Knjiga sadrži ćlanke 11 autora koji tematiziraj rod, rasu, jezik i vjeru kao četiri kategorije po kojima se stvara iskustvo biti drugačiji od norme u Austriji
Pitanjem što znači biti „drugačiji“ u Austriji se bavi se nova knjiga s naslovom ‚Drugačija‘ Austrija. Uz ostalo, odražava se i gradišćanskohrvatski identitet. Knjiga sadrži ćlanke 11 autora. Oni tematiziraj rod, rasu, jezik i vjeru kao četiri kategorije po kojima se stvara iskustvo biti drugačiji od norme u Austriji.
Svojom perspektivom kao pripadnica narodne grupe Gradišćanskih Hrvata bavi se slavistica Katarina Tyran u članku „Spojivost mnogostrukosti“, a Koruška Slovenka Cvetka Lipuš sagledava svoju situaciju kot austrijska liričarka, koja piše na slovenskom jeziku.
U publikaciji se propituje princip, da se koncept „biti drugačiji“ uvijek konstruira u okrilju jedne dominantne grupe. Knjiga „Drugačija Austrija. Žitak u Austriji skraja muško-bijelo-heteronormativno-nimško-katoličanske dominancije izašla “ je u nakladi New academic press (nap) sa sjedištem u Beču.
(https://volksgruppen.orf.at/) Prijevod:dšš