U prostorima Katoličke akademije u Berlinu predstavljena je knjiga Claudije Stahl „Alojzije Stepinac, Biographie“ koja na oko 600 stranica govori o životu i sudbini svojevremeno najmlađeg kardinala u Europi
U prostorima Katoličke akademije u Berlinu, u suradnji s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Njemačkoj, točnije, inicijativom tadašnjeg veleposlanika a današnjeg ministra vanjskih i europskih poslova, dr. Gordana Grlić-Radmana, upriličen je skup posvećen zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (1898.-1960.), konkretnije, knjizi „Alojzije Stepinac, Biographie“, prvog cjelovitog Stepinčeva životopisa, koji je napisala Njemica Cladija Stahl. Na skupu, kojeg je otvorio direktor Katoličke akademije Joachim Hake, u uvodu večeri govorio je i apostolski nuncij u Berlinu, nadbiskup mons. dr. Nikola Eterović.
Potom je o knjizi koja na oko 600 stranica govori o životu i sudbini svojevremeno najmlađeg kardinala u Europi, pripovijedala autorica.
Pravnica i sutkinja dr. Claudija Stahl rođena je u Hamburgu,a danas živi i radi u Berlinu i Cottbusu. Njeno zanimanje za sudski proces koji je vođen protiv Stepinca prerastao je u desetgodišnje istraživanje, koje je uključivalo i njemačke arhive, te skoro četiri godine dug rad na knjizi koja je ugledala svjetlo dana 2017. godine. Hrvatski jezik počela je učiti kako bi mogla prevesti pisma kardinala Stepinca., Stahl je Alojzija Stepinca prikazala kao protivnika nacionalsocijalizma i komunizma te branitelja ljudskih prava koji je podržavao izopćene i progonjene u Drugom svjetskom ratu. O Stepincu i kontroverzama oko njegova djelovanja govorila je ovom prigodom i prof. Katrin Boeckh, profesorica na Leibniz Institutu za istraživanje Istočne i Jugoistočne Europe u Regensburgu i profesorica na Sveučilištu Ludwig-Maximilians u Münchenu te kasnije obje u izravnom razgovoru, koji je moderirao dr. Johannes Oeldemann, direktor Institutu za ekumenizam Johanna Adama Möhlera u Paderbornu.
Po završetku razgovora, sudionicima je zahvalio i na prigodno druženje i razgovore pozvao Ivan Bojanić, diplomatski savjetnik, privremeni otpravnik poslova Veleposlanstva RH u Njemačkoj.
Stahl je knjigu prošle godine predstavila i u Hrvatskoj, ali knjiga nije prevedena na hrvatski jezik.
Jedna od dostupnih recenzija knjige dr. Claudije Stahl ( i Esther Gitman: „Alojzije Stepinac. Pillar of Human Rights“) je ona iz pera dr. Martine Bitunjac, povjesničarke, znanstvenice, predavača na Povijesnom institutu sveučilišta Potsdam i suradnice Moses Mendelssohn Zentrum, koja je nazočila večeri u Katoličkoj akademiji a koja je svoje mišljenje iznijela u tekstu naslova „Widerstand in Zeiten der Kollaboration: Erzbischof Alojzije Stepinacs Hilfe für Verfolgte im Zweiten Weltkrieg“ objavljenog u „Zeitschrift für Religions- und Geistesgeschichte“. (Hrvatski glas Berlin)
Tekst: Sonja Breljak