346 članova u Hrvatskoj bratskoj zajednici ove godine navršavaju pedeset godina svog članstva. Na prvom mjestu sa 16 pedesetogodišnjih članova je društvo Svi Sveti odsjek broj 1 u Pittsburghu. Zatim sa 14 pedesetogodišnjih članova je društvo Sv. Petar i Pavao odsjek broj 84 u Anacondi, Montana. Potom s 13 pedesetogodišnjih članova slijedi društvo Zora odsjek 351 u Detroitu, Michigan

 

Ovaj broj Zajedničara, 13. veljače 2013., posvećen je našim članovima koji ove godine navršavaju pedeset neprekidnih godina članstva u Hrvatskoj bratskoj zajednici. U ime Glavne uprave Hrvatske bratske zajednice izuzetna mi je čast i ponos ovdje izjaviti da imamo 346 članova koji u Hrvatskoj bratskoj zajednici ove godine navršavaju pedeset godina svog članstva. Mi pozdravljamo svu tu našu braću i sestre koji su za punih pedeset godina ostali odani i vjerni prema svom odsjeku i našoj Zajednici i time mnogo pridonijeli sveukupnom razvitku i broju našeg članstva.
I ove godine, članice krasnog spola opet predvode u broju 50 – godišnjih članova što dokazuje da žene u našoj Zajednici duže žive od muškaraca. Naime, u ovoj 2013. godini imamo 189 ženskih a 157 muških članova, za ukupno 346 svečara i svečarica koje će, nadamo se, naši odsjeci počastiti tijekom godine. U ovom izvješću spomenuti ćemo 19 odsjeka koji ove godine imaju najveći broj svečara, odnosno koji imaju šest ili više zlatničara.
Na prvom mjestu sa 16 pedesetogodišnjih članova je društvo Svi Sveti odsjek broj 1 u Pittsburghu. Zatim sa 14 pedesetogodišnjih članova je društvo Sv. Petar i Pavao odsjek broj 84 u Anacondi, Montana. Potom s 13 pedesetogodišnjih članova slijedi društvo Zora odsjek 351 u Detroitu, Michigan. Dvanaest zlatničara ima društvo Hrvatska sloboda odsjek broj 32 u Chicagu. Društvo Sv. Nikola odsjek broj 304 u Ambridgeu, PA ove godine ima 10 zlatničara. Po devet pedesetogodišnjih članova ove godine imaju društvo Sv. Rok odsjek broj 5 u Johnstownu, PA i društvo Hrvatski sinovi odsjek broj170 u Merrillvilleu, Indijana. Potom s osam pedesetogodišnjih članova slijedi društvo Velebit odsjek 222 u Madisonu, Illinois. Sa po sedam pedesetogodišnjih članova slijedi društvo Anđeo Čuvar odsjek broj 4 u Etni, PA te društvo Sv. Juraj odsjek 66 u Youngstownu, Ohio i društvo Progress odsjek 202 u Chicagu. Zatim sa sedam zlatničara slijede odsjeci: Sv. Lovro broj 13 u Steeltonu, PA; Slavno Ime Isusovo odsjek 126 u Farrellu, PA; Hrvatska vila odsjek 141 u East Pittsburghu; Sv. Juraj odsjek 354 u Cokeburgu; Sinovi hrvatske domovine odsjek 439 u Seattleu, Washington; Franklin D. Roosevelt odsjek 567 u Canonsburgu, PA; Los Angeles odsjek 677 u Los Angelesu, CA i društvo Žumberak odsjek 859 u Clevelandu. Svi ostali odsjeci imaju pet ili manje pedesetogodišnjih članova za ovu 2013. godinu.
U ovoj grupi 50- godišnjih članova imamo dva člana službene obitelji naše Zajednice. To su brat Robert Luketić iz odsjeka broj 3 u McKeesportu koji trenutno služi u odboru Glavne porote te brat Richard L. Major iz odsjeka 439 u Seattleu, Washington koji sada služi kao predsjednik odbora Glavne porote. I njegova supruga Louise također ove godine navršava pedeset godina članstva u redovima naše zajednice. Ovogodišnje 50-godišnje članove i sve koji su do sada navršili toliko i više godina članstva u Zajednici mi smatramo temeljem naše bratske ustanove i ponosni smo što su kroz sve te godine ostali vjerni i povezani sa svojom bratskom i zajedničarskom obitelji. To je jedan sjajni primjer kojeg bi svi trebali slijediti za budući rast i napredak ove naše ugledne organizacije. Uz ovu našu čestitku i zahvalnost svim 50-godišnjim zlatničarima, nadamo se da će tijekom godine, naši odsjeci dati dostojno i zaslužno priznanje svim svojim zlatničarima, bilo održavanjem banketa, piknika ili neke druge svečanosti.
Glavni tajnik/blagajnik brat Edward W. Pazo naskoro će svima, koji su na tom ovogodišnjem spisu, poslati njihove zaslužene 50-godišnje značke. Mi svake godine s osobitim zadovoljstvom i poštovanjem objavljujemo imena naših slavljenika i ako ih negdje vidite, zahvalite im se i čestitajte im na toj visokoj časti. U ime Glavne uprave Zajednice, ovime vam braćo i sestre još jednom čestitamo na tom velikom životnom postignuću a vaša imena sada ulaze u slavnu povijest naše i vaše Hrvatske bratske zajednice. Želimo vam dobro zdravlje i još dugo godina članstva u našoj i vašoj uglednoj hrvatskoj organizaciji.

 

Zasluženo priznanje
Mi svake godine jedan broj Zajedničara posvećujemo pojedincima koji navršavaju 50 godina članstva u Hrvatskoj bratskoj zajednici. To činimo iz razloga kako bi naše članove što bolje upoznali o tom vrlo važnom bratskom entitetu naše ustanove. Mi smo bratska organizacija, organizacija koja mari i koja posvećuje brižnost prema svojim članovima i odsjecima, onako kako su to davno činili i naši osnivatelji, naši preci. Postavlja se pitanje, jesu li naši utemeljitelji Zajednice ikada predviđali da će nit koja nas povezuje trajati tako dugo, naime više od jednog stoljeća? Jesu li ikada pomislili da će se generacije i generacije naših obitelji pridržavati onog fraternalističkog principa kojeg su oni odredili ili postavili daleke 1894. godine? Mi sada možemo samo nagađati da je ono što su oni stvorili bilo vrijedno svih njihovih napora i da je u to vrijeme bilo vrlo neophodno i korisno njihovim obiteljima. Boreći se s dugosatnim radnim vremenima, lošim plaćama, učenjem engleskog jezika te mnogim drugim osobnim i javnim nedaćama i poteškoćama, ti naši najraniji graditelji Zajednice nekako su u svemu uzmogli. Naša bratska obitelj bila im je obiteljski dom u kojem su tražili i našli utočište za zaštitu sebe i svojih obitelji. Tko su bili ti koji su s tom plastičnom ali vrlo jakom strunom držali naš narod oko svoje Zajednice. Bili su to marljivi i brižni ljudi, ljudi svih životnih zvanja koji su se čvrsto držali te plastične strune, mnogi čak pedeset godina i više. Oni su tu strunu ispleli kroz svoje obiteljsko stablo i kroz svoja susjedstva zbog čega ih danas i smatramo spasiocima naše organizacije. Kakvi su to bili ljudi? To su bili ljudi koji su poticali i nagovarali članove svoje obitelj i prijatelje da budu dio naše bratske mreže, naše velike bratske obitelji. Možemo reći da nas ta plastična struna još i danas čvrsto povezuje i drži na okupu. A za to su najviše odgovorni naši zlatničari, naši pedesetogodišnji članovi i svi koji trenutno pripadaju našoj velikoj bratskoj ustanovi. Ako malo promislite, život kroz kojeg su prošli ti naši utemeljitelji mnoge se je izmijenio. Elektronska pošta i druga komunikacijska sredstva obuhvatila su naš život. Sve manje i manje je onih, kako bismo rekli – lice u lice razgovora, pa čak i putem telefona. Što je zapravo poticalo ljude da prionu uz organizaciju kao što je naša? Nakon 119 godina odgovor na to je još uvijek isti. To su ljudi koji mare jedan za drugoga. Ljudi čija imena su objavljena na drugom mjestu ovotjednog broja Zajedničara. Ljudi koji su se čvrsto držali one plastične strune i još ju dan danas čvrsto drže. Ljudi s kojima se mi dičimo i s kojima kao bratska obitelj činimo mnogo za naše dobro i dobro svih koji pripadaju našoj Zajednici. Čestitamo vam dragi naši pedeset godišnji članovi. Vi zaista zaslužujete našu zahvalnost i naše izuzetno poštovanje.

Tekst: Bernard M. Luketich