Umjetnost čileanskih Hrvata danas

4 min čitanja

Čileanski umjetnici hrvatskoga porijekla, slikari Lea Kleiner i Jorge Milošević Díaz, u zadnja dva mjeseca izložili su svoje radove u kulturnim centrima i muzejima Santiaga

 

U glavnom gradu Čilea, druge po redu južnoameričke zemlje s najbrojnijom hrvatskom zajednicom, izlažu čileanski umjetnici hrvatskoga porijekla. Slikari Lea Kleiner i Jorge Milošević Díaz u zadnja dva mjeseca izložili su svoje radove u kulturnim centrima i muzejima Santiaga.

Izložba Otkrivanje pogleda (Revelación de una mirada) akademske slikarice Lee Kleiner otvorena je 8. veljače u Andskom muzeju (Museo Andino) u umjetničkom dijelu Viña Santa Rite u Metropolitanskoj regiji Santiaga. U raznobojnom repertoaru slika i fotografija, Lea Kleiner, čileanska umjetnica rođena u Hrvatskoj, izložila je svoje radove. Motivi njenoga slikarstva su, baš kao i njezine tehnike, raznoliki. Nit vodilja ove izložbe su jedinstveni stil i pogled umjetnice koja je njome ujedinila svoje tri ljubavi: akvarel, gravuru i fotografiju. Rođena u Zagrebu 1929. godine, Lea se 1939. iz Ilice preselila u Čile. Na Sveučilištu u Čileu, u glavnom gradu gdje i danas živi, završila je studij likovnih umjetnosti. Iako u Hrvatskoj nema bliže rodbine, više je puta posjetila Hrvatsku.

   

U Santiagu djeluju i drugi umjetnici, potomci Hrvata, čiji su radovi također izloženi u prestižnim kulturnim centrima glavnoga grada. Jedan od njih je i Jorge Milošević Díaz, također poznati akademski slikar, potomak druge generacije iseljenika. Izložba njegovih slika predstavljena je u siječnju ove godine na Umjetničkoj radionici (Taller de Artistas) u Kulturnom centru Las Condes (Corporación Cultural de Las Condes), jednom od najznačajnijih umjetničkih centara Santiaga. Jorgeov djed Antonio Milošević Butković, rodom iz Ledenica kraj Novog Vinodolskog, došao je u Boliviju dvadesetih godina prošlog stoljeća, u grad Cochabambu, u to vrijeme značajni centar hrvatskih doseljenika. Jorgeov otac preselio se u glavni grad Čilea, gdje je Jorge rođen. Jorgea je likovna umjetnost zanimala od malih nogu. Na Katoličkom Sveučilištu Pontificia u Santiagu završio je slikarstvo, i od tada do danas je posvećen umjetnosti. Inspiraciju najčešće pronalazi u neposrednoj okolini. Uvijek slika uživo, pa su najčešći motivi njegovih slika priroda i osobe koje ga okružuju, ali i ljudska priroda. Osim ulja na platnu, radio je murale na javnim zgradama i povijesnim zdanjima Santiaga. Bavio se i restauriranjem u crkvi San Augustina, palači Subercaseaux te Narodnom kazalištu u Santiagu. Aktivni  je član čileansko-hrvatskog kulturnog društva Domovina, gdje u plesnoj skupini promiče tradicionalne hrvatske plesove. Prije par godina je posjetio Hrvatsku, a san mu je moći slikati pejzaže i lica u zemlji predaka.

 

                                  

U Santiago de Chileu djeluju i drugi profesionalni likovni umjetnici poput Čedomira Šimunovića i Natalije Babarović. Primjerice, umjetnička organizacija Hrvartis , čiji je glavni zadatak sakupljanje i predstavljanje djela brojnih nezavisnih umjetnika hrvatskog porijekla, između ostalog književnika, glazbenika, slikara i drugih. Projekt Hrvartis, po riječima Franca Ferrere Cvitanovića, predsjednika ove umjetničke organizacije i profesionalnog glazbenika, ide dalje od klasičnih prikaza hrvatske tradicije i folklora. Otvoren je svim umjetnicima koji svojim radom i umjetnošću doprinose održavanju čileansko-hrvatskih kulturnih i umjetničkih veza. U zadnje dvije godine Hrvartis je organizirao nekoliko nagradnih natječaja za slikarstvo i poeziju te izložbe vizualnih umjetnika za brojnu publiku potomaka Hrvata u ovoj dalekoj zemlji.

 

Tekst i fotografije: Sara Večeralo

 

 

 

Podijeli ovaj članak
Skip to content