Izložbu, postavljenu u prostorijama Alliance Francaise, otvorili su prvi počasni konzul Francuske u RH Gerard Denegri i voditeljica Matičine splitske podružnice Branka Bezić Filipović
Prije desetak godina hrvatska zajednica iz Buenos Airesa najavila je dolazak mladog umjetnika Guillerma Escalantea u Split sa zamolbom da mu splitska podružnica HMI-ja organizira izložbu. Njegov rad je osebujan, maštovit i poetičan, a umjetnik se okušao u raznim tehnikama i stalno se razvija.
Prva splitska, pa tako i europska izložba Guillerma Escalantea bila je priređena u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u organizaciji HMI -ja Split i odmah je privukla pažnju posjetitelja. Nakon izložbe naslikao je mural u knjižnici. Suradnja s umjetnikom nastavila se i kasnije, pa se splitskoj publici ponovo predstavio nakon nekoliko godina.
Ovaj put izložba, pod naslovom Usnula boginja, postavljena je u prostorijama Alliance Francaise, a otvorili su je, 5. listopada, prvi počasni konzul Francuske u RH Gerard Denegri i Branka Bezić Filipović. Na izložbi su predstavljeni radovi u batiku, ulja, crteži i keramika, a moći će se razgledati do kraja listopada.
-Kada sam prvi put došao u ovaj kraj svijeta, zanimale su me domaće izreke, da bih kroz njih razumio posebnost lokalne kulture. Prva koju sam naučio bila je: Kamen na kamen palača, a u sam čuo sam je od jedne umjetnice na otvorenju njene izložbe pod naslovom Trag. Vidljivo je kako bilo koja svakodnevna impresija u životu može postati umjetničko djelo puno godina kasnije, prisjetio se umjetnik prvog dodira sa Splitom. Kamen na kamen palača, naziv je i jedne od njegovih slika
Escalante je izložio i tri slike inspirirane radom Toulouse Lautreca. Vezano uz to, ispričao je kako se od 17. ožujka do 25. kolovoza 2011. održavala izložba postera Toulouse Lautreca u Cankarjevom Domu u Ljubljani. To je slikar kojemu se divio cijelog života. Zbog određenih razloga na izložbu je stigao zadnji sat posljednjega dana. Sa sobom je imao mapu crteža arhitekture jednog slovenskog studenta iz 1929. godine, u kineskoj tinti i kistu. Za vrijeme tog izuzetnog sata crtao je plakate, a potpuno spontano nastali su i neki radovi na katu izložbene dvorane prije iznenadnog dolaska gledatelja i zaposlenih. Na licu mjesta zapisao je neke originalne tekstove, koncepte i ideje koje su mu bile važne toga trena, pokušavajući da budu na što boljem francuskom jeziku.
-Nije mi bila namjera kopirati radove, nego citirati ih, kao što se citiraju knjige ili poznate izreke, te okružiti ih suvremenim i osobnim kontekstom, kazao je umjetnik. Na kraju se serija sastojala od 8 djela, od kojih je pet prodano osobama iz raznih europskih zemalja.
Otvorenje splitske izložbe završilo je glazbom. Sam Escalante odsvirao je jednu kompoziciju na flauti, a zatim je otpjevao jednu čileansku pjesmu i sam se pratio na gitari.
Tekst: Branka Bezić Filipović
” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]