Božićna kampanja Školarinske zaklade HBZ-a

6 min čitanja

Imovina Zaklade iz Glavnoga fonda i 93 fonda specijalnih zaklada stalno je rasla proteklih šest desetljeća, omogućujući u prosjeku dodjelu 200 stipendija godišnje. Mladima je isplaćeno u bespovratnim sredstvima oko pet milijuna dolara, dok je zahvaljujući učinkovitom upravljanju glavnica Zaklade dosegnula 6.591.686.64 USD 

Aktualna božićna kampanja za Školarinsku zakladu / CFU Scholarship Foundation Hrvatske bratske zajednice Amerike počela je prije mjesec dana u vrijeme američkoga Dana zahvalnosti i to objavom oglasa u Zajedničaru (Pittsburgh, 31. listopada 2018.) u kojem je glavni predsjednik HBZ-a Edward W. Pazo zamolio članstvo da se prigodnim blagdanskim porukama u službenome glasilu te naše najstarije  i najmnogoljudnije iseljeničke organizacije i svojim donacijama pridruže dijeljenju radosti u kampanji za stipendiranje učenika i studenata, čiji završetak uobičajeno pada na kraj kalendarske godine. Obrazovanje mladih i umijeće dijeljenja znanja jedan je od glavnih ciljeva HBZ-a SAD-a i Kanade, koja s uspjehom stipendira đake punih šest desetljeća, povećavajući socijalnu pokretljivost američkih Hrvata na društvenoj ljestvici najrazvijenije zemlje svijeta. Slijedom toga cilja, nakon devete Nacionalne konvencije održane u Filadelfiji, Zajednica u Glavni fond Zaklade izdvaja 4.000 dolara, nastavivši sustavno njegovati taj značajni obrazovni program od godine 1958. Usto, članovi i prijatelji HBZ-a svojim su novčanim prilozima u povodu božićne školarinske kampanje redovito podupirali ovaj značajni obrazovni program. Ostali dio novca uplaćivali su pojedinci u specijalne fondove pri Glavnome fondu Zaklade  u spomen na svoje preminule članove obitelji, koje bi nazivali po vlastitim prezimenima ili po imenima obiteljskih zaslužnika. Tu su praksu slijedili i HBZ-ovi odsjeci, razne hrvatske organizacije i iseljenička društva, utemeljivši svoje pojedinačne fondove – kojih trenutačno ima čak devedeset i tri.

Ovoga došašća predsjednik HBZ-a Pazo izdvojio je, primjerice, Fond Louise Birt, osnovan sa svotom od 25.000 dolara 2015. godine. Louise Birt članica je odsjeka 35 HBZ-a iz Kansas Cityja (Missouri). Rođena je u obitelji Janka i Ljube Mihelić u selu Velikoj Paki pokraj Karlovca u Hrvatskoj. Istaknula se u nizu humanitarnih akcija u SAD-u i Hrvatskoj, uključujući lobiranje putem Nacionalne federacije američkih Hrvata. Kao bliska prijateljica počasne hrvatske konzulice u Kansas Cityju dr. Judy Vogelsang, Louise Birt uvijek se ponosila svojim podrijetlom, nesebično se zalažući za promicanje hrvatske kulturne baštine na američkome tlu. Na svemu joj puno hvala, kao i svim ostalim donatorima!

Sažeto, imovina Zaklade iz njezina Glavnoga fonda i spomenuta 93 fonda specijalnih zaklada stalno je rasla proteklih šest desetljeća, omogućujući u prosjeku dodjelu 200 stipendija godišnje. Procjenjuje se kako je mladima isplaćeno u bespovratnim sredstvima oko pet milijuna dolara, dok je zahvaljujući učinkovitom upravljanju glavnica Zaklade s druge strane rasla, dosegnuvši fantastičnih 6.591.686.64 dolara prema službenom izvješću od 30. studenoga 2018. 

Božić, najradosniji blagdan u kršćanskome svijetu, duboko je prožeo vjersku i kulturnu povijest čovječanstva. Hrvatski narod otajstvo Božića – dijeljenje Radosne vijesti –  izrazio je u čarobnim božićnim običajima, kulturnom stvaralaštvu i istinskome vjerničkom ponašanju koje se i u domovini i dijaspori prenosi s koljena na koljeno. Odsjeci HBZ-a, podsjećamo, uz ove donatorske akcije za Božić, godišnje daruju gotovo dvije stotine tisuća sati volonterskoga rada i oko milijun dolara potrebitim ljudima.

Odbor Školarinske zaklade HBZ-a djeluje u sastavu: predsjednik E. W. Pazo, rizničarka Bernadett Luketich-Sikaras te članovi, vrijedni vicepredsjednik Franjo Bertović, dr. Marion Vujevich, Robert Luketić, Paul Lucas, Michael Ricci i Derek Hohn. Ocjenjujući božićnu kampanju uspješnom, predsjednik Pazo zaključio je za portal Hrvatske matice iseljenika kako je na vremenskoj okomici od šest desetljeća ovaj obrazovni program HBZ-a umrežio više od 10.000 studenata. Zainteresirani koji bi željeli darovati znatniju svotu u Školarinsku zakladu HBZ-a mogu očekivati velike porezne olakšice prema novousvojenome američkom zakonu o fraternalističkim društvima. U tjednima došašća u božićnoj rubrici u Zajedničaru objavljuju se imena donatora.

Čestitke za 60. obljetnicu uspješnog djelovanja CFU Scholarship Foundation zakladnicima i čelništvu Zajednice upućuje ravnatelj Hrvatske matice iseljenika profesor Mijo Marić, zahvalivši ponajprije donatorima, ali i mladim američkim Hrvatima koji su blagdansko dijeljenje radosti našijenaca umnožili ljudskom dobrotom uz vlastito znanje stečeno izvrsnim obrazovanjem.

U toj plemenitoj aktivnosti u domovini, s druge strane, prednjači znatno mlađa Zaklada Adris. Ta najveća korporativna zaklada u ovome dijelu Europe velikom je svečanošću u Preporodnoj dvorani HAZU-a zaključila ovih dana ovogodišnji, dvanaesti donacijski ciklus u kojem je za izvrsne projekte i stipendiste iz dva programa – Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota – dodijelila više od tri milijuna kuna.

Izazovi globalizacije, koja vodi napredak civilizacije, donijeli su istodobno i nove oblike siromaštva budući oni sami po sebi generiraju sve veći broj povremenih i nesigurnih poslova pa statistike procjenjuju na globalnoj razini da su današnji mladi 66% siromašniji od generacije svojih roditelja.

Tekst: Vesna Kukavica

Podijeli ovaj članak
Skip to content