Izaslanstvo škole Holy Family Primary School Bell Park iz australske Viktorije posjetilo je 18. travnja Hrvatsku maticu iseljenika. Ravnatelja škole g. Petera Brunta i gđu Katicu Perinac primio je ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić sa suradnicama Ivanom Dvorneković, rukovoditeljicom Službe za kulturu, obrazovanje, znanost i nakladništvo i Ladom Kanajet Šimić, voditeljicom Matičina Odjela za znanost i obrazovanje. Sastanku su prisustvovale i predstavnice Ministarstva znanosti i obrazovanja RH gđa Estera Šimić, viša stručna savjetnica za hrvatsku nastavu u inozemstvu i Ivana Fakac, viša stručna savjetnica u Samostalnom sektoru za koordinaciju poslova i međunarodnu suradnju.
Inicijatorica i ovog četvrtog posjeta australskog izaslanstva Hrvatskoj matici iseljenika je neumorna aktivistica hrvatske zajednice u Viktoriji gđa Katica Perinac, učiteljica u Holy Family, dopredsjednica Udruge hrvatskih učitelja u Viktoriji te članica Uprave Hrvatske kulturne udruge iz Geelonga.
Na sastanku se razgovaralo o važnosti očuvanja hrvatskog jezika kao sastavnice identiteta brojnog hrvatskog iseljeništva u Australiji i aktivnostima koje provodi hrvatska zajednica u državi Viktoriji. Ovom prigodom gđa Perinac uručila je ravnatelju Mariću dvojezičnu kuharicu My Mother’s Kitchen / Kuhinja moje majke s tradicionalnim hrvatskim receptima koju je izdala Hrvatska kulturna udruga Kardinal Alojzije Stepinac Geelong. Zahvalivši dragim gostima na dolasku, kao i na svemu što čine za dobrobit hrvatske zajednice u Australiji, ravnatelj Mijo Marić uručio je prve primjerke Matičine netom tiskane knjige Sasvim drukčiji jezik, priručnika o neformalnim oblicima poučavanja i ovladavanja hrvatskim kao inim jezik.
Holy Family Primary School Bell Park u Geelongu je australska katolička privatna škola koja uključuje više župa i jedinstvena je osnovna škola u svijetu budući da je u njoj hrvatski jezik integriran u nastavu kao obvezni predmet. Učenici imaju mogućnost učenja hrvatskog jezika od samog polaska u školu, dakle od šeste godine života sve do završnog, dvanaestog razreda kada se nudi i mogućnost polaganja završnog ispita iz hrvatskog jezika koji je ujedno i temelj za nastavak bilo kojeg studijskog programa. Školu su otvorile sestre milosrdnice 1955. godine i od samog početka imala je više od 50% upisanih učenika hrvatskog podrijetla. Hrvatski jezik uveden je 1978. kao obvezni predmet i od tada je integriran u nastavu. Ravnatelj Burt izvijestio je da ove školske godine 149 učenika pohađa hrvatski jezik na tjednoj bazi, što je impresivna brojka (gotovo polovica učenika), što je zasigurno važan pokazatelj kvalitete programa, ali i dobre suradnje i prijateljstva između dviju država.
Osim ove škole, u australskoj je državi Viktoriji hrvatski jezik ponuđen kao predmet i u Victorian School of Languages iz Melbournea koja okuplja sve subotnje škole hrvatskoga jezika, a trenutno broji 227 učenika, za što je u velikoj mjeri zaslužna i Udruga hrvatskih učitelja u Victoriji.
Hrvatska matica iseljenika već dugi niz godina surađuje s Holy Family i Udrugom hrvatskih učitelja u Victoriji, a posebno uspješni održani zajednički projekti su Hrvatski dani za djecu, mladež i učitelje, koji je HMI, uz potporu MZO-a, organizirala u veljači 2009. u školama Holy Family i Victorian School of Languages, te projekt Igračka u srcu.
Tekst i foto: Snježana Radoš
The gallery was not found!