Knjiga otkriva biografije i druge podatke o svećenicima, redovnicima, biskupima i drugim važnim ljudima slovačkoga porijekla koji su živote posvetili Bogu za dobrobit hrvatskoga naroda te uvelike pomogli u oblikovanju vjerničkoga identiteta hrvatske domovine
Dvojezična, hrvatsko-slovačka knjiga Slovački svećenici širitelji prosvjete i kulture u Hrvatskoj profesora Andrije Kurica, predsjednika Matice slovačke Osijek, predstavljena je 8. siječnja u crkvi Sv. Mihaela arkanđela u Josipovcu Punitovačkom nakon večernjega misnog slavlja.
Profesore Kuric autor je brojnih monografija i knjiga, između ostaloga i slovačko-hrvatskoga rječnika, a knjigu je u rodnom Josipovcu predstavio u sklopu obilježavanja 141. obljetnice dolaska Slovaka u Josipovac Punitovački te 140. obljetnice dolaska Slovaka u Jurjevac Punitovački. Predstavljanju je prisustvovalo više od 50 mještana Općine Punitovci.
O knjizi je govorio punitovački župnik doc. dr. sc. Đurica Pardon a potom i sam autor. „Veze slovačkog i hrvatskog naroda sežu u daleku povijest obaju zemalja. Kao što postoje značajni Hrvati u povijesti Slovačke, tako je i povijest Hrvatske označena velikanima slovačkoga roda. Zajednica Hrvata nastanjena u području oko Bratislave, koja je dio Gradišća, utkala je rad mnogih svojih sinova u Slovačku domovinu. K tome, sveti mučenik hrvatskoga roda Marko Križevčanin svojom je krvlju posvjedočio pripadnost slovačkog naroda Katoličkoj Crkvi. I s jedne i druge grane slavenskog stabla rasli su odličnici kojima valja odati počast i sjetiti se njihovih djela, njihova doprinosa razvoju kulture i vjere, političkog i ekonomskog razvoja obaju naroda. Mnogi su od njih u povijesti bili vodeći ljudi važnih institucija Katoličke Crkve i evangeličke zajednice. Mnogi svećenici i redovnici još i danas revno služe Bogu i vjernicima odvažno svjedočeći svoje slovačko porijeklo i ljubav prema Hrvatskoj domovini. Kao i u davnini, tako i danas, vrijedno ističu da su im korijeni slovački, a domovina Hrvatska“, navodi vlč. Pardon u predgovoru.
Knjiga otkriva biografije i druge podatke o svećenicima, redovnicima, biskupima i drugim važnim ljudima slovačkoga porijekla koji su živote posvetili Bogu za dobrobit hrvatskoga naroda te uvelike pomogli u oblikovanju vjerničkoga identiteta hrvatske domovine. Među brojnim navedenim svećenicima važno je istaknuti tovarničkoga župnika Ivana Burika, jedinoga klerika ubijenoga u Domovinskome ratu te mučenika josipovačkih korijena vlč. Vendelina Kristeka. (IKA)


