Izložba Donacija Antona Cetína

4 min čitanja

 

Djela Antona Cetína nalaze se u muzejima, galerijama i privatnim zbirkama diljem svijeta. Ove godine objavljena je njegova monografija „COVID-19“ autorice Branke Hlevnjak, a o Cetínovu životu i djelu snimljeno je više dokumentarnih filmova

 

U Galeriji ‘Vjekoslav Karas’ se ove srijede, 8. rujna, u 19 sati, otvara izložba ‘Donacija Antona Cetína’. Anton Cetín, istaknuti hrvatski, kanadski i francuski slikar i grafičar, darovao je u rujnu 2019. godine Gradskom muzeju Karlovac http://www.gmk.hr/ 30 vrijednih umjetničkih djela kojima je obogaćena Zbirka grafika Galerijskog odjela.

Izložbom će biti predstavljena darovana djela koja, iako gotovo minijature, ostavljaju monumentalan utisak te svjedoče o neponovljivoj umjetničkoj kreativnosti i osobnosti svoga neumornog i plodnog autora. Cetín kroz svoj rad uspješno istražuje likovnost, uvažava tradicionalne vrijednosti i angažirano rezonira puls suvremenog doba i trauma koje prate čovječanstvo. Darovani radovi su ostvareni miješanjem raznih tehnika na papiru (crtež, grafika, kolaž) u razdoblju od 1975. do 2015. godine.

Opus Antona Cetína prepoznatljiv je po motivu Eve, čiji se lik pojavljuje i na djelima darovanim Gradskom muzeju Karlovac. Cetín je posljednji puta u Karlovcu izlagao prije dvadeset godina u Galeriji Doma OS RH na izložbi „Varijacije Eve“ te već tom prilikom obogatio muzej djelom „Skrbnost u ružičastom“, koje će publika moći vidjeti na izložbi.

Viša kustosica Galerijskog odjela Gradskog muzeja Karlovac i autorica izložbe Antonija Škrtić rekla je više o motivima koji se protežu kroz autorov opus:

„Cetínov amblematski motiv i okosnica njegova opusa, lik Eve, rođen je 1967. godine u Parizu. Misaona sveobuhvatnost njezina značenja višestruka je i za Cetína inspirativna i nezaustavljivo plodonosna. Cetínova je Eva sveobuhvatna metafora iskona, majčinstva, ženstva i ostalih bezbrojnih konotacija. Često joj je, kao na spomenutom crtežu „Skrbnost u ružičastom“ iz 1989. godine, pridodan motiv ptice koja po svojoj mogućnosti leta simbolizira vezu između neba i zemlje i time podcrtava ljudsko htijenje prema transcedentnosti koje zapravo pokreće i motivira Evine sinove i kćeri tj. čovječanstvo.“

Anton Cetín diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Marijana Detonija, u Francuskoj je djelovao kao slikar, grafičar i ilustrator, a od kraja 60-ih godina do danas djeluje kao samostalni umjetnik u Kanadi. Do sada je održao preko 160 samostalnih izložbi diljem cijelog svijeta i sudjelovao na više od 200 skupnih izložaba.

Cetín je odlikovan Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi i Redom hrvatskog pletera za osobit doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobit njezinih građana 1995. godine, a iste godine u Zagrebu dodijeljene su mu plaketa i priznanje Mare nostrum Croaticum za izuzetan doprinos na polju umjetnosti i kulture.

Djela Antona Cetína nalaze se u muzejima, galerijama i privatnim zbirkama diljem svijeta. Ove godine objavljena je njegova monografija „COVID-19“ autorice Branke Hlevnjak, a o Cetínovu životu i djelu snimljeno je više dokumentarnih filmova.

Izložba ostaje otvorena do 30. rujna 2021. godine, a može se razgledati u radno vrijeme galerije pridržavajući se važećih epidemioloških mjera. Ostvarenje izložbe financijski je omogućilo Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Karlovac. (culturenet)

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content