U dvorani Filozofskog Fakulteta Sveučilišta Sveti “Kiril i Metodij” u Skopju u okviru 6. Internacionalnog tjedna koji se održao od 19. do 23. veljače 2024. sa više ciklusa predavanja pod nazivom “Artificijelna inteligencija i budućnost akademske edukacije u Republici Hrvatskoj “, gostovao je prof. dr. sc. Ivica Kelam sa Sveučilišta “Josip Juraj Strossmayer” u Osijeku koji je održao predavanje iz oblasti bioetike.
Moderator ovog predavanja je također istaknuti prof. i istaknuti makedonski bioetičar prof. dr. sc. Dejan Donev.
Ova sveobuhvatnija oblast obuhvaća različite sfere znanosti povezane sa medicinom, i etičkim aspektima medicinske prakse, istraživanjima s ljudima, pitanja iz sfere medicinske genetike, reproduktivne medicine, prava pacijenata i mnoga druga pitanja iz medicine i bioetike, a prof. dr. sc. Ivica Kelam je istaknuti hrvatski filozof i profesor etike i bioetike i jedna od pionira bioetike u Republici Hrvatskoj. Svojim je radom dao veliki doprinos razvoju bioetike i bioetičke misli , ne samo u Republici Hrvatskoj, već i izvan u regiji. Prof. dr. sc. Kelam je autor brojnih radova na području bioetike koji se bave kompleksnošću bioetičkih dilema. Njegova istraživanja usmjerena su na akcentiranje brojnih etičkih dilema koji proizlaze iz napretka suvremene bioznanosti i tehnologije. Bios proističe od starogrčke riječi koja označava život, a ethos moralnost, etika, moral. Njegova istraživanja obuhvaćaju i sferu Genetički modificiranih usjeva kao bioetički problem.
Prof. dr. sc. Ivica Kelam je rođen 1976. u Vinkovcima. Diplomirao je na Teološkom Fakultetu u Đakovu, a disertaciju je obranio na Filozofskom Fakultetu Sveučilištu u Zagrebu.
Voditelj je Centra za Integrativnu bioetiku Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku. Član je bioetičkog društva i voditelj je Bioetičke podružnice Društva u Osijeku. Njegovi su znanstveni interesi usredotočeni i na ekonomske i političke aspekte poljoprivrede, na ekološku poljoprivredu, te utjecaj korporativnog kapitalizma na pojedince, društvo i okoliš, te su mu uža specijalnost etički aspekti biotehnologije, međunarodni trgovački ugovori za zaštitu okoliša. Kao istaknuti znanstvenik u ovoj oblasti bioetike sudjeluje na brojnim konferencijama u zemlji i svijetu, koje su velikim dijelom međunarodnog karaktera.
Ovoj je gostovanje posebice značajna inicijativa koja utemeljuje unapređenje suradnje između dviju zemalja Republike Sjeverne Makedonije i Republike Hrvatske putem različitih projekata, posebice mogućih ciklusa predavanja u sferi znanosti i izobrazbe, koju će nadamo se moći podržati i televizijski program koji se očekuje da će uskoro biti i na hrvatskom jeziku i u Republici Sjevernoj Makedoniji.
Tekst i foto: Violeta Kalikj