10. međunarodni književni susreti u Koljnofu

5 min čitanja

Iizabrani su i novi voditelji Susreta. To je dr. Šandor Horvat Iz Mađarske, iz Austrije poznati pjesnici Jurica Čenar, odnosno Dorothea Zeichmann, te iz Hrvatske književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić

Jubilarni susreti održani su od 15. do 18. studenoga u Koljnofu (Kópháza) u zapadnoj Mađarskoj, mjestu u kojem žive gradišćanski Hrvati, a u kojemu su rođeni i živjeli i veliki gradišćanski pjesnici Mate Šinković i Mihovilj Nakovic.

Na ovogodišnjim susretima nastupila su i dva zadarska autora, književnik Tomislav Marijan Bilosnić (Zemunik) i Marin Fuzul (Bibinje). Bilosnić je desetgodišnji laureat i suosnivač Susreta, dok je Fuzul nastupio po prvi put. Ove su godine na Susretima sudjelovali članovi Društva hrvatskih književnika Jurica Čenar, dr. Herbert Gassner, Dorothea Zeichmann, Robert Mlinarec, Božidar Glavina i Tomislav Marijan Bilosnić, pjesnik i znanstvenik dr. Šandor Horvat, pjesnikinja i novinarka Timea Horvat, bibinjski pjesnik Marin Fuzul, te pjesnici-glazbenici Nikša Krpetić (Split), Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo (Beč), kao i domaćin Susreta dr. Franjo Pajrić. Kao i svake godine dosad književnicima se pridružio i nakladnik iz Splita, Zoran Bošković.

Pjesnici su posjetili više mjesta Jursko-mošonjsko-šopronske županije i županije Željezno, tako da su boravili u mjestima s mađarske i austrijske strane granice. Međunarodni književni susreti u Koljnofu održavaju se od 2009. godine, a inicirali su ih, utemeljili i pokrenuli dr. Franjo Pajrić iz Koljnofa i književnik Đuro Vidmarović iz Zagreba, današnji predsjednik Društva hrvatskih književnika. Posljednjih godina koordinator i voditelj ovih susreta bio je Darko Pero Pernjak, književnik iz Koprivnice.

Književne manifestacije u Koljnofu u desetgodišnjem razdoblju okupile su stotinjak književnika, pjesnika, prozaista, romanopisaca, kritičara, književnih teoretičara i jezikoslovaca iz Hrvatske, Mađarske, Austrije, Slovačke i Bosne i Hercegovine.

Hrvatski pjesnici sa svojim domaćinima ove su godine sudjelovali u programima u Petrovom Selu, Nardi, Jaku, Koljnofu, Celindorfu/ Zillingtal, Nagycenku i Željeznom/Eisenstadt. U Petrovom Selu i Nardi pjesnici su se družili s učenicima i posjetili tamošnje škole, isto kao i u Koljnofu. U Koljnofu u „Levandi“, tradicionalnom okupljanju pjesnika, uz predstavljanje pet knjiga Izabranih djela Tomislava Marijana Bilosnića, nastupio je Marin Fuzul s ciklusom domovinske lirike, dok je cijeli program, kojega je vodio Zoran Bošković, upotpunjen pjesničko-glazbenim recitalom Nikše Krpetića, Josipa Čenića i Mije Bijuklića Miše. U Celindorfu su sudionici obišli nedavno podignuti spomenik isusovcu Filipu Kaušiću, prvom rektoru Zagrebačkoga sveučilišta, dok je na Veleučilištu u Željeznom njegovom životnom putu i djelu bila posvećena posebna izložba i predavanje dr. Herberta Gassnera i dr. Franje Pajrića. Ondje su se književnici upoznali i s tek uređenim prostorom za hrvatsku knjižnicu. Posjetili i glasovitu vinoteku Selektion Burgenlanda, gdje ih je primio i ugostio mladi vlasnik Konrad Robitza, a u Nagycenku  Galeriju Horváth & Lukács.

Kao i svake godine književnici su sudjelovali i kao pjesnici i glumci u predstavi amaterske koljnofske družine u prepunom Domu kulture. Ove godine bila je to burleska “Čudo od meštrije – Asistenta prosim!” u kojoj su uživali mnogi.

Kao i obično, nepredviđeni dio programa pokazao se posebno znakovitim. Šezdesetak hodočasnika iz Baške vode, poslije posjeta crkvi Velike Gospe u Koljnofu, s pjesmom „Gospe ribara težaka“ svratili su u glasoviti restoran „Levanda“,  u vlasništvu obitelji Pajrić, ne znajući autora te pjesme Nikšu Krpetića, a još manje sluteći da se nalazi u prostoriji.

Konačno, na posebnom okruglom stolu s temom o desetogodišnjim književnim susretima u Koljnofu ( što i kako dalje) izabrani su i novi voditelji. To je dr. Šandor Horvat Iz Mađarske, iz Austrije poznati pjesnici Jurica Čenar, odnosno Dorothea Zeichmann, te iz Hrvatske književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić.

Sudionici jubilarnih susreta u Koljnofu nagrađeni su unikatnim plaketama u staklu, s hrvatskim grbom i znakom susreta.

Sva ova događanja, kao i ranijih godina, modelirao je i financirao dr. Franjo Pajrić, odnosno Udruga Hrvati  / Hrvati-Horvátok Egyesület, Kópháza-Koljnof, Mađarska, u suradnji s više drugih srodnih društava i udruga, koje se bave promicanjem hrvatske kulture i baštine u Gradišću, a uz potporu institucija Republike Hrvatske i Republike Mađarske.

(TMB)

The gallery was not found!
Podijeli ovaj članak
Skip to content