić, a prigodnim riječima i zahvalom nazočnima se obratio i gvardijan samostana Sv. Ante na Poljudu, fra Anselmo Stulić.
Otvaranje Galerije slika iz hrvatske dijaspore ‘Fra Rafael Romić’, ujedno i samostanske multimedijalne dvorane, pjevanjem je popratio zbor Školskih sestara sv. Franje-Lovret iz Splita skladbom maestra don Šime Marovića na stihove „Brate, protivni vjetre“ fra Rafaela Romića te drugim pjesmama.
Događaj je izazvao veliko zanimanje javnosti, ali i umjetničkih snaga Splita pa su bili nazočni kipari Kuzma Kovačić i Kažimir Hraste te slikar Matko Trebotić. Skoro svaka slika izložena u ovom stalnom postavu od 44 djela, ima svoju priču. Na neki način je pokriven skoro cijeli iseljenički svijet, jer su neka djela nastala u Evropi, a neka u Južnoj i Sjevernoj Americi. Predstavljeno je ukupno 12 autora, među kojima su Anton Cetin i Ante Sardelić iz Kanade. Izloženo je dvadesetak Cetinovih grafika, na temu Eve i preporođene Hrvatske. Europa je predstavljena radom Bistre Barice Semen iz Njemačke, te s dvije grafike Pedra Marune iz Španjolske. Ostatak slika nastao je u Parizu, a naslikali su ih Kemal Šećirbegović, Biserka Gal te Virgilije Nevistić i Miroslav Kraljević. Izložena su djela Zdravka Dučmelića iz Argentine i Vickovića iz Venezuele. Fra Rafael se u svom govoru osvrnuo na newjorška na platnu Josipa Crnoborija. Izložen je i Crnoborijev portret fra Marijana Zlovečere, koji je bio utemeljitelj hrvatske crkve u Buenos Airesu, a zatim i u Johannesburgu.
Krajnji je cilj da ovaj stalni galerijski prostor uđe i u turističku mapu grada Splita, što po svojoj vrijednosti i po stručno osmišljenom postavu svakako zaslužuje. Fotogalerija https://www.dulist.hr/fra-rafael-romic-split-i-dubrovnik-povezani-slikama-hrvatske-dijaspore/602609/
Tekst i fotografije: Branka Bezić Filipović/Maja Mozara