Bezbroj se aktivnosti više od stoljeća slijevalo u rijeku dobročinstava, okupljanja i otimanju od zaborava hrvatskog imena i podrijetla. A to je bila, i ostaje, osnovna zamisao osnivača ove najstarije, najbrojnije i ekonomski najsnažnije udruge Hrvata izvan domovine Hrvatske
Hrvatska bratska zajednica u Americi je 21. i 22. rujna proslavila 125 godina njegovanja i čuvanja hrvatske kulturne baštine, vjere, jezika, hrvatskog identiteta i zajedništva Hrvata u Americi i Kanadi. To je doista dugi put s kojeg je pružana potpora članovima, prijateljima i narodu ostavljenom u domovini Hrvatskoj. Kroz sve te godine potpora je dolazila, ne samo kroz životno i zdravstveno osiguranje, mirovinske račune i štednje, već i kroz mnoge kulturne, sportske, intelektualne i humanitarne pothvate. Bezbroj aktivnosti se slijevalo u rijeku dobročinstava, okupljanja i otimanju od zaborava hrvatskog imena i podrijetla. A to je bila, i ostaje, osnovna zamisao osnivača ove najstarije, najbrojnije i ekonomski najsnažnije udruge Hrvata izvan domovine Hrvatske.
Utemeljitelji Zajednice dobro su znali da samo uz zajednički rad, okupljanje i čuvanje nacionalne svijesti mogu ostati prepoznatljivi, i očuvati se u multinacionalnoj zajednici Amerike. Ta vidovitost i odlučnost, već 1894., sačuvana je do današnjih dana zahvaljujući vizionarskim vođama počevši od Ivana Ljubića, prvog predsjednika hrvatske zajednice pa do predsjednika Bernarda M. Luketicha, i današnjeg glavnog predsjednika Edwarda W. Paze. Na čelu Hrvatske bratske zajednice uvijek su stajali vođe koje su zaobilazili prepreke i vodili Zajednicu putem napretka, ugleda, i sloge njenih članova i Hrvata u svijetu.
Rezultati su vidljivi. U subotu, 21. rujna od 10 do 14 sati, dva su autobusa vozila iz Wyndham Grand Hotela, iz centra Pittsburgha do Glavnog ureda Hrvatske bratske zajednice u Monroevillu, da bi mnogi gosti proslave, i znatiželjnici, mogli razgledati uredske prostorije u kojima je smješten „Bernard M. Luketich Croatian Cultural Museum“ i poslovni prostor. I sama uredska zgrada izgleda impresivno: izvana i iznutra. Mnogi su, nakon razgledavanja, u svojim komentarima isticali impresivni izgled zgrade i bogatstvo muzejskog sadržaja.
Fundus muzeja je raznolik i bogat. Ima tu hrvatskih narodnih nošnji i glazbenih instrumenata, notnih zapisa, gramofonskih ploča i CD-a. Glazbena zbirka Hrvatske bratske zajednice možda je najveća izvan domovine Hrvatske. Zbirka je dostupna i u digitalnoj verziji, i na web stranicama, pa je stvorena mogućnost glazbenim direktorima i koreografima kulturno-umjetničkih društava da brzo i lako dođu do željene muzičke građe. Knjižnica, čija je najstarija knjiga tiskana 1827. u Rijeci, smještena je u tri prostorije. Građa se priprema za digitalizaciju i bit će uskoro dostupna na web stranicama Zajednice. Muzej, uz glazbenu zbirku i knjižnicu, obuhvaća i predvorje kod ulaza u ured, sobu Hrvatske katoličke zajednice, Meštrovićevu sobu, sobu za školu i predavanja, kabinet za sjednice Izvršnog i Glavnog odbora, Predsjedničko krilo te treći kat koji sa svojim prostorom čini glavninu muzeja.
U muzeju i uredskim prostorijama nalaze se umjetnička djela Ivana Lackovića Croate, Ivana Generalića, Branimira Dorotića, Mladena Veže, Josipa Cugovčana, Ivice Fišer, Mate Lovrića i drugih, kipara Ivana Meštrovića, Josipa Turkalja, Vladimira Herljevića, Arthura M. Serticha i drugih. Na jednom je mjestu sakupljeno umjetničko i kulturno bogatstvo Zajednice koja mari već 125.godina.
Tekst: Franjo BertovićFotografije: Ivan Begg/ Ured predsjednice RH