Hrvatski kulturni centar u Chicagu proslavio 50 godina postojanja

4 min čitanja

Na svečanosti je nazočio i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je naglasio važnost doprinosa dijaspore u očuvanju hrvatske tradicije te podršku u Domovinskom ratu. Prilikom posjete Hrvatskom etničkom institutu premijer je naglasio kako je Vlada RH proglasila Institut strateškim projektom.

Hrvatski kulturni centar u Chicagu proslavio je 50 godina postojanja, obilježavajući pola stoljeća okupljanja Hrvata i očuvanja njihove kulture i identiteta. Na svečanosti je sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je naglasio važnost doprinosa dijaspore u očuvanju hrvatske tradicije te podršku u Domovinskom ratu. Istaknuo je da je jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske ključno za razvoj zemlje, te da Hrvatska i dalje provodi tu politiku, posebno naglašavajući potporu Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Plenković je govorio o izvrsnim odnosima između Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država, ističući gospodarsku suradnju koja je rezultirala trgovinskom razmjenom od 1,8 milijardi eura, s posebnim naglaskom na energetsku suradnju. Povećana obrambena suradnja s NATO-om dodatno jača sigurnost Hrvatske, a politički odnosi između dvije zemlje su na visokoj razini, zahvaljujući i hrvatskoj zajednici u SAD-u.

HRVATSKI ETNIČKI INSTITUT – STRATEŠKI PROJEKT VLADE RH

Predsjednik hrvatske Vlade posjetio je Hrvatski etnički institut u Chicagu koji sljedeće godine slavi 50 godina osnutka.  Institut prikuplja povijesnu građu o tisućama Hrvata koji su se kroz desetljeća iseljavali u Ameriku, ali i u Kanadu, Australiju i Južnu Ameriku. Premijer je ovom prilikom istaknuo izuzetnu važnost Hrvatskog etničkog instituta za očuvanje identiteta i kulturne baštine Hrvata u Americi.

Hrvatska Vlada proglasila je Institut strateškim projektom i podupire digitalizaciju arhivske dokumentacije kako bi ona postala dostupna i budućim generacijama. Time se osigurava dugoročno očuvanje povijesti iseljenika i njihovih obitelji, čiji su doprinosi kulturnom i gospodarskom životu domovine neprocjenjivi. ”Hrvatska Vlada je prepoznala značaj i bogatstvo svih tih dokumenata koji se ovdje nalaze te smo proglasili ovaj projekt strateškim, a Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske sufinancira projekt digitalizacije cijele te dokumentacije”, kazao je Plenković.

Čuvanje povijesti naših iseljenika kroz rad ovog Instituta omogućuje bolje razumijevanje kako je hrvatska dijaspora kroz desetljeća pomagala domovini, posebno tijekom Domovinskog rata.

Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH

Tijekom radnog posjeta Chicagu, Plenković je naglasio kako Hrvatska nastavlja politiku jedinstva domovinske i iseljene Hrvatske, na tragu nasljeđa predsjednika Franje Tuđmana, te je ponovio da Vlada pruža snažnu potporu Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Istaknuo je i važnost hrvatskih katoličkih misija, koje su bile i ostale ključne u okupljanju iseljeništva te očuvanju vjere, jezika i kulture. “Kao što je vjera očuvala hrvatski narod kroz stoljeća, tako i ovdje u Americi ona okuplja naše iseljenike i njihove potomke iz niza generacija” – naglasio je.

Hrvatsko iseljeništvo uvijek je imalo ključnu ulogu u očuvanju hrvatske kulture, jezika i identiteta, ali i u gospodarskom i političkom jačanju Hrvatske.

Doprinos iseljenika nije samo kulturni, već i gospodarski. Hrvatska dijaspora često sudjeluje u investicijama, a mnogi potomci iseljenika održavaju snažne veze s domovinom, bilo kroz povratak, turizam ili ulaganja. Trgovinska razmjena između Hrvatske i SAD-a dosegla je 1,8 milijardi eura, a suradnja u energetskom sektoru, osobito nakon izgradnje LNG terminala na Krku, dodatno je osnažila gospodarske odnose dviju zemalja.

Premijer je naglasio da hrvatsko iseljeništvo ima ključnu ulogu u promicanju hrvatskog identiteta i kulture na globalnoj razini te da Vlada prepoznaje i cijeni njihov doprinos. Njihova povezanost s domovinom, kroz kulturne i obrazovne projekte, ali i političku i gospodarsku suradnju, pomaže Hrvatskoj da se bolje pozicionira u međunarodnoj zajednici.

Izvor i foto: Vlada RH

Podijeli ovaj članak
Skip to content