Nakon Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, predstavljanje gostiju iz Čilea i njihovog zajedničkog proznog djela nastavlja se u Splitu (12. studenoga), Kaštelima (13. studenoga), Supetru (14. studenoga) i završava svečanim programom u Omišu i Mimicama (15. studenoga)
U ritmu čitanja i susreta čitalačkih svjetova unutar Mjeseca hrvatske knjige, od 11. do 15. studenoga, hrvatskoj će se javnosti predstaviti zanimljivi (i po mnogočemu jedinstveni) spisateljski trojac – čileanski pisci hrvatskoga podrijetla Vesna Mimica, akademik Eugenio Mimica i Guillermo Mimica.
Trojac će predstaviti hrvatskoj javnosti u zadnjem tjednu Mjeseca hrvatske knjige zajedničkim projektom – zbirkom pripovijedaka Troje iz plemena koju je za hrvatsko izdanje priredila Branka Bezić Filipović iz Hrvatske matice iseljenika u izdanju nakladničke kuće Naklada Bošković iz Splita. Poveznica čileanskih pisaca je hrvatsko prezime Mimica iz istoimenoga mjesta Mimice u blizini Omiša odakle su se prije više od stotinu godina na područje samoga juga Čilea iselili njihovi preci, utemeljivši po dolasku u novi kraj gradić Porvenir.
Program predstavljanja u Hrvatskoj počeo je 11. studenoga u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u organizaciji NSK, Hrvatske matice iseljenika Split i Naklade Bošković.
Osim samih autora, zbirku je predstavila dr. sc. Željka Lovrenčić, voditeljica Zbirke inozemne Croatice u NSK u Zagrebu, Branka Bezić Filipović te dr. sc. Josip Lasić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
“Danas u Čileu djeluje puno uspješnih ljudi hrvatskih korijena, među kojima se osobito ističu književnici. Prema nekim statistikama, u čileanskoj je književnosti registrirano oko 300 književnika hrvatskih korijena. Premda su njihove teme osobne i jedinstvene, svi su na neki način vezani uz Hrvatsku. Nisu izgubili svoje podrijetlo. Upravo to žele istaknuti i troje autora zastupljenih u ovoj knjizi kojom žele naglasiti svoj identitet i povezanost sa zemljom iz koje potječu njihovi preci. Osim podrijetlom, povezani su i kratkim pričama raznolika sadržaja – od realističkoga do fantastičnoga – u kojima se, između ostalih tema, bave i sudbinom čovjeka u suvremenome svijetu. Također, u ovoj zbirci pripovijesti nailazimo i na priče čija se tematika odvija u Magallanesu, na krajnjemu jugu Čilea kamo su prvo dolazili naši zemljaci u potrazi za zlatom i priče iz kojih možemo spoznati u kakvim su surovim uvjetima živjeli oni koji su otišli s toploga otoka Brača i iz drugih hrvatskih mjesta da bi sebi i svojoj djeci osigurali budućnost”, objašnjava dr. sc. Željka Lovrenčić dodajući da je knjiga zanimljiva i dirljiva jer se njome povezuju sudbine troje uspješnih čileanskih književnika koji u svojim pričama tragaju za identitetom i pripadnosti određenome narodu.
Nakon Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, predstavljanje gostiju iz Čilea i njihovog zajedničkog proznog djela nastavlja se u Splitu (12. studenoga), Kaštelima (13. studenoga), Supetru (14. studenoga) i završava svečanim programom u Omišu i Mimicama (15. studenoga). (https://zgexpress.net/)