Prvim je panelom predstavljena struktura rada HMI-ja, a rukovoditeljice Odjela za školstvo znanost i šport, Odjela za kulturu i Odjela za nakladništvo – Lada Kanajet Šimić, Snježana Jurišić i Vesna Kukavica – pokazale su raznolikost i tradiciju Matičinih programa. Drugim je predstavljen tradicionalni program koji okuplja mlade – ECO HERITAGE TASK FORCE, a susret u virtualnom svijetu vodili su voditeljica projekta Nives Antoljak i Mihovil Rora, glavni voditelj na terenu
Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva organizirao je 10. i 11. lipnja dvodnevnu međunarodnu konferenciju “Iseljeništvo i domovina” u Mariji Bistrici. Hrvatska matica iseljenika je bila suorganizator konferencije, koja je zapravo nastavak 4. Hrvatskog iseljeničkog kongresa čiji program u Zagrebu krajem 2020. zbog pandemije nije bio do kraja realiziran. Kongres se zato nastavio u srcu Hrvatskog zagorja, u Mariji Bistrici, gdje se okupilo stotinjak sudionika iz Hrvatske i svijeta.
Na konferenciji su održani zanimljivi paneli koji su otvorili mnoga pitanja: od demografije i glasovanja, preko poslovnog povezivanja, kreativnih industrija i financijskog ulaganja, pa do folklora, jezika, očuvanja identiteta i humanitarne pomoći domovini nakon potresa.
Zbog pandemije koja i dalje otežava organizaciju skupova, konferencija je održana na kombinirani način uživo u Hotelu “Kaj” u Mariji Bistrici i virtualnim putem (online). Praćenje je bilo dostupno i preko prve hrvatske live streaming televizije Online Live TV
Hrvatska matica iseljenika je institucija koja u 2021. godine obilježava 70 godina u službi hrvatskog iseljeništva, hrvatskih manjina i Hrvata u Bosni i Hercegovini. Sukladno dosadašnjoj tradiciji, Hrvatska matica iseljenika nastavlja ostvarivanje svoje misije poticanja, povezivanja i suradnje s Hrvatima i njihovim potomcima koji djeluju u hrvatskim zajednicama diljem svijeta. Danas diljem svijeta živi oko tri i pol milijuna Hrvata i njihovih potomaka, a Matica je svima njima čvrst i siguran most s domovinom. U dobrom odnosu i sa željom da nastavi isti putem zajedništva i dobrobiti, HMI se na konferenciji predstavila sa dva panela: jednim koji otvara institucionalni okvir i perspektive kroz 70 godina rada i postojanja HMI-ja i drugim koji predstavlja HMI kao živi odnos koji se stalno prilagođava i razvija.
Na prvom panelu predstavljena je struktura rada HMI-ja kroz Odjel za školstvo znanost i šport, Odjel za kulturu i Odjel za nakladništvo. Voditeljica odjela Lada Kanajet Šimić, Snježana Jurišić i Vesna Kukavica pokazale su raznolikost i tradiciju Matičinih programa koji su uvelike utjecali i utječu na živote mnogih polaznika i suradnika. Kreativnost i emocije utakni su u svaki segment rada, kao što je i HMI duboko povezana sa Hrvatima koji žive izvan domovine. Ona je susretište i drugi dom.
Na drugom panelu predstavljen je jedan od tradicionalnih programa koji okuplja mlade – ECO HERITAGE TASK FORCE. Okupio je dvadeset sudionika iz cijeloga svijeta, a svi su oni bili polaznici Matičinih programa i većinom su dragi partneri u svemu što HMI radi. Bilo je zadovoljstvo slušati njihova sjećanja sa projekata na kojima su neki po prvi put došli u domovinu. I upravo im je Matica bila matična luka.Vodila ih je ljubav prema domovini, a povezivali projekti HMI-ja. Susret u virtualnom svijetu vodili su voditeljica projekta Nives Antoljak i Mihovil Rora, glavni voditelj na terenu. Uz puno emocija, lijepih sjećanja i prije svega želje da se opet sretnu u domovini.
Tekst: Ivana Rora
Fotografije: Snježana Radoš