Svezak je fokusiran, uz vijesti iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH i izborne rezultate za 10. saziv Sabora RH, na prirodne i kulturno-povijesne znamenitosti te suvremene društveno-gospodarske značajke otočića Krapnja
Srpanjski broj časopisa Matica, mjesečne revije Hrvatske matice iseljenika, izašao je iz tiska i dostupan je sa sedamdesetak novih stranica. Čitatelji mogu uživati u mnoštvu tekstova vezanih uz hrvatsko iseljeništvo i manjinske zajednice u aktualnom trenutku pandemije koja utječe na raspored Matičinih tradicionalnih ljetnih aktivnosti, kao i godišnjih odmora iseljenika u Lijepoj Našoj. Građa je ilustrirana sa stotinjak autentičnih foto-zapisa iz iseljeničkih zajednica i radnih okolina naših ljudi na inozemnim sveučilišnim centrima.
Svezak je fokusiran, uz vijesti iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH i izborne rezultate za 10. saziv Sabora RH, na prirodne i kulturno-povijesne znamenitosti te suvremene društveno-gospodarske značajke otočića Krapnja.
Uz brojne priloge iz hrvatskih zajednica s raznih meridijana, časopis Matica u broju 7 (2020) u seriji Jadranski otoci donosi iseljeničke priče Krapnjana te kulturno-povijesne i prirodne znamenitosti Krapnja, otočića smještenog u šibenskome akvatoriju…
Opisana je i nesvakidašnja misaona i zbiljska veza torontskih Krapnjana s vrijednostima njihova rodnoga kraja. Ta je otočna sredina, inače, prepoznatljiva po spužvarstvu, pa su zanimljivo opisane sve tajne tog tradicionalnog ribarskog zanata vezanog za izron morskih spužvi, ali i turistički potencijal te drevne vještine.
Svaki prilog časopisa Matica ima i sažetak na engleskom jeziku. Urednica časopisa Matica je Ljerka Galic, a nakladnik mu je Hrvatska matica iseljenika. Časopis je u 69 godištu kontinuiranog izlaženja.
Ne propustite priloge renomiranih Matičinih kolumnista kao što su ( abecednim redom) Šimun Šito Ćorić, Darko Mihelj, Marin Knezović, Vesna Kukavica, Davor Schopf, Nino Sorić i Sanja Vulić.
Opisane su aktivnosti vezane uz njemačko preuzimanje predsjedanja Vijećem Europske unije od Hrvatske, koja je predsjedala u prvoj polovici ove godine do 1. srpnja. Filantropija američkih Hrvata zorno se može pratiti u donaciji ACAP-a Petrovoj bolnici u Zagrebu. Donosimo podatke uz značajnu donaciju gradišćanskih Hrvata potresom ranjenome Zagrebu i njegovoj centralnoj Bolnici za djecu u Klaićevoj ulici.
Značajni su i prilozi vezani uz očuvanje hrvatskog identiteta kroz jezik; intervjui o internetskom tečaju HiT i katedrama za učenje hrvatskog u Europi. Također su spomenuti i pokojni hrvatski jezikoslovci i filolozi.
Tekst: Ljerka Galic