Otvorenje Sedmog susreta hrvatske dijaspore Južne Amerike započelo je na Trgu Grada Zagreba u Montevideu svečanim otkrivanjem reljefa Grada Zagreba. Reljef je izradio akademski kipar Vid Vučak koji je Hrvatska matica iseljenika darovala hrvatskim iseljenicima u Urugvaju. Sedmi susret otvorio je Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH.
Prigodom otvorenja ravnatelj HMI-ja, Mijo Marić u svom govoru rekao je: – Čast mi je pozdraviti vas kao ravnatelj Hrvatske matice iseljenika na početku ovog višednevnog Sedmog susreta Hrvata, uključujući sve države Latinske Amerike. Želim vam uspjeh u radu ove kulturne i gospodarske manifestacije, koja je zaživjela među stoljetnim hrvatskim zajednicama Latinske Amerike. Nastojat ću i osobno kvalitetno doprinijeti radu našega Sedmog susreta na dobrobit kulturnih, trgovinskih i gospodarskih veza Republike Hrvatske i država Južne Amerike. Također, prigoda je glavnom organizatoru Hrvatskom domu u Montevideu čestitati 95. obljetnicu uspješnoga djelovanja. Čestitke upućujem svim bivšim i sadašnjim članovima ovog najstarijeg hrvatskoga društvenog i kulturnog središta u Urugvaju. Hrvatska matica iseljenika – ističem s ponosom –odlično surađuje pune 72 godine s Hrvatskim domom u Montevideu, pridonoseći očuvanju kulturnog i etničkog identiteta hrvatskih iseljenika, koji su svoj novi dom našli u ovoj gostoljubivoj zemlji prije stotinjak godina, najviše između 1924. i 1936. godine. Naše prijateljstvo okrunili smo i otkrivanjem spomenika na trgu što nosi ime hrvatskoga glavnog grada – Zagreba. Unatoč geografskim daljinama, naraštaje Hrvata zemalja Južne Amerike i staroga zavičaja vaših europskih (odnosno mediteranskih) predaka vezala je ideja modernog hrvatskoga kulturnog zajedništva, začeta početkom 20. stoljeća još u političkoj misli velikana našega naroda Stjepana Radića. Na tom je Radićevu kulturnom i gospodarskom konceptu rođena suvremena i neovisna Republika Hrvatska, čiji je prvi predsjednik Franjo Tuđman još bolje obnovio kulturne i gospodarske veze domovine i cjelokupnog hrvatskog iseljeništva, uključujući sve države Latinske Amerike.
Argentina, Čile, Urugvaj, Brazil, Bolivija, Paragvaj, Peru i Venezuela su zemlje koje su prve odlučile međunarodno priznati Republiku Hrvatsku 1992. godine. Tako su protekla tri desetljeća kvalitetnih diplomatskih odnosa, na čemu zahvaljujemo svim domicilnim vladama hrvatskoga iseljeništva u Južnoj Americi, kao i svim iseljenim Hrvatima koji su u toj potpori stvaranja suvremene Republike Hrvatske osobno sudjelovali. Danas je Hrvatska prosperitetna zemlja članica Europske unije, koja nastoji svim svojim iseljenicima i njihovim potomcima otvoriti vrata svekolike suradnje, kako na kulturnom tako i na gospodarskom planu, ali i razmjeni svih južnoameričkih studenata koji pokazuju interes za hrvatske i europske vrijednosti. Hrvatska matica iseljenika bilježi već tri naraštaja stipendista hrvatskoga jezika, povijesti i kulture iz zemalja Južne Amerike, među kojima je bio i naš domaćin gospodin Eduardo Antonich, kojemu čestitam 20. obljetnicu obnašanja dužnosti počasnoga konzula Republike Hrvatske u Istočnoj Republici Urugvaj, koju je preuzeo daleke 2003. godine, nemjerljivo doprinoseći ugledu Republike Hrvatske i svih njezinih građana u ovome dijelu svijeta – naglasio je ravnatelj Marić.
Posebne zahvale upućujem i našoj uvaženoj veleposlanici u Argentini, Duški Paravić na prekrasnoj suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika i neumornom radu s našim iseljeništvom – istaknuo je ravnatelj Marić. U delegaciji koja je doputovala iz Hrvatske uz ravnatelja Marića je i voditeljica Službe za kulturu, znanost, obrazovanje i nakladništvo, Ivana Dvorneković.
Svetu misu za sudionike susreta u Metropolitanskoj katedrali u Montevideu, u poslijepodnevnim satima predvodio je fra Ivica Vrbić, hrvatski svećenik Nadbiskupije Santa Cruz de la Sierra u Boliviji.
Odlukom Vlade Republike Hrvatske od 11. svibnja 2023. ovogodišnji Susret hrvatske dijaspore Južne Amerike u Montevideu proglašen je projektom od strateškog interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske, čime je dodatno prepoznata njegova važnost.
U okviru Sedmog susreta dijaspore u Južnoj Americi održan je panel na temu institucionalni odnosi s Hrvatskom. Na panelu je ispred HMI-ja govorila Ivana Dvorneković koja s ravnateljem Marićem čini dio službene delegacije pristigle iz Hrvatske.
The gallery was not found!