Pandemija koronavirusa utjecala je na promet u cijeloj Europi. Donosimo vam aktualne zabrane i ograničenja u Hrvatskoj te susjednim i drugim europskim državama. Obnavljat ćemo ih s novim podacima koje ćemo dobivati tijekom narednih sati i dana…
HRVATSKE MJERE U SPREČAVANJU ŠIRENJA KORONAVIRUSA
Relaksiranje mjera kreće od 27. 4.
Na svojoj sjednici održanoj 23. travnja Vlada RH donijela je niz odluka za ublažavanje mjera povodom epidemije koronavirusa. Mjere će se relaksirati po sljedećem rasporedu.
Od ponedjeljka 27. 4.
Omogućit će se rad svim subjektima koji obavljaju djelatnost trgovine osim onih koji posluju unutar trgovačkih centara i uslužnim djelatnostima osim onih gdje se ostvaraje kontakt. Kreću javne gradske i prigradske linije te otočne brzobrodske linije za otoke koji nisu povezani trajektnim linijama uz pridržavanje epidemioloških mjera (nošenje mask i održavanje sigurnosnog razmaka). Počinje rad knjižnica, knjižara, muzeja i antikvarijata. Počinju treninzi sportaša u 1. i 2. stupnja (profesionalni sportaši). Omogućuje se provedba državnog stručnog ispita za prioritetne grupe polaznika.
Od ponedjeljka 4. 5.
Počinje rad javnozdravstvenog sustava u punom opsegu osim zdravstvenih ustanova u kojima se liječe oboljeli od COVIDA-19. To će biti posebno regulirano. Omogućit će se rad privatnog zdravstvenog sustava. Kreću s radom i uslužne djelatnosti gdje se ostvaruje bliski kontakt s klijentima. To su kozmetičari, frizeri, pedikeri, brijači…
Od ponedjeljka 11. 5.
Okupljanja do deset osoba bit će omogućena. S radom mogu početi trgovački centri, omogućit će se rad predškolskih ustanova, razredne nastave od 1. do 4. razreda te rad s djecom s teškoćama s pomoćnicima u nastavi. Omogućit će se laboratorijske vježbe. Uvode se međužupanijske prometne linije i linije domaćeg zračnog prijevoza. Omogućit će se rad ugostiteljskih objekata isključivo na terasama. Dozvolio bi se i rad ugostiteljskih objekata u smještajnim kapacitetima za korisnike smještaja. Kreću s radom Nacionalni parkovi i parkovi prirode. Proširit će se uvjeti za e-Propusnice.
Od nedjelje 26. travnja uvodi se izvanredna međunarodna teretna linija Zadar – Ancona rezervirana isključivo za prijevoz teretnih vozila. Od 2. svibnja služit će se mise u vjerskim objektima, a učenici će polagati i maturu od 8. do 29. lipnja. Nema javnih okupljanja, nema koncerata… Sustav e-Propusnica ostaje, ali će u nekim segmentima biti ublažen (turistički aranžmani i slično).
U ponedjeljak 27. travnja kreće i relaksiranje mjera u segmentu prometa. Pročitajte najvažnije preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Ključno je prije svakog ulaska i nakon izlaska dezinficirati ruke, izbjegavati dodirivanje, nosa, usta i očiju.
Najvažnije preporuke za vožnju u autobusima
Treba izbjegavati bliski kontakt s putnicima i njihovom prtljagom prilikom komunikacije s njima. Održavajte odgovarajući tjelesni razmak (1–2 metra) u svakodnevnom društvenom kontaktu s putnicima i drugim osobama. Ako vozači stavljaju prtljagu u prtljažni prostor, potrebno je poslije toga dezinficirati ruke. Dezinficirajte ruke prije ulaska i nakon izlaska.
Broj i raspored putnika u sjedalima je takav da omogućava propisani razmak između njih. Treba sjediti jedna osoba u redu, tako da sjede naizmjence na sasvim lijevom i sasvim desnom sjedalu. Ako je moguće, preporučljivo je da putnici koriste zaštitne maske, ako im ne smeta disanju zbog zdravstvenog stanja. Kod naplate karata potrebno je poticati plaćanje karata beskontaktnim karticama, a ako se koristi klasično kartično plaćanje ili gotovina, dezinficirati ruke nakon plaćanja
Najvažnije preporuke za vožnju u tramvajima
Treba izbjegavati bliski kontakt s putnicima prilikom komunikacije s njima. Održavajte odgovarajući tjelesni razmak (1-2 metra) u svakodnevnom društvenom kontaktu s putnicima i drugim osobama.
U tramvaju treba istaknuti obavijesti o važnosti održavanja tjelesne udaljenosti od najmanje jednog metra jednih od drugih. Poštujte mjere, posebice ako uočite putnike s respiratornim simptomima.
Budite svjesni da se koronavirus (COVID-19) prenosi kapljično i kontaktom, kada zaražena osoba govori, kašlje ili kiše u blizini zdrave osobe ili dodirivanjem predmeta i površina koje su onečišćene respiratornim izlučevinama oboljele osobe, a nakon toga dodirivanjem očiju, nosa ili usta.
Održavajte higijenu nosa – prekriti usta unutarnjom stranom lakta ili papirnatom maramicom prilikom kašljanja ili kihanja i zatim baciti maramicu u kantu za otpatke oprati ruke. Dezinficirajte ruke prije ulaska i nakon izlaska.
Najvažnije preporuke za vožnju u prigradskom željezničkom prometu
Broj i raspored putnika u sjedalima je takav da omogućava između njih propisani razmak. U vlakovima koji imaju sjedala u redovima kao autobus treba sjediti jedna osoba u redu, tako da sjede naizmjence na sasvim lijevom i sasvim desnom sjedalu. U kupeima ne smije biti više od dvije osobe u jednom kupeu, osim ako se radi o članovima iste obitelji. Ako je moguće, preporučljivo je da putnici koriste zaštitne maske, ako im ne smeta disanju zbog zdravstvenog stanja. Redovno prozračujte putnički prostor prilikom stajanja na stajalištima i za vrijeme vožnje. Ako vremenske prilike i temperatura dozvoljava, tijekom vožnje otvorite prozore. Izbjegavajte koristiti klimatizacijske uređaje ili grijanje. Kod naplate karata potrebno je poticati plaćanje karata beskontaktnim karticama, a ako se koristi klasično kartično plaćanje ili gotovina, dezinficirati ruke nakon plaćanja. Dezinficirajte ruke prije ulaska i nakon izlaska.
Najvažnije preporuke za vožnju na trajektima i brzobrodskim linijama
Na brzobrodskim linijama treba ograničiti broj putnika tako da najviše 50 % sjedećih mjesta bude zauzeto tako da se održava propisani razmak, a da nema stajaćih mjesta.
Ako je to moguće, putnici na trajektu tijekom cijele vožnje trebaju ostati u svojim automobilima i ne koristiti putnički sjedeći prostor na trajektu. Putnici koji putuju bez automobila trebaju se u putničkom prostoru držati pravilnog razmaka od drugih putnika. Putnički prostor može biti popunjen do najviše 25% sjedećih mjesta.
Redovito prozračujte putnički prostor prilikom stajanja na stajalištima. Za vrijeme vožnje ventilacijom prozračujte unutrašnjost trajekta. Ako to vremenske prilike i temperatura dopuštaju, otvorite prozore tijekom vožnje. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih uređaja ili grijanja.
Javni prijevoz u Zagrebu
U ponedjeljak u 5 sati ujutro krenuti javni prijevoz, a vozit će autobusi. Tramvajski promet puštat će se postupno. U prvoj fazi tramvaji će prometovati od Dubrave prema Novom Zagrebu, a drugoj od Dubrave do Črnomerca, a zadnja faza će ići od Draškovićeve do Črnomerca, kroz granični dio Donjeg i Gornjeg grada koji je najviše oštećen u potresu.
Pojašnjenje mjera koju kreću 27. travnja
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pojasnio je relaksaciju mjera koje su donesene povodom epidemije koronavirusa. U prvoj fazi, od 27. travnja, od trgovina i obrta kojima će biti dozvoljen rad (postolari, krojači, turističke agencije) – One trgovine i uslužni obrti koji će dnevno biti otvoreni duže od deset sati moraju raditi u dvije smjene s pauzom za dezinfekciju. Nedjeljom nije dozvoljen rad, osim kioscima, pekarnicama i benzinskim stanicama.
Dopušta se prodaja odjeće osim u šoping centrima. Preporučuje se da kupci ne koriste kabine nego da se roba uzme kući, proba i vrati u slučaju ako veličina ne pristaje ili postoji neki drugi razlog za povrat. Rizik je najveći kod one odjeće koja se oblači preko glave jer tako mogu ostati kapljice. Roba koja se vratineće biti u prodaji pet dana.
Outleti će raditi, ako su to vanjski prostori, koji imaju ulaz izvana. U javnom prijevozu distanca treba biti dva metra i preporučuje se nošenje maski. Knjižare i knjižnice – ograničen je broj ulazaka, a preporuka je da sve knjige budu obložene najlonom da se mogu dezinficirati. Krojači – sami će morati promisliti koje će aktivnosti odrađivati (uzimanje mjera), a naglasak je na higijeni i dezinficiranju.
Vrhunski sportaši bi trebali trenirati na otvorenom prostoru, udaljenost bi trebala biti pet metara.
Na štandovima na tržnicama mogu se prodavati jaja, med, cvijeće… O radu autoškola će se odlučiti i razmotrit će se – može se o tome donijeti posebna odluka.
Preporuke po pojedinim djelatnostima pogledajte ovdje.
Vozačke dozvole i tehnički pregledi vozila
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović najavio je nove mjere za građane i njihove vozačke dozvole koje ističu. Predlaže se da se za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa također najdulje 30 dana od kraja trajanja epidemije ne moraju podnositi zahtjevi za izdavanjem nove vozačke dozvole. Stara bi se vozačka dozvola smatrala valjanom 30 dana od kraja prestanka epidemije, a isto vrijedi i za osobne iskaznice. Predlaže se da se omogući građanima da odjavu vozila, preuzimanje izrađene vozačke dozvole te obavljanje izvanrednog nadzornog pregleda, mogu obaviti najdulje 30 dana od kraja posebnih mjera zbog epidemije.
Tehnički pregled i registracija vozila morat će se odraditi u prije utvrđenim rokovima. O tome čitajte ovdje.
Bez e-Propusnica u većini županija
Na inicijativu lokalnih stožera državni Stožer civilne zaštite donio je odluku o ukidanju sustava e-Propusnica u pojedinim županijama. Time se omogućuje nesmetani promet unutar županija.
Bez propusnica će biti Varaždinska, Brodsko-posavska, Karlovačka, Koprivničko-križevačka, Međimurska, Osječko-baranjska, Virovitičko-podravska, Zadarska, Šibensko-kninska, Vukovarsko-srijemska, Istarska, Sisačko-moslavačka, Krapinsko-zagorska, Bjelovarsko-bilogorska, Splitsko-dalmatinska (za prijevoz na otoke i s otoka će vrijediti e-Propusnice) i Požeško-slavonska županija. Također, ukinute su i e-Propusnice između Zagreba i Zagrebačke županije.
Mjere vrijede od ponoći 20. travnja.
U Ličko-senjskoj županiji također će uskoro biti ukinute e-Propusnice, ali će one vrijediti za ulazak i izlazak iz Udbine i Novalje. Primorsko-goranska županija tražila je da se rascjepka na tri područja, Gorski kotar, Primorje i otoke. U prometu između ta tri područja bit će obvezne e-Propusnice. Isto vrijedi i za Dubrovačko-neretvansku županiju koja je podijeljena na tri područja.
Obitelji koje žive u drugim državama
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je rekao da se rade izuzeci u prelascima granica sa susjednim državama kad se oni odnose na obiteljske posjete.
ODGODA PUTOVANJA U RH KOJA NISU NUŽNA – ZA ONE KOJI PRIVREMENO ILI STALNO ŽIVE I RADE IZVAN ZEMLJE!
S obzirom na epidemiju koronavirusa COVID-2019, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, u dogovoru sa Stožerom za civilnu zaštitu Republike Hrvatske, moli hrvatske državljane, koji privremeno ili stalno žive i rade izvan zemlje, da do daljnjega odgode putovanja u Republiku Hrvatsku koja nisu nužna.
Ministarstvo ističe kako svi oni koji se upute prema Hrvatskoj, s namjerom kratkotrajnog boravka, trebaju biti svjesni da se situacija u drugim državama mijenja te da određena pravila vezana uz prelazak graničnih prijelaza ili putovanja u zračnom prometu mogu biti bez prethodnih najava promijenjena, a što svakako može otežati ili onemogućiti povratke hrvatskih državljana u države u kojima žive i rade.
Epidemiološke mjere u Hrvatskoj uvedene su za sve one koji ulaze na područje Republike Hrvatske iz drugih zemalja. Slijedom toga, svi putnici koji dolaze u Hrvatsku bit će upoznati s mjerom obveznog smještaja u karantenu na razdoblje od 14 dana ili će morati provesti obveznu mjeru samoizolacije u razdoblju od 14 dana.
Hrvatski radnici koji rade u inozemstvu
Svi hrvatski radnici koji putuju na rad u inozemstvo morat će na povratku u državu u kojoj rade dobiti potvrdu prestanku samoizolacije od epidemiologa ili liječnika obiteljske medicine u Hrvatskoj. Liječnici se moraju uvjeriti da ta osoba nije razvila simptome infekcije koronavirusom i tek nakon izdavanje potvrde (koja će digitalnim putem biti proslijeđena na granične prijelaze) moći će prijeći granicu.
Mjere ograničavanja zadržavanja
Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donio je Odluku o mjeri strogog ograničavanja zadržavanja na ulicama i drugim javnim mjestima.
e-Propusnice
Dostupna je usluga e-Propusnica kojom se digitaliziraju propusnice koje građanima omogućuju kretanje između županija unatoč zabrani napuštanja prebivališta i stalnog boravišta uvedenoj zbog epidemije koronavirusa. Usluga je dostupna na stranici epropusnice.gov.hr. Propusnicu neće moći dobiti osobe u samoizolaciji. Također, valjanu propusnicu će građani moći pokaziti policijskim službenicima na mobitelu. Poslodavci s do 250 zaposlenih zamoljavaju se da to učine samostalno.
Hrvatski vozači u međunarodnom transportu
Hrvatski vozači u međunarodnom transportu mogu koristiti kućnu izolaciju u vlastitom domu, poštujući mjere samoizolacije. Ako primijete simptome, moraju se javiti liječniku. Ako postoje oni koji nemaju uvjete za kućnu izolaciju, oni i dalje mogu koristiti karantene Stožera. Oni čiji je boravak kraći od 24 sata između utovara ili istovaradužni su to vrijeme provesti u kabini za vozače.
Vozni redovi međugradskog prijevoza
Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske donio je 25. ožujka Odluku kojom se uvodi izvanredni međugradski prijevoz za zdravstveno osoblje i policijske službenike za vrijeme proglašenja epidemije COVID-19
- Kutina – Popovača – Ivanić Grad – Zagreb (Dubec – okretište)
- Vrbovec – Dugo Selo – Zagreb (Dubec – okretište)
- Sveti Ivan Zelina – Dubec – okretište
- Petrinja – Sisak – Lekenik- Velika Gorica – Zagreb (Glavni kolodvor)
- Karlovac – Jastrebarsko – Zagreb (Črnomerec – okretište)
- Samobor – Sveta Nedjelja – Zagreb (Črnomerec – okretište)
- Brdovec – Zaprešić – Zagreb (Črnomerec – okretište)
- Stubičke Toplice – Oroslavlje – Zagreb (Črnomerec – okretište)
- Krapina – Zabok – Zagreb (Črnomerec – okretište)
Zadržavanje na ulicama i drugim javnim mjestima
S obzirom na ubrzano širenje i pojačani rizik prijenosa bolesti COVID-19, uvodi se protuepidemijska mjera strogog ograničavanja zadržavanja na ulicama i drugim javnim mjestima na kojima se može istovremeno kretati i zadržavati veći broj osoba.
Ova Odluka odnosi se na ulice, trgove, rive, parkove i sve ostale javne površine na kojima se može kretati i zadržavati veći broj osoba.
Stožeri civilne zaštite i Ravnateljstvo policije dužni su osigurati provedbu i nadzor provođenja mjere iz ove Odluke.
Obustava javnog prijevoza
S obzirom na znatno povećani rizik prijenosa koronavirusa prilikom korištenja javnog prijevoza, privremeno se obustavlja javni promet.
Privremena obustava odnosi se na:
– javni linijski prijevoz putnika u međunarodnom cestovnom prometu
– javni prijevoz osoba u željezničkom prometu
– sve ostale nespomenute vrste javnog prijevoza (žičare, uspinjače, drugo)
Privremeno se, za vrijeme trajanja ove Odluke, zatvaraju i svi željeznički i autobusni kolodvori. Ova mjera primjenjuje se od 22. ožujka 2020. godine.
Povratak u RH
Privremena zabrana kretanja – hrvatskim državljanima omogućit će se povratak u RH uz primjenu mjera HZJZ-a (14-dnevna samoizolacija), osobe iz EU zemalja moći će ulaziti samo u iznimnim slučajevima. Izuzeci se odnose na zdravstvene djelatnike, istraživače, suradnike za skrb o starijima, prekogranične radnike, prijevoznike roba i drugo prometno osoblje u mjeri u kojoj je to potrebno (konvoji u susjedne zemlje), diplomate, policijske službenike, timove civilne zaštite, osoblje međunarodnih organizacija, vojno osoblje i putnike u tranzitu. Njihovu dinamiku kretanja će definirati HZJZ.
Telefonski broj HZJZ-a za sve građane koji sumnjaju da su zaraženi koronavirusom je – 113.
I dalje ostaje broj 112 za hitne slučajeve.
Putne informacije za vozače u tranzitu:
Vozači u tranzitu kroz Republiku Hrvatsku ne moraju više voziti u konvojima, ali se moraju kretati autocestama i koristiti točno određena odmorišta. Tijekom tranzita nije dopušteno zaustavljanje osim na sljedećim odmorištima: BP Novska jug, BP Novska sjever, BP Kozjak jug, BP Zir istok i zapad; BP Prokljan sjever, BP Draganić sjever, BP Draganić jug, BP Bačva i BP Ravna Gora
Granica s BiH
Od 2. travnja u 7 sati, temeljem dogovora između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, sa ciljem sprječavanja širenja zaraze virusom COVID-19, privremeno prestaje s radom 20 graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom za pogranični promet i to: Svilaj, Gejkovac, Pašin Potok, Bogovolja, Kordunski Ljeskovac, Lička Kaldrma, Bili Brig, Aržano Pazar, Dvorine, Cera, Jovića Most, Sebišina, Slivno, Podprolog, Unka, Vukov Klanac, Imotica, Slano, Hrvatska Dubica, Gabela Polje.
Granica sa Slovenijom
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović objavio je da je Hrvatska zatvorila manjih 27 graničnih prijelaza sa Slovenijom. Popis prijelaza koji su privremeno zatvoreni:
AUSTRIJA PODUZIMA MJERE
Austrija je zatvorila svoje granične prijelaze.
U austrijskim gradovima Klagenfurtu, Grazu, Innsbrucku… ne naplaćuju se karte u parkirnim zonama u kojima je parkiranje vremenski ograničeno. Austrijski mediji javljaju da Beč priprema sličnu mjeru.
SRBIJA JE ZATVORILA SVE PRIJELAZE
Srbija je zatvorila sve svoje granične prijelaze u prometnom, željezničkom i riječnom prometu. U nju mogu ući samo teretni kamioni. Bit će obustavljen i međugradski autobusni i željeznički promet. Uvedena je zabrana kretanja vikendima od petka u 17 sati do ponedjeljka u 5 ujutro. Mjera se odnosi na sve koji nemaju radnu obvezu. Zabranjeno je i okupljanje više od dvije osobe.
UKRAJINA JE ZATVORILA GRANICE
Granice je zatvorila i Ukrajina – i to za strance. Također, oustvljen je sav javni prijevoz (autobusi, vlakovi i metroi).
ŠVICARSKA JE ZATVORILA DIO GRANIČNIH PRIJELAZA S ITALIJOM
Švicarska je zatvorila dio prijelaza s Italijom, Francuskom, Njemačkom i Austrijom. Veći prijelazi su još otvoreni jer mnogo medicinskih radnika iz Francuske i Italije radi u Švicarskoj.
ALBANIJA JE ZATVORILA GRANICE
Albanija je zatvorila sve granične prijelaze.
DANSKA I ESTONIJA SU ZATVORILE GRANICE
U Dansku i Estoniju se više ne može ući ako niste građani tih zemalja.
SLOVAČKA JE ZATVORILA GRANICE
Granice je zatvorila Slovačka za sve putnike koji nemaju prebivalište u toj zemlji.
ČEŠKA JE ZATVORILA GRANICE
Granice je u zatvorila Češka za sve putnike koji žele ući i izaći iz države. Češka dopušta svojim građanima da putuju u inozemstvo zbog razloga koji nisu samo poslovni (mogu putovati i turistički), ako se pri povratu testiraju na koronavirus i idu u dvotjednu samoizolaciju.
POLJSKA OD NEDJELJE IMA NOVI REŽIM ULASKA U ZEMLJU
Od nedjelje Poljska ne dopušta ulazak onima koji nemaju adresu stanovanja u toj zemlji. Svi oni koji žive u Poljskoj, a ulaze u tu državu moraju u 14-dnevnu karantenu.
RUSIJA ZATVARA GRANICU PREMA POLJSKOJ
Rusija zatvara granice za sve strane koji žele ući u tu državu – do 1. svibnja.
NJEMAČKA ZATVARA GRANICE
Njemačka do daljnjega neće primati izbjeglice.
Njemačka ograničava izlazak iz države za sva putovanja koja nisu urgentna. Nužan teretni promet će se propuštati. BBC izvještava da su Nijemci odlučili zatvoriti granice kako bi kontrolirali koronavirus, ali i zbog kupaca iz okolnih regija susjednih država, koji su ispraznili police trgovina u njemačkim trgovinama…
FRANCUSKA OGRANIČAVA KRETANJE
Zatvaraju se francuske granice i ograničava mobilnost njezinih građana. Van iz svojih domova smiju samo zbog osnovnih potreba. Vojska će prevoziti bolesne u bolnice.
Građani EU mogu napustiti Francusku kopnenim putem i proći kroz Francusku kao tranzit. Pojedinačni, manji granični prijelazi su zatvoreni.
ŠPANJOLSKA ZATVARA GRANICE
Španjolska je zatvorila granice za sve građene koji nemaju državljanstvo ili adresu stanovanja u toj državi.
Izvor: revijahak.hr