U „Zajedničaru“ (Fraternalist) broj 4 za 2023., glasilu Hrvatske bratske zajednice u Americi (Croatian Fraternal Union), nacionalni potpredsjednik HBZ-a Franjo Bertović objavio je razgovor s kustosom franjevačke kustodije Svete Obitelji iz Chicaga fra Markom Puljićem Vlahićem. Donosimo vam dijelove tog intervjua.
Marko Puljić je rođen 1954. u Blagaju u Hercegovini, a franjevački habit nosi od 1973. Filozofiju i teplogiju studirao je u Sarajevu i Augsburgu. U hrvatsku franjevačku kustodiju Svete Obitelji došao je 1983. Tu je služio u nizu hrvatskih župa – u New Yorku, Milwakeeju, Troyu u Sjedinjenim Državama i Norvalu u Kanadi. Kustosom kustodije bio je već od 2001. do 2009. da bi ponovo bio izabran za kustosa 2022.
U razgovoru fra Marko upoznaje čitatelje s detaljima vezanim za načine života i djelovanja franjevaca poput novicijata, podjele franjevaca na skupine, pojmovima provincija, kustodija, kustos i sl.
„Naša Hrvatska franjevačka kustodija Svete Obitelji, koja djeluje na ovom kontinentu, je ovisna kustodija o franjevačkoj provinciji u Mostaru. Članovi kustodije na svojim kapitulima, koji se održavaju svake tri godine, biraju svoju upravu: kustosa i četiri savjetnika. Njihov izbor potvrđuje uprava franjevačke provincije u Mostaru. Uprava kustodije organizira život i rad svojih članova. Trenutno nas ima dvadeset i pet u Kustodiji. Nekada je bilo i preko četrdeset.“ – govori fra Marko.
Kustodija Svete Obitelji ima gotovo stogodišnju tradiciju. O njoj fra Marko priča: „Već u drugoj polovici 19.stoljeća, te pogotovo početkom 20. stoljeća bilo je mnogo hrvatskih useljenika u SAD. Hrvatski svećenici, koji su dolazili iz domovine, počeli su ih posjećivati, okupljati i u suglasnosti s mjesnim biskupijama osnivati hrvatske župe i misije. Neki od tih svećenika bili su hrvatski franjevci. Surađivali su skupa sa slovenskim i slovačkim franjevcima, da bi godine 1926. u suglasnosti s hrvatskim provincijama u staroj domovini osnovali Komisarijat hrvatskih franjevaca. Riječ „komisarijat“ se potom u franjevačkoj terminologiji promijenila u riječ „kustodija“, što bi značilo „čuvarica“ ili zajednica koja se skrbi o svojim članovima. Naša Kustodija ima svoje sjedište u samostanu sv. Ante u Chicagu. Tu trenutno, pored mene, imamo petoricu fratara koji su u mirovini i trojicu, koji su iz mostarske provincije došli na studij teologije.“
Posebnu pozornost fra Marko je posvetio župi i crkvi Kraljice Mira u Norvalu. „Hrvatsko franjevačko središte u Norvalu obuhvaća oko 90 hektara površine. Tu je lijepi park za ljetne izlete u prirodu, nogometna i košarkaška igrališta, bazen, dvorana i velebna crkva Kraljice Mira… Župna zajednica brojčano raste jer se mnogi Hrvati iz drugih dijelova Toronta i okolice doseljavaju u obližnji grad Georgetown i Norval. Prema svim pokazateljima, ova župa bi trebala imati lijepu i dobru budućnost.“
Franjevci kustodije Svete Obitelji trenutačno služe u Kanadi u misiji sv. Nikole Tavelića u Montrealu, u župi Svete Obitelji u Kitcheneru, u župi Kraljice Mira u Norvalu, u župi sv. Leopolda Mandića u Londonu/ St. Thomasu, u župi sv. FranjeAsiškoga u Windsoru i u župi Gospe Kraljice Putova u Sault Ste Marie. U SAD-u franjevačke su župe sv. Ćirila i Metoda u New Yorku, Srca Isusova u Chicagu, Sv. Jeronima u Chicagu, Bl. Alojzija Stepinca u Chicagu, sv. Josipa u St. Louisu i Srca Isusova u Milwakee-ju.
Fra Marko je osobito naglasio ulogu franjevaca kustodije Svete Obitelji u izdavanju knjiga i novina za hrvatske iseljenike. Tako su od 1947. do 2007. imali i vlastitu tiskaru. Franjevci su od 40-tih godina 20. st. tiskali Hrvatski katolički glasnik, Hrvatski kalendar, Danicu… Danas četiri puta godišnje izdaju dvojezični „Hrvatski franjevački vjesnik – Croatian Franciscan Herald“. Kustos Svete Obitelji upozorio je i na veliku važnost njihova Hrvatskog etničkog instituta koji prikuplja građu, baštinu vezanu za hrvatsko iseljeništvo u Americi.
Fra Marko je i član Hrvatske bratske zajednice pa se osvrće i na svoju suradnju s ovom tradicionalnom, hrvatskom iseljeničkom organizacijom: „Imao sam uvijek dobru suradnju s odsjecima HB Zajednice gdje god sam živio i radio. U nekoliko navrata sam imao čast predvoditi misna slavlja na godišnjim susretima i koncertima koje organizira vodstvo HB Zajednice. Tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća gospođa Bernadette Luketić je bila učiteljica u našoj kolo-grupi i tamburici u New Yorku. Tada sam se još bolje upoznao s radom i poviješću HB Zajednice. Radujem se što HB Zajednica i u naše vrijeme ima brojno članstvo i što čuva i promiče naše hrvatske vrijednosti i baštinu na ovom američkom kontinentu. Vodstvu i svim članovima želim puno uspjeha i obilje Božjeg Mira i Dobra.“
Izvor: Zajedničar, Franjo Bertović
Tekst: HMI, Franjo Bertović
Slika: Facebook, Holy Cross Croatian RC Church Hamilton