U povodu obilježavanje obljetnice održat će se dvodnevni znanstveno-stručni skup, zahvalno misno slavlje u zagrebačkoj prvostolnici i predstavljanje knjiga dr. sc. Adolfa Polegubića “Dušobrižništvo za Hrvate u Njemačkoj”
U povodu obilježavanje 50. obljetnice Ravnateljstva dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu, Kaptol 29a u Zagrebu 25. i 26. travnja održat će se znanstveno-stručni skup.
Pokrovitelji skupa su Hrvatska biskupska konferencija i Biskupska konferencija BiH, a u organizaciji skupa, uz Ravnateljstvo, sudjeluju Hrvatsko katoličko sveučilište i Katolički bogoslovni fakulteti Sveučilišta u Zagrebu i Univerziteta u Sarajevu.
Skup počinje u utorak 25. travnja u 9.30 sati pozdravima. Prvi dio skupa naslovljen je „Povijesni kontekst”. Uvodne misli u simpozij „Pedeset godina Ravnateljstva” predstavit će dr. Tomislav Markić, a uvodno predavanje „Povijesni kontekst hrvatskih migracija” doc. dr. Mario Bara.
Slijede predavanja „Počeci organizirane pastoralne skrbi među iseljenicima: Vladimir Vince” (dr. Daniel Patafta), „Kardinal Franjo Kuharić i mons. Vladimir Stanković: promotori pastoralne skrbi među iseljenicima” (doc. dr. Tomislav Anić) i „Djelovanje Vijeća HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu” (mons. dr. Pero Sudar).
Tema drugoga dijela skupa je „Dušobrižništvo za Hrvate po regijama” s predavanjima Sjedinjene Američke Države (dr. don Mate Bižaca), Kanada (mons. Iko Vukšić), Južna Amerika (mons. Drago Balvanović), Južnoafrička Republika (fra Ivica Strčić), Oceanija (prof. dr. Pavo Jurišić, dr. Ivan Hrstić i prof. dr. Vesna Drapač) i Skandinavija (mons. Stjepan Biletić).
Program prvoga dana bit će zaključen s filmskom akademijom „HRT u očuvanju identiteta hrvatskih katolika u dijaspori” (Zvonko Božinović, dr. Božo Skoko).
U srijedu, 26. travnja u 9.30 sati nastavlja se niz o „Dušobrižništvo za Hrvate po regijama” i to Njemačka (dr. Adolf Polegubić), Švicarska (fra Mićo Pinjuh), Zapadna Europa (vlč. Stjepan Čukman), Austrija (fra Ilija Mijatović) i Slovenija (fra Marko Prpa). U ovoj prigodi dat će se osvrt i na temu „Društvene mreže u pastoralu iseljenika: primjer Londona” (fra Ljubomir Šimunović i Sandro Baričević).
Treći dio skupa naslovljen je „Teološko-pastoralni izazovi kao zalog budućnosti”, a bit će predstavljena predavanja „Identitet u kontekstu iseljeništva” (prof. dr. Željko Tanjić), „Novi val iseljavanja iz Republike Hrvatske” (doc. dr. Rebeka Mesarić Žabčić) i „Opravdanost i smisao hrvatske inozemne pastve u budućnosti” (prof. dr. Pero Aračić).
Znanstveno-stručni skup o 50. obljetnici Ravnateljstva dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu završit će okruglim stolom s temom „Povratak u Domovinu” koji će moderatori: doc. dr. Rebeka Mesarić Žabčić i doc. dr. Mario Bara.
U povodu proslave 50 godina organizirane pastoralne skrbi za hrvatske iseljenike zahvalno misno slavlje u zagrebačkoj prvostolnici u srijedu, 26. travnja u 19 sati predvodit će zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uz sudjelovanje hrvatskih biskupa, redovničkih poglavara i svećenika koji su djelovali ili djeluju u hrvatskoj inozemnoj pastvi.
Uoči Znanstveno-stručnog skupa o 50. obljetnici Ravnateljstva dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu bit će predstavljena knjiga dr. sc. Adolfa Polegubića “Dušobrižništvo za Hrvate u Njemačkoj”. Predstavljanje će se održati u ponedjeljak, 24. travnja s početkom u 19.30 sati u dvorani “Vijenac” Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta, Kaptol 29a u Zagrebu.
O knjizi će govoriti izv. prof. dr. sc. Danijel Labaš, doc. dr. sc. Boris Vulić, delegat za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivica Komadina i sam autor.
Riječ je o knjizi koja se bavi crkveno-povijesnim i pastoralno-teološkim područjem. Prvi put na jednom mjestu sažima se sve ono važno o dušobrižništvu za Hrvate katolike u Njemačkoj, a pritom se daje poglavito povijesni kontekst nastanka i sadašnjeg djelovanja hrvatskih katoličkih misija, zajednica i župa u Njemačkoj. Knjiga ima 254 stranice, a objavljena je u izdanju Hrvatskoga dušobrižničkog ureda iz Frankfurta na Majni u nizu „Diaspora croatica” knj. 24.
(IKA)