U atriju Osnovne škole „Bol“ u Splitu, 23. listopada 2024. otvorena je izložba „TAMO GDJE SU MOJI KORIJENI“, idejnog realizatora Jorgea Luisa Subiabrea Matiache, u suorganizaciji s Hrvatskom maticom iseljenika Podružnicom Split; koji izložbeni postav je već prezentiran ovog svibnja u Dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću.
Činjenica da izložba svojom ponovljenom prezentacijom „živi“, kao i da postoji interes da se prikaže u sklopu obrazovnog sustava, obradovala je organizatore izložbe, školarce, ali i djelatnike Osnovne škole Bol, koji zajedno s ravnateljem Davorom Bučevićem već dvadeset godina održavaju vezu i programski surađuju sa školama u Čileu: Escuela Republica de Croacia, Miguel de Cervantes i Cruz del Sur (Južni Križ); a koje pohađa i veliki broj djece hrvatskih potomaka.
Tomo Matiaca, pradjed Jorgea Luisa Subiabrea Matiache, 1903. godine otisnuo se zajedno s mnogobrojnim kaštelanskim sudbinama preko Atlantika u nepoznato, u potrazi za golom egzistencijom; započinjući u konačnici „novi život“ u Patagoniji na jugu Čilea (Punta Arenas). Upravo je on, ostavivši pečat identiteta hrvatskog čovjeka iz Dalmacije „na kraju svijeta“ bio osnovni kreativni poticaj za realizaciju ove izložbe. Povratak njegovog praunuka u zavičajni prostor Dalmacije, neprekinuti je niz identitetske navezanosti na prostor iz kojeg je korijenski poniknuo.

Izložbom „TAMO GDJE SU MOJI KORIJENI“, Jorge Luis Subiabre Matiacha je na 49 fotografija prikazao prvu i drugu generaciju Hrvata useljenika iz Čilea, vizualno upotpunjujući postav mozaikom fotografija iz obiteljskih albuma, ali i hrvatskih asocijacija i udruženja tog vremena; poput vatrogasnog društva „Spasitelj“, gimnastičara iz udruženja „Sokol“, dobrotvornog društva „Slava“ osnovanog davne 1894. godine, hrvatskih kopača zlata iz pustinje Atacama.

„Migracije generalno fasciniraju, one nas upućuju na konstantnu dinamiku i čovjekovu potrebu za životnom realizacijom, za otkrivanjem „drugačijeg i boljeg“ svijeta. Splitsko dalmatinska županija svojim mnogobrojnim projektima održava vezu hrvatskog iseljeništva s Domovinom, apostrofirajući županijski projekt „POVRATAK KORIJENIMA“; istaknuo je pročelnik Odjela za prosvjetu Splitsko dalmatinske županije, Tomislav Đonlić, otvarajući izložbu.


Ravnatelj osnovne škole Bol, Davor Bučević prisjetio se početaka programskih suradnji sa školama u Čileu, ističući kako su djeca uvijek bila radoznala i otvorena za sadržajne susrete sa svojim vršnjacima preko Atlantika. Djeca su pronosioci pozitivnih energija koje održavaju internacionalne školske veze punih dvadeset godina.

„Motivi migracija su različiti, od ekonomskih, političkih pa sve do avanturističkih; smatram kako se prvenstveno radi o hrabrim ljudima koje je ili nevolja ili entuzijazam odveo daleko od kuće. Hrvatski jezični izričaj poistovjećuje kuću i u kontekstu države, a za kakvu istoznačnicu stoljetno koristi naziv Domovina“; istaknuo je voditelj Podružnice Split Ante Ćaleta, na otvorenju izložbe. Ujedno čestitajući Jorgeu Luisu Subiabreu Matiachi na kontinuiranom promicanju hrvatske kulture i identiteta u Čileu, kao i ravnatelju Davoru Bučeviću, te profesoricama Tihani Modrić i Mariji Aljinović, koje programski i institucionalno održavaju program višegodišnjih suradnji.Duh originalnosti vizualnog identiteta izložbe u obliku spiralne zavojnice genetskog DNA kojom dominiraju hrvatske kockice, umjetnički je osmislila Blanka Šestan iz Studija dobrih ideja u Zagrebu, čime je i slikovito istaknuta trajna i neprekinuta navezanost generacija hrvatskih iseljenika s Domovinom.

Za istaknuti je i nazočnost mnogobrojne školske djece, koja su prigodnim programom sadržajno oplemenila otvaranje izložbe, čineći živopisnijom okruglu obljetnicu suradnje, s pogledom prema novim idejama i inicijativama, kao i činjenicu da se Osnovna škola Bol, nalazi u ulici Hrvatskih iseljenika u Splitu, čime je izložba dobila i simbolički značaj.


Tekst: Ante Ćaleta/HMI Split