Ravnatelj Marić na panelu je prezentirao 70 desetljeća iskustva Matice s posebnim naglaskom na jeziku kao integracijskom sredstvu očuvanja identiteta, i učenju i proučavanju hrvatskoga kao važne odrednice očuvanja svijesti o porijeklu
Panel „Identitet i hrvatska kultura “ 5. Susreta Hrvata Južne Amerike okupio je 29. studenoga govornike s područja gdje se uči i izučava hrvatski jezik. Ravnatelj Marić na panelu je prezentirao 70 desetljeća iskustva Matice s posebnim naglaskom na jeziku kao integracijskom sredstvu očuvanja identiteta, i učenju i proučavanju hrvatskoga kao važne odrednice očuvanja svijesti o porijeklu.
Osvrćući se na rad Odjela za školstvo, znanost i sport HMI-ja, koji organizira programe namijenjene učenju i podučavanju inojezičnog hrvatskog u Hrvatskoj i u zajednicama diljem svijeta, osobito na projekt HOLA – u kome jezik podučavaju apsolventi ili diplomirani hispanisti, kroatisti ili drugi apsolventi studijskih programa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji dolaze u Južnu Ameriku. Program namijenjen području Južne Amerike nailazi na poteškoće u održavanju, zbog nemogućnosti ishođenja vize predavačima na razdoblje dulje od 90 dana. Svoje izlaganje ravnatelj Mijo Marić završio je pozivom svima onima koji mogu pomoći u pronalaženju rješenja za daljnje održavanje projekta HOLA.
Na panelu su sudjelovali i Alen Matanić iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, prof. dr. sc. Mirjana Polić Bobić iz Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, izv. prof. dr. sc. Ivana Franić iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, prof. dr. sc. Maja Lukač Stier iz Academice de Numero de la Plata i prof. dr. sc. Vladimir Bermanec, potpredsjednik Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj.
Tekst i fotografije: Lana Šaš