Inicijativa za dvojezični odgoj i obrazovanje u Beču

4 min čitanja

U petak, 14. travnja 2023. godine u Hrvatskom centru u Beču osnovana je »Inicijativa za dvojezični odgoj i obrazovanje u Beču« s ciljem čim što žurnijeg  osnivanja društva za ostvarivanje dvojezičnoga /hrvatsko- njemačkoga/ obrazovnoga sustava, koji bi obuhvaćao obrazovanje od dječjeg vrtića do mature u Beču.

Ova Inicijativa je dugogodišnja potreba i cilj organizacija gradišćanskih Hrvata u Beču. Prve konkretne inicijative za odgoj i školovanje i na hrvatskom jeziku te o hrvatskoj kulturi i povijesti u Beču su se u novije doba opet rodile 1995. godine, u okviru tada novoformiranog Hrvatskog centra. Društvene i političke prilike tada nisu bile dovoljno ohrabrujuće kako bi se moglo napredovati u tom smjeru. No, u Beču se ipak još 1993. godine uspjelo pokrenuti i usidriti dvojezičnu dječju grupu Viverica – tada još okviru Školske sekcije Hrvatskoga gradišćanskoga kulturnoga društva u Beču. Od onda i domaćini Viverice, roditelji ali prije svega i polaznici ovog dvojezičnog dječjeg vrtića su bolno iskusili kako se s prelaskom u osnovnu školu hrvatski odgoj i učenje hrvatskoga jezika odjednom ukida. Time se izgubio velik potencijal školaraca  za dvojezično školstvo u Beču. No, da smo već tada uspjeli s dvojezičnom školom, danas bismo već imali brojne i maturante i maturantice kao i akademike i akademkinje školovane na i u hrvatskom jeziku, obrazovane i o hrvatskoj i gradišćanskohrvatskoj kulturi i povijesti, uz sve ostalo što nudi ovakav tip dvojezične škole.

Gore navedena peteročlana inicijativa , koju čine : Vera Buranić (HAK), Simone Marko (Viverica), Adrijana Markon Jurčić (Obzor), Gabriela Novak-Karall (glavna tajnica u Hrvatskom centru) i Petar Tyran (kurator u Hrvatskom centru), sebi je postavila za cilj kako će u suradnji sa što većim brojem stručnjaka i stručnjakinja kao i političara i političarki krenuti s ovim projektom, a koji je potrebno u najkraćem roku ostvariti u korist djece, kao i budućih roditelja , usmjereno ka čuvanju hrvatskog jezika, kulture i identiteta u velegradu Beču.

Ciljevi djelovanja gore navedene Inicijative za dvojezični odgoj i obrazovanje u Beču su:

  1. privatni dječji vrtić i privatna škola s pravom javnosti, koja se temelji na austrijskom školskom zakonu i po uzoru na češku Komensky-školu
  2. nastavni jezici: hrvatski standardni jezik s gradišćanskohrvatskim u paketu, njemački
  3. humanističko-jezično usmjerenje
  4. vlastita školska zgrada sa svim potrebnim i popratnim prostorijama i napravama za cjelodnevno korištenje
  5. intencije Europske unije pri obrazovanju i učenju jezika (forsiranje susjednih jezika kao i “malih” jezika) kao uzor za ovu školu s hrvatskim kao 24. službenim jezikom EU (uključujući gradišćanskohrvatski kao dio hrvatskog jezičnoga korpusa)
  6. početi na četiri razine:

* dječji vrtić

* 1. razred OŠ

* 1. razred u sekundarnom stupnju

* 5. razred u sekundarnom stupnju

Prvi koraci:

  • formirati stručni savjet
  • stupiti u službeni kontakt s mjerodavnim političarima, parlamentarcima, zastupnicima stranki za narodne grupe
  • uključiti Koordinacijski odbore društava i organizacija GH
  • uključiti službeni Beč
  • uključiti nadležne institucije na saveznoj razini (BKA, Ministarstvo obrazovanja, …)
  • informirati Veleposlanstvo RH u Beču, nadležne i mjerodavne institucije u Hrvatskoj na razini Vlade i Ministarstava kao i u Gradu Zagrebu

Tekst i slika: Hrvatski centar Beč

Podijeli ovaj članak
Skip to content