Putem deset izloženih eksponata, kompleta muških i ženskih narodnih nošnji iz zbirke Posudionice i fotografija, predstavljene su inačice ruha Hrvata u Austriji, BiH, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Mađarskoj, Kosovu, Srbiji i Rumunjskoj
Izložba narodnih nošnji „Izvan granica – unutar okvira“ otvorena je 9. lipnja 2021. u Hrvatskoj matici iseljenika. Izložba je postavljena povodom 70. obljetnice HMI-ja te kao najava 8. Revije tradicijske odjeće i izbora najljepše Hrvatice u narodnoj nošnji izvan RH. Izložba je realizirana uz pomoć KUC Travno – Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba.
Na otvaranju, koje je bilo prenošeno online u realnom vremenu na Matičinom FB profilu https://www.facebook.com/231777773503011/videos/775325566491689, sudjelovali su autorica postava, etnologinja Bojana Poljaković Popović i ravnatelj PIRN-a Josip Forjan, a ravnatelj HMI-ja Mijo Marić prigodnim slovom je svečano otvorio izložbu:
-Hrvatska matica iseljenika je institucija koja u 2021. godini obilježava 70 godina suradnje s Hrvatima izvan RH i ova izložba je mali dio mozaika programa kojima doprinosimo očuvanju njihova kulturnog identiteta. Izložba teži pokazati da sve ove predivne nošnje, iako na prvi pogled različite, ustvari su integralni dio hrvatskog kulturnog korpusa. Isto kao kad je riječ o jeziku i svim hrvatskim narječjima, govorima i idiomima, bez obzira radi li se o Hrvatima koji žive unutar ili izvan granica Lijepe Naše, cjeloviti su dio hrvatskog jezika. Upravo očuvanje cjelokupnog bogatstva hrvatskog jezika i kulture iznimno je važno za očuvanje identiteta Hrvata izvan RH, a HMI će i dalje pružati kontinuiranu potporu u njihovim nastojanjima, kazao je ravnatelj Marić.
Gost u kulturnom programu bio je Ivan Vidić, folklorni voditelj iz HKUD-a Čapljina, BiH, s izvedbom spleta hercegovačkih kola na diplama. Nakon otvaranja, autorica postava je provela sve gledatelje kroz izložbu predstavljajući izložene nošnje. Na ekranu su se prikazivale fotografije s prijašnjih Revija tradicijske odjeće koju u suorganizaciji s Udrugom Stećak Matica organizira u Tomislavgradu, BiH.
Tradicijska se kulturna baština zajednice i skupine stvara kao reakcija na okruženje, uzajamno djelovanje s prirodom i povijest. Ona im pruža osjećaj identiteta i kontinuiteta te tako promiče poštovanje za kulturnu raznolikost i ljudsku kreativnost. Narodne nošnje dio su tradicijske kulturne baštine koje svojim bogatstvom i raznolikošću predstavljaju jedan narod. Kroz njih su vidljivi različiti kulturni utjecaji, utjecaji određenih povijesnih razdoblja na njihov izgled te pokazuju spretnost i maštovitost rukotvoraca u njihovoj izradi. Bogatstvo tradicijskog tekstilnog rukotvorstva i narodnih nošnji svjedoči o iznimno bogatoj nematerijalnoj i materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata izvan Republike Hrvatske.
Izložba „Izvan okvira /unutar cjeline – tradicijsko odijevanje Hrvata izvan Hrvatske“ prikaz je raznolikosti tradicijskog ruha Hrvata koji žive izvan matične domovine. Njihovo se odijevanje oblikovalo u doticaju različitih političkih, kulturnih i modnih utjecaja tijekom stoljeća u prostorima i zemljama koje su naselili. Naziv izložbe zapravo upućuje na to da su ove hrvatske zajednice, iako izvan granica Lijepe Naše, ipak dio cjelokupnog hrvatskog korpusa.
Jednako tako, kroz narodne nošnje se uočava hrvatska tradicijska kulturna baština koja je zadržana stoljećima premda su vidljivi razni kulturno-povijesni utjecaji koju su djelovali na određene hrvatske zajednice u drugim europskim državama koje su naselile. Putem deset eksponata, kompleta muških i ženskih narodnih nošnji iz zbirke Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba, i fotografija predstavljene su inačice ruha Hrvata u Austriji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Mađarskoj, Kosovu, Srbiji i Rumunjskoj.
Tekst: Bojana Poljaković Popović & Snježana Jurišić