Lešićevi murali u Pittsburghu

4 min čitanja
Foto: Franjo Bertović

Hrvatski narodni dom „Javor“ u Pittsburghu dobio je novo ruho koje slavi stoljetnu povezanost s domovinom. Od skromnih početaka 1905. godine, kada su entuzijasti utemeljili Pjevački zbor ‘Javor’, do današnjih dana, gdje se čuva i prenosi bogata kulturna baština Hrvatske kroz glazbu, ples i zajedništvo, sve do suvremenog prostora u srcu Pittsburgha koji okuplja generacije i njeguje ljubav prema domovini.


Mladi i već dokazani slavonski akademski slikar Mislav Lešić, svojim muralima ostavio je tragove na čuvenoj tržnici „Dolac“ u Zagrebu, u Krešimirovoj ulici „Razvedravanje“ u Rijeci te u rodnoj Slavoniji kao „Realizam ćorava posla“ i mnoge druge da bi sačuvao i očuvao šokačku baštinu. Rođen je u Bošnjacima kod Županje, pa ga slavonska ravnica i baština inspiriraju te potiču na umjetnički rad.

Svoj dolazak u Pittsburgh i Hrvatski narodni dom „Javor“ okrunio je s još jednim lijepim muralom na vanjskim zidovima koje skreću pozornost prolaznika, članova i prijatelja. Uradak doista ispoljavaja hrvatsku kulturnu baštinu i tradicijske vrijednosti Hrvata, koji se doseliše ovdje prije jednog stoljeća. Radio je neumorno sa svojom suradnicom Emanuelom Lekić nekoliko dana, usprkos hladnim a ponekad i kišnim danima. Radili su zdušno i odano na projektu kojeg su osmislili i priveli kraju. Svojim talentom, stručnošću i odanošću hrvatskoj kulturnoj baštini uljepšaše vanjske zidove hrvatskog doma „Javor“.

Evo i nekoliko povijesnih crtica o povijesti društvenog doma „Javor“.

Daleke 1905. godine, u srpnju, okupilo se nekoliko domoljuba i entuzijasta te su utemeljili Pjevački zbor „Javor“ ili u engleskom izričaju „Croatian Singing Society Javor“. Na predsjedničku dužnost izabrali su Zlatka Kerhina, za tajnika Juru Novakovića i blagajnika Franju Novakovića. Puni ljubavi krenuli su s usklicima: „Dug život za naše bratsko zajedništvo“,  „Dug život kluba Javor“ i „Dug život domovini Hrvatskoj“. Povelju za poslovanje dobili su u lipnju 1909. te je tako službeno niknuo Hrvatski narodni dom „Javor“ za društvena okupljanja, odsjeke Hrvatske bratske zajednice te nekadašnje Hrvatske katoličke zajednice. I danas ovdje svoje sjednice održavaju „Svi Sveti“ odsjek 1 i  „Presveto ime Isusovo“ odsjek 19 HBZ-a. Mnoge druge kulturne i sportske organizacije sastajale su se ovdje i danas  sastaju, radi učenja sviranja tamburice, pjesama i plesova iz domovine Hrvatske. Sportska zbivanja iz domovine i svijeta prate se na nekoliko TV ekrana i potiču okupljanja i navijačke strasti.

Kulturno umjetničko društvo „Javor Pittsburgh“ i danas postoji i omogućuje djeci i odraslima učenje tamburice, pjesama i kola, pod glazbenim i stručnim vodstvom Kare Turkovich Eckert. Pjesme i tamburica očuvale su i sačuvale našu kulturnu baštinu ovdje, prenoseći je na nove naraštaje i njihove američke prijatelje.

Uz sve spomenuto Hrvatski narodni dom „Javor“ imao je nekoliko selidbi, da bi se konačno smjestio u samom centru grada i na ulici  805 East Street, Pittsburgh (a ovdje poznatom ‘Northside’). Mnoge društvene radnike i vođe, teško je sve spomenuti nakon duge i zanimljive prošlosti, ali ime Nick Šimunović i njegovu obitelj ne možemo zaobići. Pokojni g. Nikola Šimunović je 30. godina ovdje dolazio, održavao, uređivao i preuređivao prostorije da bi bile suvremeno oblikovane i došljaku dale doista osjećaj hrvatskog doma.

Tekst i fotografije: Franjo Bertović

Podijeli ovaj članak
Skip to content