Večer Boke kotorske u Zagrebu

4 min čitanja

Projekt „Putevima bokeljskih Hrvata“ pokrenut je prije šest godina kako bi se javnost u Hrvatskoj i Crnoj Gori još bolje upoznala sa svim ljepotama Boke i kulturnom baštinom njezinih naraštaja.

Tekst i foto: Snježana Radoš

Rezultati projekta predstavljeni su sinoć u Hrvatskoj matici iseljenika na Večeri Boke kotorske u Zagrebu. Događaj je okupio veliki broja gostiju i uzvanika među kojima su bili i dr. sc. Vanda Babić Galić, izaslanica ministra vanjskih i europskih poslova, dr. sc. Milan Bošnjak, savjetnik s posebnim položajem za pitanja hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, Mirko Vičević, admiral Bokeljske mornarice iz Kotora, Luka Perković, predsjednik Zajednice bokeljskih Hrvata,  predsjednici Hrvatskih bratovština Bokeljske mornarice 809 iz Rijeke, Pule, Splita i Zagreba, te Sanja Putica, ambasadorica projekta. Programom je moderirala Edita Lučić Jelić,  a na početku se svima obratila Ivana Rora ispred Hrvatske matice iseljenika koja je suorganizator ovog događaja.  

PREDSTAVLJENA KNJIGA „BAŠTINSKE TEME IZ CRVENE HRVATSKE“

Knjigu „Baštinske teme iz crvene Hrvatske“ koja je izdana u okviru projekta a čiji je nakladnik Zajednica bokeljskih Hrvata, predstavili su autor knjige dr. sc. Vinicije B. Lupis i Tomislav Brguljan.  Ovim izdavačkim pothvatom Lupis nastavlja svoju misiju „vapijućeg u pustinji“, odnosno skupljača rasute baštine, u kojoj uporno upozorava na činjenice vezane uz otkrivanje, istraživanje, ali i čuvanje tema vezanih uz nacionalni povijesno-kulturološki okvir Bokelja izvan državnih granica Republike Hrvatske.

DOKUMENTARNI FILM „PUTEVIMA BOKELJSKIH HRVATA“

U nastavku Večeri prikazan je dokumentarni film „Putevima bokeljskih Hrvata“ koji prenosi emociju nekoliko generacija Bokelja koji žive u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Na prijedlog Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore i Zajednice bokeljskih Hrvata iz Hrvatske kroz film upoznajemo jedanaest iznimnih Bokelja koji su podijelili svoja razmišljanja o Boki kotorskoj: Don Robert Tonsati, Dijana Milošević, Zvonimir Deković, Tanja Grabić, Mirko Vičević, Vanda Babić Galić, Roko Mišetić, Ivana Petković, Boris Šavorić, Doris Deković i Karlo Schubert.

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA

U galeriji Hrvatske matice iseljenika potom je otvorena izložba fotografija bokeljske nošnje i odora bokeljske mornarice koja svjedoči bogatoj povijesti, ljepoti i tradiciji Hrvata Boke kotorske. Posljednjih pet godina fotografi Krsto Vulović i Filip Popović zabilježili su Bokelje u raznim prigodama te kroz objektiv dočarali svu ljepotu bokeljske nošnje i odore bokeljske mornarice.

Autor projekta Toni Dabinović naglasio je kako projekt Putevima bokeljskih Hrvata ima za cilj očuvati bogatu povijest i prenijeti ju na nove generacije kako bi Boku oteli zaboravu i činili je živom svakim danom. “Svake godine otvaramo nove prozore i gledamo ljepote zaljeva koji nam toliko znači. Djelima umjetnika koji su ga barem jednom osjetili pričamo priču o suživotu, bogatoj i ponosnoj povijesti, ali isto tako zajedno koračamo u budućnost koja će biti upravo onakva kakvu sami danas stvaramo!”.

Izložba se može razgledati u Hrvatskoj matici iseljenika radnim danom od 8 do 16 sati. Nakon Zagreba izložba će od 21. lipnja 2024. gostovati u Kulturnom centru Nikola Đurković u Kotoru.

Podijeli ovaj članak
Skip to content