Hrvatske novine sada su dostupne i na online platformi ÖNB-a. U kooperacijskom projektu Hrvatskoga štamparskoga društva i Austrijske nacionalne biblioteke digitalizirana su sva ondje čuvana izdanja Hrvatskih novina. Nedostaje samo nekoliko brojeva novina u zadnjih 100 godina, ali ovaj nedostatke namjeravaju nadopuniti
Hrvatske novine sada su dostupne i na online platformi Austrijska nacionalne biblioteke (ÖNB). U kooperacijskom projektu Hrvatskoga štamparskoga društva (HŠtD) i Austrijske nacionalne biblioteke digitalizirana su sva ondje čuvana izdanja Hrvatskih novina.
Slavistica Katarina Tyran pokrenula je inicijativu za ova projekt, koji da ima veliku vrijednost. Prema informacijama ÖNB -a, nedostaje samo nekoliko brojeva novina u zadnjih 100 godina. Ovaj nedostatke namjeravaju nadopuniti.
Gotovo sva izdanja od početka izlaženja Hrvatskih novina 23.12.1922. su dostupna u digitalnom obliku na platformi Anno. Ova platforma je zamišljena kao virtualna čitaonica novina, u kojoj se mogu listati, čitati i pretraživati povijesne austrijske novine i časopisi.
Hrvatske novine (HN) po godini utemeljenja (1910.) spadaju među najstarije novine istočnoga dijela Austrije, koje još uvijek izlaze.
Projekt digitalizacije pokrenuli su u siječnju prošle godine na inicijativu slavistice Katarine Tyran. Ideja se rodila već ujesen 2020. u razgovoru s kolegicama, koje također istražuju i rade na temu Gradišćanskih Hrvatov, kazala je Tyran. Budući je digitalizacija u okviru korona pandemije bila sveprisutna tema, diskutirale su o tome kako bi se u tom pogledu moglo napredovati u pogledu na manjine.
Ustanovile smo da HN fale u Anno, ali da bi zapravo odlično nadopunile tu platformu, izvanredno važnu za nas znanstvenike, ali i za svakoga zainteresiranoga, kaže Tyran. Isto tako se uključenjem HN u ANNO može i širiti vidljivost narodne grupe u samoj Austriji i dati joj mjesto u ovoj zbirci, tvrdi Katarina Tyran.
HN da su dio i austrijske kulturne baštine. Projekt je Tyran predložila Hrvatskomu štamparskomu društvu (HŠtD) i Austrijskoj nacionalnoj biblioteci. Obadvije strane su pokazale veliko zanimanje za ideju, pa ih je povezala za daljnju suradnju.
Uime HštD-a involviran u ovu suradnju bio je Klaus Čenar, blagajnik društva. Samo izvršenje je trajalo cijelu godinu. Uz osiguranje financijskih sredstava, moralo se paziti na mnoge tehničke parametre. Ovo je bio velik izazov, rekli su za ovakve poslove uključeni stručnjaci.
Digitalizirana izdanja Hrvatskih novina zadnjih sto godina mogu se prelistati online na platformi ANNO i tako su dostupna širom svijeta. Izdanja se mogu prije svega u potpunosti pretražiti po natuknicama, jer je s uključenjem prepoznavanja teksta (OCR) moguća funkcija pretrage punoga teksta – uključujući i dijakritičke znakove.
„Ovo je neizmjerno važni korak za sve nas, koji se bavimo s Gradišćanskim Hrvatima, ne samo unutar narodne grupe unutar Austrije, nego i preko granice i širom svijeta. Prije svega za istraživanje o Gradišćanskim Hrvatima – bilo to u povijesnom, jezičnom ili društvenom pogledu – Hrvatske novine su neizmjerno važni izvor, koje su do sada samo ograničeno bile dostupne. Sada im možemo pristupiti odsvakud i pretražiti ih u ,najsvježijem, obliku“, rekla je slavistica na Sveučilištu u Beču Katarina Tyran.
Hrvatske novine kao tjednik Gradišćanskih Hrvata spadaju među najstarije novine ovoga područja Panonije, koje još uvijek izlaze. U međuvremenu su već u 113. godini izlaženja. (https://volksgruppen.orf.at/hrvati/stories/3145585/) Prijevod: dšš
Link:
Austrijska nacionalna biblioteka – Hrvatske novine https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=hrv&da%C2%ADtum=1922&zoom%20=33
Hrvatsko štamparsko društvo https://hrvatskenovine.at/)