Gostovanje pjesnikinja iz Beča u Sjevernoj Makedoniji

5 min čitanja

Literarna večer predstavljanja bogatog pjesničkog stvaralačkog opusa Jadranke Klabučar Gros i Maje Epp iz Beča održano je u sklopu projekta “Gradimo kulturne mostove”

U prepunoj  dvorani  Doma kulture „Kočo Racin“ u Skopju 18.rujna  Zajednica Hrvata u Republici Makedoniji, Ogranak Skopje organizirala je literarnu večer hrvatskih pjesnikinja Jadranke Klabučar Gros i Maje Epp iz Beča.  Predstavljanje bogatog pjesničkog stvaralačkog opusa pjesnikinja održano je u sklopu projekta “Gradimo kulturne mostove.”

Na početku večeri Nenad Nemet, predsjednik  Zajednice Hrvata u Sjevernoj Makedoniji, uz pozdrave nazočnima govorio je o ideji  pokretanja projekta „Gradimo kulturne mostove“koja serodila u travnju 2023. u prigodi predstavljaju hrvatsko-makedonske pjesnikinje, esejistice i prevoditeljice Ljerke Toth Naumove u Beču. Na kraju pjesničke večeri potpisan je Sporazum o prijateljstvu i suradnji  Zajednice Hrvata u Sjevernoj Makedoniji, Ogranka Skopje s Udrugom za kulturu „Riječ – boja – ton“ iz Beča, kojeg su potpisali čelnici dviju navedenih udruga, Nenad Nemet i Jadranka Klabučar Gros. Sporazumom žele uspostaviti što bliži kontakti i što češća gostovanja hrvatskih pjesnika, umjetnika, slikara  i glazbenika u Beču, odnosno u Skopju.

Moderatorica programa bila je Ljerka Toth Naumova. Safet Kamberij, direktor Doma kulture „Kočo Racin“ u svom obraćanju se osvrnuo na plodnu suradnju s Hrvatima u Makedoniji i izrazio pozdrave  i zadovoljstvo pjesničkom događanju.

Velika čast bečkim Hrvaticama bila je nazočnost hrvatske veleposlanice u Sjevernoj Makedoniji gospođe Nives Tibanj i njezinih suradnika. U svom obraćanju veleposlanica Tibanj je izrazila dobrodošlicu uz pozdrave gošćama i svim nazočnima kao i zadovoljstvo i pohvale za napredovanje projekta „Gradimo kulturne mostove“.

Skup je pozdravila i gošća Jadranka Klabučar Gros uz zahvalnost velikom broju posjetitelja  koji su u toj kišnoj noći došli podijeliti zajedničku radost.

Literarnu večer Toth Naumova nastavila je predstavljanjem Jadranke Klabučar Gros koja nije samo književnica nego i magistrica ekonomskih znanosti i već od 2005. predsjednica Udruženja za kulturu „Riječ – Boja – Ton“ u  Beču, članica austrijskog PEN  kluba i još puno zapaženih kulturnih angažmana. Autorica je više pjesničkih zbirki na hrvatskom i  prijevodu na njemački i engleski jezik. Zastupljena je u tridesetak zajedničkih zbirki i tri austrijske antologije. Za svoje pjesničko stvaralaštvo primila je više nagrada i priznanja.   

Toth Naumova je zatim predstavila pjesnikinju Maju Epp, koja u svom životopisu osim zvanja medicinske sestre bilježi puno kulturnih aktivnosti ne samo u projektima Udruge za kulturu “Riječ-boja-ton”, nego kao voditeljica zbora i organizatorica projekta „Pjesničkom riječju“- stop nasilju nad ženama u Beču. Za vrijeme Domovinskog rata Maje Epp je u Vinkovačkoj bolnici  bila glavna sestra ratne kirurgije.

Maja je već u 12-toj godini počela stvarati prve pjesmice i objavljivala u školskim i gradskim novinama. Piše na hrvatskom i njemačkom jeziku.

Radost se točila te večeri započeta pjesničkim pjevom Jadranke Klabučar Gros rodnome Zagrebu. Osjetilo se  kako se tupoezija razlijeva prostorom, tu gdje se slavi kraljica umjetnosti, njeno veličanstvo poezija, uz pratnju tihe glazbe umjetnika Jugoslava Milanovskog na gitari. Čule su se pjesme s tematikom mora i morskog pejsaža, ljubavni stihovi, stihovi svakodnevice i na kraju Jadranka je završila pjesmom Laste pod mojim balkonom za koju kritičari kažu da je dragulj  antologijske kakvoće sa završnim auto refleksivnim stihom :”Neka uđu svi koji se vraćaju kao laste pod mojim balkonom.”

Maja Epp uputila je te večeri stihove o mirisnim poljima, o zrelom žitu, o drvoredima  hrastova i šumama ravnice, njezine rodne Slavonije kroz koje Maja sanja o rodnoj Novoj Gradišci. Kroz stihove se moglo osjetiti  uzbuđenje koje vraća ono što istinsko življenje u dijaspori donosi. Kao trčanje u slikopisu, postojano stremljenje da se uspostavi harmonija sa samim sobom. Ili točnije, treptajući zvuk nebeske začaranosti između dva života, neke tužne pjesme o Domovinskom ratu da bi svoj nastup Maja Epp završila u veselju sa šaljivim stihovima.

Program literarne večeri završen je s makedonskom pjesmom “Makedonsko devojče” koji su svi u dvorani  zajedno  pjevali  sa solisticama Violetom Naumovskom i Trendafilkom Tutnovskom, članicama  zbora “Kočo Racin” uz glazbenu pranju Jugoslava Milanovskog.

Pjesničkom događanju nazočio je i pater Vinko Maslač, župnik u Katoličkoj katedrali “Presveto srce Isusovo”, kao i veliki broj Hrvata u Makedoniji, makedonski pjesnici, članovi kulturnih udruga grada Skopja i zaljubljenici u pjesničku riječ.

Projekt “Gradimo kulturne mostove” financirao je Središnji državno ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, uz potporu hrvatskoga veleposlanstva u Republici Sjevernoj Makedoniji.

Tekst: Ljerka Toth Naumova Foto: Vlaho Brangjolica


Podijeli ovaj članak
Skip to content