Antonio Lussich (Lukšić) (1848. – 1928.) bio je urugvajski Hrvat raznolikih zanimanja i aktivnosti. Njegov je otac na palubi britanskog jedrenjaka s Brača došao u Montevideo u Urugvaju. Tu je osnovao brodarsko društvo koje se postepeno posvetilo spašavanju brodova i mornara na nemilosrdnim valovima južnog Atlantika. U tom iznimno riskantnom poslu imao je velikog uspjeha.
Antonio je u mladosti sudjelovao u građanskom ratu u Urugvaju, a bavio se i književnim radom vezanim uz život mornara i stočara – gauchosa. Nastavio je i očevu djelatnost – spašavanje brodova. Njegova tvrtka uspjela je sačuvati na stotine ljudskih života i brodova. To mu je donijelo priznanje kako u Urugvaju tako i u inozemstvu, kao i politički utjecaj.
Ipak, ono po čemu će Urugvaj i hrvatska zajednica u Urugvaju pamtiti Lussicha, je njegova posvećenost uzgoju biljaka – vrtovima. Ovaj zaslužni potomak hrvatskog iseljenika kupio je 1500 hektara zemljišta istočno od glavnog urugvajskog grada kako bi od njega napravio veliki vrt. Usprkos podozrenju dijela javnosti u njemu je uspio posaditi biljne vrste iz cijelog svijeta. Koliko je ovaj veliki botanički vrt značio Lussichu svjedoči i činjenica da je u njega smjestio i obiteljski mauzolej.
Lussich je odlučio napraviti arboretum na pjeskovitom, neplodnom tlu na kome je raslo samo korov i grmlje. Mimo savjeta stručnjaka sa sadnjom drveća počeo je 1896. Uz puno napora i strpljenja cijelo je područje zasađeno raslinjem, uključivši i posebno negostoljubive močvare. Pijuci, čelične šipke pa i barut korišteni su kako bi se stvorio prostor drveću. Sađeno je drveće iz Japana i drugih dijelova Azije, Mexica, s Bliskog Istoka, juga Afrike… Točan broj biljnih vrsta na ovom prostoru i danas je teško utvrditi. Kako bi vrt bio u stalnom cvatu donesene su biljke koja šire svoje cvjetove u različito doba godine, a posebno spektakularno djeluju različite vrste orhideja. Lussich ne samo što je sadio biljke nego je naseljavao i razne ptičje vrste.
Lussichev arboretum je i danas omiljeno okupljalište stanovnika Montevidea i okolice. To posebno vrijedi za urugvajske Hrvate koji arboretum doživljavaju i kao bitan dio svoje baštine. Tako su u subotu, 17. prosinca, u prisustvu unuke Antonia Lussicha, tamburaši i plesna skupina Hrvatskog doma iz Montevidea tamo imali prigodni nastup.
Tekst: HMI
Foto: Wikimedia Commons